Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

O mieście

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnowskie Góry to jedno z najciekawszych miast Górnego Śląska. Powstanie i sławę zapewniło im tutejsze górnictwo rud srebra, ołowiu i cynku. Wpływ na rozwój miasta miała nie tylko wielka polityka, ale i rozsądek jego mieszkańców. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie. Dzięki temu dziś możemy mówić, że bogactwo tarnogórskiego dziedzictwa tkwi w jego różnorodności. Obiekty przemysłowe sąsiadują tu z zabytkami architektury, zarówno świeckiej (zamki, pałace, gmachy miejskie), jak i sakralnej (świątynie i pamiątki różnych wyznań). Poznawanie miasta urozmaica duża liczba terenów zielonych. Nie brakuje też miejsc do aktywnego wypoczynku i wrażeń sportowych.

Obecnie Tarnowskie Góry leżą w centralnej części województwa śląskiego, na północnym skraju konurbacji górnośląskiej. Miasto zajmuje blisko 84 kilometry kwadratowe i składa się z 11 dzielnic. Liczba mieszkańców wynosi ok. 60 tys. osób. Dobrą komunikację zapewniają drogi krajowe numer 11 i 78, bliskość autostrady A1 oraz portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Miasto jest największym kolejowym węzłem towarowym w Polsce. Ponadto, Tarnowskie Góry są siedzibą rozległego powiatu tarnogórskiego. Działa tu kilka instytucji kultury, galerii oraz wiele organizacji, dzięki którym kalendarz kulturalny wypełniony jest rozmaitymi wydarzeniami.

W lipcu 2017 roku o mieście usłyszał cały świat. Komitet Światowego Dziedzictwa postanowił wtedy o wpisie „Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę UNESCO. To 15 obiekt w Polsce z tym zaszczytnym wyróżnieniem.

Informacje praktyczne

Punkt Informacji o Mieście: Rynek 4 (wejście na rogu Rynku i ul. Górniczej), poniedziałek: 9:00-17:00, wtorek-czwartek: 8:00-16:00, piątek: 7:00-15:00, od kwietnia do września: sobota: 9:00-15:00, tel. 32 39 33 848

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.