Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Bezpieczne Miasto

Drukuj stronę
Drukuj

Tu znajdziecie Państwo informacje na temat bezpieczeństwa naszego miasta. W zakładce znajdują się informacje dla osób chcących zorganizować imprezę masową na terenie miasta, imprezę artystyczną – rozrywkową lub zgromadzenie publiczne. Ponadto umieszczone są informacje na temat Programu Światowej Organizacji Zdrowia ,,Bezpieczne Wspólnoty’’ jak i również komunikaty Wydziału Zarządzania Kryzysowego

Spis Treści:

1. Apel

2. Bezpieczne wspólnoty

3. Imprezy masowe i artystyczne

1. Apel

Z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, wynikającej z przyjętej strategii kompleksowego systemu pomocy ofiarom przestępstw na terenie garnizonu śląskiego, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach wspólnie z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach z dniem 24.01.2005 r. rozpoczęli działania w ramach Punktu Konsultacyjnego dla Osób Poszkodowanych w Wyniku Przestępstw i Przemocy.

Punkt konsultacyjny działa w siedzibie PCPR-u w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 16 w każdy poniedziałek w godz. 15.00 – 17.00. Porady udzielane są także telefonicznie pod nr 381-84-79.

W ramach działalności Punktu zainteresowani mieszkańcy powiatu tarnogórskiego mają możliwość uzyskania informacji z zakresu:

Praw osób pokrzywdzonych przestępstwem
Uzyskania pomocy materialnej
Skorzystania z pomocy psychologicznej i pedagogicznej

2. “BEZPIECZNE WSPÓLNOTY” – Program Światowej Organizacji Zdrowia

Większość naukowych koncepcji, umieszcza poczucie bezpieczeństwa, w grupie tzw. potrzeb egzystencjalnych. Uwzględniając potrzebę oraz nieuchronną konieczność podjęcia stosownej decyzji, wynikających z troski o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, władze samorządowe w marcu 2006r. podpisały Porozumienie z Wojewodą Śląskim, w sprawie wdrażania na terenie gminy Tarnowskie Góry programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) “Bezpieczne Wspólnoty”.

Program zakłada realizowanie następujących, szeroko rozumianych zadań:

1.bezpieczeństwo na drogach,
2.edukacja, sport, czas wolny oraz patologie społeczne, profilaktyka i pomoc psychologiczna,
3.wypadki w domu,
4.wypadki w pracy,
5.opieka społeczna i bezrobocie,
6.organizacje społeczne, wyznaniowe i wolontariat.

Realizacja powyższych zadań odbywać się będzie, w oparciu o wieloletni program, w grupach roboczych, wchodzących w skład powołanego przez Burmistrza Miasta Zespołu. Rolę liderów w grupach, pełnią osoby profesjonalnie przygotowane do zapobiegania różnego rodzaju zdarzeniom, wypadkom, czy też profesjonalnego wsparcia osób, w sytuacjach dla nich szczególnie trudnych. Liderem Zespołu został Zastępca Burmistrza Miasta ds. Społecznych. Zadania realizowane przez Zespół w ramach Programu, mogą zostać poszerzone o dalsze inicjatywy społeczne. Włączenie gminy w sieć “Bezpiecznych Wspólnot” Światowej Organizacji Zdrowia, nastąpi do końca 2007r.

Bezpieczne Wspólnoty

W dniach od 11 do 14 września w Tarnowskich Górach, wizytowali delegaci Światowej Organizacji Zdrowia z Instytutu Karolińskiego w Szwecji – Bo Henrikson oraz Guldbrand Skjőnberg. Przyjechał również przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego – Grzegorz Kamienowski.

Podczas roboczych spotkań, delegacja zapoznała się z całym wachlarzem programów realizowanych w mieście i powiecie, poświęconych podniesieniu stanu szeroko rozumianego bezpieczeństwa społecznego. Analizowana była przedstawiona przez naszą gminę aplikacja Tarnowskich Gór do członkostwa w sieć “Bezpiecznych Wspólnot”. Z ramienia gminy zespołowi wdrażającemu program, przewodniczy Z-ca Burmistrza Jolanta Tuszyńska. Pełny skład liderów poszczególnych bloków problemowych, znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, pod hasłem program WHO „Bezpieczne Wspólnoty”.

Delegaci wizytowali również w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji “REPTY” oraz przyglądali się systemowi klas integracyjnych w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

3. Imprezy Masowe i Artystyczne

Załączniki do pobrania poniżej

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.