Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Prestiżowe wyróżnienie Rady Europy dla Tarnowskich Gór!

Drukuj stronę
Drukuj

Wspaniała wiadomość! Tarnowskie Góry otrzymały Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym! To inicjatywa Rady Europy, która nagradza i promuje najlepsze praktyki w zarządzaniu samorządem lokalnym. Spośród prawie 3000 jednostek samorządu certyfikaty w tej edycji uzyskały jedynie 3 gminy i 1 powiat!

Nagrodę w środę wieczorem na gali w Warszawie Podczas VIII Krajowego Kongresu Sekretarzy odebrał Burmistrz Arkadiusz Czech. – Tego typu nagroda to głęboka satysfakcja, a jednocześnie motywacja do dobrej roboty i zobowiązanie, że wraz z wszystkimi, którzy za ten proces zarządzania odpowiadają, będziemy dalej po tych ścianach do dekaedru (bo tak się ładnie ta bryła nazywa) kroczyć ku przyszłości – mówił Burmistrz odbierając nagrodę.

Podziękował też „wielu, wielu osobom, które się w proces zarządzania samorządem lokalnym zaangażowały”. Przede wszystkim urzędnikom Urzędu Miejskiego, „bo to oni tę ciężką robotę na co dzień wykonują, ze wskazaniem na Panią Sekretarz”.

Uzyskanie certyfikatu nie jest łatwe

Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym (ELoGE) – w imieniu Rady Europy – przyznaje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Przyznając certyfikaty i statuetkę w formie dziesięciościanu, nagradza i promuje „najlepsze praktyki w zarządzaniu samorządem lokalnym”.

Uzyskanie certyfikatu nie jest łatwe. By go otrzymać nasz Urząd Miejski przeszedł wieloetapowy system certyfikacji. Sprawdzał on, czy spełniamy najwyższe standardy zarządzania zgodne z 12 zasadami określonymi przez Radę Europy. A te 12 zasad dobrego zarządzania w samorządzie terytorialnym to:

 1. Udział obywateli, uczciwy przebieg wyborów i reprezentacja.
 2. Responsywność (odpowiadanie na działanie), szybkość reagowania.
 3. Efektywność i skuteczność.
 4. Otwartość i jawność.
 5. Przestrzeganie prawa.
 6. Etyczne postępowanie.
 7. Kompetencje i potencjał.
 8. Innowacyjność i otwartość na zmiany.
 9. Orientacja na trwałość i długofalowość działań.
 10. Należyte zarządzanie finansami.
 11. Prawa człowieka, różnorodność kulturowa i spójność społeczna.
 12. Rozliczalność, odpowiedzialność.

Swoje zdanie wyrazili też mieszkańcy. Udział w ankiecie brali również radni i pracownicy urzędu. Dziękujemy za ocenę – to również dzięki niej otrzymaliśmy ELoGE.

To wyróżnienie jest wyjątkowe

Spośród prawie 3000 jednostek samorządu terytorialnego certyfikaty w tym roku uzyskały jedynie 4 jednostki. Prócz Tarnowskich Gór to gminy Andrychów, Strawczyn i Powiat Tarnogórski. Gratulujemy! 🙂

„Gminy i powiat zyskały uznanie dzięki swojemu zobowiązaniu do tworzenia otwartych i transparentnych procesów decyzyjnych, w których mieszkańcy są aktywnie zaangażowani. Ponadto jednostki wykazały się innowacyjnym podejściem do rozwiązywania problemów społecznych i ekonomicznych oraz dbałością o zrównoważony rozwój” – ocenia Fundacja Demokracji Lokalnej.

Informacja o nagrodzie na stronie Rady Europy

https://www.coe.int/en/web/good-governance/-/celebrating-good-democratic-governance-in-poland-third-eloge-awards-ceremony

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.