Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

BIP Informacje dla niepełnosprawnych Ważne adresy

Menu główne

O mieście

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnowskie Góry to jedno z najciekawszych miast Górnego Śląska. Powstanie i sławę zapewniło im tutejsze górnictwo rud srebra, ołowiu i cynku. Wpływ na rozwój miasta miała nie tylko wielka polityka, ale i rozsądek jego mieszkańców. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu dziś możemy mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty przemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). Poznawanie miasta urozmaica duża liczba terenów zielonych. Nie brakuje też miejsc do aktywnego wypoczynku i wrażeń sportowych.

Obecnie Tarnowskie Góry leżą w centralnej części województwa śląskiego, na północnym skraju konurbacji górnośląskiej. Miasto zajmuje blisko 84 kilometry kwadratowe i składa się z 11 dzielnic. Liczba mieszkańców wynosi ok. 60 tys. osób. Dobrą komunikację zapewniają drogi krajowe numer 11 i 78, bliskość autostrady A1 oraz portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Miasto jest największym kolejowym węzłem towarowym w Polsce. Ponadto, Tarnowskie Góry są siedzibą rozległego powiatu tarnogórskiego. Działa tu kilka instytucji kultury, galerii oraz wiele organizacji, dzięki którym kalendarz kulturalny wypełniony jest rozmaitymi wydarzeniami.

W lipcu 2017 roku o mieście usłyszał cały świat. Komitet Światowego Dziedzictwa postanowił wtedy o wpisie „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę UNESCO. To 15 obiekt w Polsce z tym zaszczytnym wyróżnieniem.

Informacje praktyczne

Punkt Informacji o Mieście: Rynek 4 (wejście na rogu Rynku i ul. Górniczej), poniedziałek: 9:00-17:00, wtorek-czwartek: 8:00-16:00, piątek: 7:00-15:00, od kwietnia do września: sobota: 9:00-15:00, tel. 32 39 33 848

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Archiwalna wersja strony WWW

Miło jest nam Państwa powitać na całkowicie nowej stronie
Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Dla tych, którzy przyzwyczaili się do starej strony i będą potrzebować trochę czasu na zaznajomienie się z nową kierujemy jeszcze przez kilka tygodni na starą wersję strony – archiwum.tarnowskiegory.pl