Bytom za przystąpieniem do Lokalnej Organizacji Turystycznej – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Bytom za przystąpieniem do Lokalnej Organizacji Turystycznej

Drukuj stronę
Drukuj

Bytomska Rada Miejska wyraziła dziś zgodę na przystąpienie do organizacji, której zadaniem będzie m.in. promocja i ochrona znajdującego się na terenie Tarnowskich Gór, Zbrosławic, Bytomia dziedzictwa UNESCO oraz rozwój turystyki.

Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zaznaczył dziś w czasie dyskusji ws. uchwały, że wpisaniu naszych obiektów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO towarzyszyło zapewnienie, że ta spuścizna będzie chroniona. – Nic nie jest dane raz na zawsze, dlatego wspólnie musimy zrobić wszystko, aby to dziedzictwo chronić na wszelkie możliwe sposoby – mówił Pawlak wskazując, że wielość obiektów obejmujących nasze wpisane na listę dobro obejmuje aż 28 zabytków leżących na terenie trzech gmin i mających kilkudziesięciu właścicieli. – I właśnie z tego powodu musimy współpracować – argumentował. – Powołanie organizacji to po prosto kolejny krok po wpisaniu naszych zabytków na listę.

Przypomnijmy: na terenie Bytomia pośród UNESCO-wych obiektów znajduje się Srebrna Góra wraz z jej pogórniczym krajobrazem, na którym znajduje się obecnie chroniony prawem rezerwat Segiet. Tamtejsza rzeźba powierzchni świadczy o górnictwie ołowiu i srebra sięgającym XVI, a być może nawet XII i XIII wieku.

– Gwarek w herbie Bytomia nie znalazł się przypadkowo – przed węglem wydobywano tu srebronośną i cynkonośną galenę – wskazał Pawlak.

– Przystąpienie do LOT-u to kontynuacja naszych wspólnych działań – dzięki współpracy będziemy mieli większe szanse na wsparcie w realizacji dużych projektów, nie tylko związanych z UNESCO, ale i całym naszym poprzemysłowym dziedzictwem – wyjaśniał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

LOT ma wkrótce zająć się zarządzaniem dziedzictwem, ale i jego promocją: w pierwszej kolejności chodzi m.in. o oznakowanie obiektów, badania, rozpowszechnianie wiedzy o tym, że rejon  między Bytomiem a Tarnowskimi Górami i Piekarami to teren gdzie zaczęło się górnośląskie górnictwo, a w XIX wieku był największym na świecie producentem ołowiu na świecie.

– Dobrze, że w planie promocji znajdują się zabytki takie jak kolej wąskotorowa, bo ta ciągle czynna linia  symbolicznie i dosłownie spina wszystko, co związane całym bytomsko- tarnogórskim dziedzictwem – wskazał w dyskusji radny Michał Staniszewski.

Ostatecznie przy 15 głosach za i 7 wstrzymujących się uchwała została przyjęta. Po podobnej przyjętej w Tarnowskich Górach i Zbrosławicach droga do założenia Organizacji jest otwarta. W ciągu najbliższych kilku tygodniu odbędzie spotkanie założycielskie i rejestracja Organizacji w sądzie. Jej wstępna nazwa, przyjęta w trakcie kilkumiesięcznych warsztatów to „Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.

Szlak będzie pierwszym tego typu szlakiem w Polsce, opartym na zabytkach UNESCO oraz innych historycznych obiektach. Objętych nim zostanie w pierwszej kolejności 16 miejsc. Spośród  28 obiektów na liście UNESCO wybrano na szlak osiem: Zabytkową Kopalnię Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga, roznos i portal wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk, Hałdę Popłuczkową Kopalni Fryderyk, teren dawnej kopalni Fryderyk i szyb Heintz, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, krajobraz pogórniczy XIX w oraz Park Miejski.

Więcej o UNESCO: http://unesco.tarnowskiegory.pl/

O lokalnej Organizacji Turystycznej: https://tarnowskiegory.pl/2019/10/lokalna-organizacja-turystyczna-ochrona-promocja-i-obsluga-turystow/

Więcej o Szlaku Gwarków: https://tarnowskiegory.pl/2019/04/miasto-gwarkow-tutaj-bije-zrodlo-industrialnego-slaska/

Galeria

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.