Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Trasy turystyczne

Drukuj stronę
Drukuj

Informacje na temat następujących tras turystycznych: trasa dla miłośników kolei i rowerzystów, trasa dla miłośników przyrody, szlakiem mniej znanych obiektów architektury sakralnej, szlakiem zabytków górniczych, szlakiem fortyfikacji tarnogórskich, szlaki przebiegające przez Tarnowskie Góry

Spis Treści:
1. Trasa dla miłośników kolei i rowerzystów
2. Trasa dla miłośników przyrody
3. Szlakiem mniej znanych obiektów architektury sakralnej
4. Szlakiem zabytków górniczych
5. Szlakiem fortyfikacji tarnogórskich
6. Szlaki przebiegające przez Tarnowskie Góry
________________________________________
Trasa dla miłośników kolei i rowerzystów
Przebieg trasy:
Rowerem wokół Zalewu Chechło-Nakło – wsiadamy na przystanku kolejki wąskotorowej Lasowice Zalew – dalej kolejką do przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – rowerem lub piechotą ulicami: Bytomską, Krakowską, przez Rynek, Górniczą i Legionów – wsiadamy do kolejki na przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – wysiadamy na przystanku Repty Kopalnia Zabytkowa – rowerem lub piechotą ulicami: Staffa, Szczęść – Boże, Małą, wzdłuż szlaku kolejki wąskotorowej (po drodze: „Wielki Kanion” Tarnogórski, Rezerwat Blachówka, Dolomity Sportowa Dolina, Rezerwat Segiet), dalej ulicami: Myśliwską, Skowronków, Niemcewicza, Jaworową, Waliski, Repecką – Szlakiem Husarii Polskiej – Obwodnicą – ulicami: Łanową, Niedziałkowskiego, Pyskowicką, Śniadeckiego – przez Park Repecki – Szlakiem Powstańców Śląskich, dalej wzdłuż rzeki Dramy kierując się na Zbrosławice.
1. Zalew Chechło – Nakło. Dawne wyrobisko żwiru zamienione w 1973 roku na 66 hektarowe, bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3. Ubytki wody spowodowane parowaniem poza deszczami są uzupełniane przez cztery podziemne źródła. Jezioro pełni jedynie funkcje rekreacyjne; piaszczyste plaże, możliwość kąpieli, bardzo ładne tereny spacerowe po pobliskich lasach, okazja do wędkowania, liczne ośrodki wypoczynkowe czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym zarówno dla zwolenników weekendowych wypadów jak i na dłuższy pobyt.
2. Kolejka wąskotorowa. Przez Tarnowskie Góry przebiega się kolej wąskotorowa – najstarsza czynna w Europie, licząca blisko 150 lat. Jej trasą przejechać można – w okresie letnim – od Siemianowic do Miasteczka śląskiego, a jej najciekawszy odcinek obejmuje same miasto Tarnowskie Góry i okolice – rezerwat bukowy Segiet, Zabytkową Kopalnię i Skansen Maszyn Parowych, kąpielisko nad zalewem w Nakle Chechle.
3. Centrum Rynek. Najstarszy fragment płyty Rynku, tzw. „kocie łby” pochodzi z XIX w. i mieści się wokół gwarkowskiej studni. Na Rynku znajdują się m. in. Ratusz w stylu neogotyckim, Kościół Ewangelicko-Augsburski, zabytkowe kamienice podcieniowe z półkolistmi arkadami a także Winiarnia „Sedlaczek” i Muzeum.
4. Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych. Znajdująca się na głębokości 40 m, jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Ma ona długość 1700 m, w tym podziemny przepływ łodziami chodnikiem odwadniającym odbywa się na odcinku 270 m. Kopalnia swoim kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Przylegają do nie trzy komory mające od 500 do 2000 m2. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.
5. Skansen Maszyn Parowych. Znajduje się o otoczeniu kopalni i gromadzi przykłady maszyn parowych stosowanych jako napęd w zakładach przemysłowych jak i poczciwe ciuchcie.
6. „Czerwona Skała”. Popłuczkowa hałda dolomitowa w Tarnowskich Górach – Bobrownikach, powstała w wyniku działalności górniczej prowadzonej na tych terenach od XV wieku do początku XIX wieku.
7. „Wielki Kanion ” Tarnogórski. Jest położony przy drodze krajowej nr 6, stanowiącej historyczny, międzyregionalny szlak w kierunku Poznania. Rejon złoża leży w zachodniej części niecki tarnogórskiej. Obszar związany z byłą kopalnią stanowi teren górniczy o powierzchni 203,16 ha. Powierzchnia obu powstałych tu wyrobisk wynosi łącznie ok. 45 ha. Głębokość wyrobisk sięga 60 m.
8. Rezerwat Blachówka. W nieczynnym kamieniołomie dolomitu – „Blachówka” – znajduje się stanowisko dokumentacyjne przyrody o powierzchni 6 ha utworzone w 1995 r. Chroni ono w celach dydaktycznych specyficzne formy krajobrazu, ukształtowanego działalnością górnictwa kruszcowego, z typową roślinnością kserotermiczną.
9. Dolomity – Sportowa Dolina. Całoroczne centrum narciarskie powstające w nieczynnym od 30 lat wyrobisku Blachówka, w którym wydobywano dolomit. Do dyspozycji narciarzy są trzy całoroczne trasy narciarskie o łącznej długości 700 m i różnicy wzniesień 31 m, pokryte tworzywem sztucznym. Gdy temperatura spada o stopień poniżej zera trasy są sztucznie zaśnieżane. Uruchomione są trzy wyciągi orczykowe, a dla najmłodszych park zimowy i karuzela do nauki jazdy na nartach.
10. Rezerwat Segiet. Utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry, w obrębie Lasu Segieckiego. Ochroną objęte są trzy typy buczyn w tym 9-cio hektarowy płat na południowym stoku z drzewostanem buczyny storczykowej w wieku 130-150 lat i okazami do 350 lat.
11. Źródełko Młodości w Reptach śląskich
12. Park Wodny. Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, o powierzchni zabudowy 4006 m2, powierzchni użytkowej 9055 m2 i kubaturze 47 tys m3. Funkcjonują w nim: 25-metrowy basen sportowy z widownią, basen z falą morską, basen rzeka, basen solanka, basen do nauki pływania, kompleks basenów rekreacyjnych z miejscami przeznaczonymi do masażu podwodnego, 3 różnej długości i średnicy zjeżdżalnie wodne oraz sauny, siłownia, gabinety odnowy biologicznej i sale do ćwiczeń muzyczno-ruchowych.
13. Kościółek św. Marcina. Ufundowany został około 1400 r. przez ówczesnych właścicieli tarnowickich dóbr rycerskich, erygowany w 1415 r. Pierwotnie był budowlą gotycką, ale po przebudowach w XVIII w. nabrał cech barokowych. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej. Wewnątrz świątyni znajduje się jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej z drugiej połowy XVII w., malowana na desce.
14. Zamek w Starych Tarnowicach. Wybudowany prawdopodobnie na początku XVI w. W latach 1520-1570 był w posiadaniu rodziny Włodyków. Został zniekształcony wskutek licznych przebudów w wiekach XVIII i XIX. Ma kształt czworoboku złożonego z czterech skrzydeł zgrupowanych wokół przypominającego kwadrat dziedzińca, który posiadał krużganki (obecnie zamurowane).
15. Leśniczówka
16. Park Repecki. Kompleks leśny leżący pomiędzy Starymi Tarnowicami a Reptami, wchodzący w skład ustanowionego na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Cechą charakterystyczną istniejących tam drzewostanów jest ich naturalny charakter, wyróżniający się wielopiętrową i wielogatunkową strukturą. Około 2/3 całego lasu stanowią drzewostany, które przekroczyły 100 lat. Jest to największe na śląsku i jedno z najbardziej interesujących skupień drzew pomnikowych w Polsce. Stwierdzono tam 110 drzew kwalifikujących się do objęcia ochroną jako pomniki przyrody. Na obszarze tym występuje również szereg ptaków lęgowych.
17. Sztolnia Czarnego Pstrąga (szyb Ewa i szyb Sylwester). Jest to 600-metrowy fragment najdłuższej tarnogórskiej sztolni odwadniającej „Fryderyk”, wydrążonej w latach 1821-1834. Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”, którymi do sztolni schodzi się po krętych schodach na głębokość 20 lub 30 metrów. Podczas wycieczki. która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.
18. Dolina Dramy. Koryto rzeki Dramy – drugiej po rzece Stole – wypływającej spod Srebrnej Góry. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski. Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego W Reptach, dolina Dramy ma charakter swego rodzaju korytarza leśnego, otoczonego głównie gęstymi ścianami starodrzewu bukowego, podłoże stanowią zaś szuwary i roślinność trawiasta. Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.
19. Zbrosławice – Ośrodek Jeździecki. Przedwojenna miejscowość kuracyjna, położona w dolinie rzeki Dramy. Pomimo iż, położone są w sąsiedztwie wysoko zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, mają środowisko czyste ekologicznie. Położone pomiędzy Tarnowskimi Górami, Gliwicami i Bytomiem mają dogodne połączenie komunikacyjne z tymi miastami. Na terenie Ośrodka Jeździeckiego znajdują się: 3 kryte ujeżdżalnie, 2 stajnie na około 60 koni, sklep ze sprzętem jeździeckim, noclegi o standardzie turystycznym w domkach fińskich oraz jadłodajnia. Ośrodek Jeździecki oferuje jednodniowe wycieczki szkolne do Ośrodka, naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczkami, weekendy w siodle, obozy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży i wiele innych atrakcji.

________________________________________
Trasa dla miłośników przyrody
Przebieg trasy:
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Legionów, ul. Ogrodowa, ul. Lipowa, ul. Bytomska, ul. Korola, ul. Strzelnicza, ul. Parkowa, ul. Staffa, ul. Mała, ul. Staszica, ul. Kamienna, ul. Witosa, ul. Repecka, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
1. Park Miejski – ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Park Miejski o powierzchni 21.5 ha został założony w 1903 r. na warpiach (:tu pozostałość po kopalniach rud). Drzewostan Parku obejmuje około 50 gatunków drzew i 10 krzewów, w większości rodzimego pochodzenia. Wejście Parku zwieńcza grupa głazów narzutowych. Największy spośród nich jest pomnikiem przyrody. Jeden z głazów posiada tablicę z wierszem Jana Nowaka z 1925r.
Park obejmuje następujące obiekty: drewniana wieża widokowa, staw z fontanną, kawiarenka, korty tenisowe, górka saneczkowa, muszla koncertowa i inne. W zachodniej części Parku Miejskiego mieści się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze z I i II wojny światowej
2. Zabytkowa aleja lipowa – ul. Lipowa. Aleja wchodzi w skład zespołu pałacowo – parkowego dawnego zarządu dóbr hrabiów Henckel von Donnersmarck, powstałego w latach 70 – tych XIX w. W rejonie ulic Legionów, Lipowej i Ogrodowej. Teren ten, na którym zachowały się okazałe stare lipy został objęty ochroną zabytkową 1992 r.
3. Kopiec Kopalni „Fryderyk” – Bobrowniki Śląskie. Kopiec pamiątkowy usypany w 100 – lecie istnienia kopalni srebra i ołowiu w pobliżu szybu „Rudolfina”.
4. Jesiony wyniosłe – ul. Staffa. Jesiony zostały objęte ochroną w drodze uznania za pomniki przyrody w 1997 i 1998.
5. Hałda popłuczkowa. Największa hałda o powierzchni 1,5 km2 i wysokości 17 m. Powstała z dolomitu, który został oddzielony od galeny na płuczce kopalni „Fryderyk” w trakcie sortowania urobku.
6. Rezerwat leśny „Segiet”. Utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry, w obrębie Lasu Segieckiego. Ochroną objęte są trzy typy buczyn w tym 9-cio hektarowy płat na południowym stoku z drzewostanem buczyny storczykowej w wieku 130-150 lat i okazami do 350 lat.
7. Pogórnicze łąki – Repty Śląskie. Okolica silnie zmieniona przez górnictwo kruszcowe, pozostałości po szybach górniczych i niewielkich odkrywkach rud żelaza, które dzisiaj zaznaczają się jako niewielkie okrągłe hałdy i płytkie zagłębienia o płaskich dnach.
8. Kasztan jadalny i klon czerwony – Repty Śląskie. Rosną w ogródku plebańskim, przy kościele p.w. św. Mikołaja. Kasztan jadalny jest wyjątkowym okazem, jedynym w całej południowej Polsce, ustanowiony jako pomnik przyrody w 1960 r. Jego obwód w pierśnicy wraz z dwoma odrostami 752 cm, a wiek oceniony jest na około 450 lat. Klon został objęty ochroną w drodze uznania za pomnik przyrody w 1997 r.
9. Dolina Dramy. Koryto rzeki Dramy – drugiej po rzece Stole – wypływającej spod Srebrnej Góry. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego Źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski.
10. Droga do Ptakowic. Okazały drzewostan przy granicy zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Park w Reptach i dolina Dramy”.
11. Drama w Parku w Reptach. Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego, w Reptach, dolina Dramy ma charakter swego rodzaju korytarza leśnego, otoczonego głównie gęstymi ścianami starodrzewu bukowego, podłoże stanowią zaś szuwary i roślinność trawiasta. Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.
12. Buki w Parku w Reptach. Najpiękniejszą formą lasu bukowego w Reptach jest buczyna pomorska. Zajmuje największą powierzchnię w kompleksie parkowym – porasta centralną wierzchowinę i jej południowe zbocze. Natomiast kwaśna buczyna niżowa występuje tylko na silnie pochylonych północnych stokach Góry Mikołaja i centralnej wierzchowiny parkowej.
13. Drzewa egzotyczne w Parku w Reptach. Na uwagę zasługują dorodne okazy drzew egzotycznych, takich jak: dąb błotny, cyprysik groszkowy, modrzew polski.
14. Staw tzw. Cegielnia przy ul. Repeckiej. Staw otoczony jest drzewami, część powierzchni wody pokrywają liście grażela żółtego.
15. Lipa drobnolistna w Starych Tarnowicach – ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Lipa jest najwcześniej chronionym obiektem przyrodniczym z terenu naszego miasta. Jeden z pierwszych obiektów wciągnięty do ewidencji zabytków przyrody w województwie śląskim. Jej wiek szacuje się na 350 lat.

________________________________________
Szlakiem mniej znanych obiektów architektury sakralnej
„Kapliczki są to rozsiane w krajobrazie polskim modlitwy ludu polskiego, rzezane w drzewie lub kute w kamieniu, materializacja uniesienia serc pobożnych”.

Tadeusz Seweryn „Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce” ,1958 W-wa

Zapraszamy wszystkich turystów na krajoznawczą wędrówkę po Tarnowskich Górach i okolicach. Tym razem proponujemy trasę wytyczoną przez interesujące obiekty architektury sakralnej – cenne i pełne uroku akcenty tarnogórskiego pejzażu.
Jak pisze Tadeusz Seweryn w swoim opracowaniu z 1958 r. kapliczki, figury świętych i krzyże wznoszono najczęściej na skrzyżowaniu dróg, na granicy między siedliskami ludzkimi a przestrzenią pól i lasów, by odstraszały nieczyste, złe siły a także w miejscach nieprzypadkowych, jak np.: w miejscu samobójstwa, mordu, objawienie się Matki Boskiej lub świętego, a wreszcie na mogiłach ludzi pochowanych w polu lub w lesie.
“W niektórych okolicach należało do zwyczaju, że stawiający kapliczkę czy jakiekolwiek pomieszczenie kultowe musiał wprzódy porozumieć się ze swoim plebanem i uzyskać odeń zezwolenie; w przeciwnym razie mógł go spotkać dyshonor zamiast zaszczytu (…) proboszcz dając zezwolenie na postawienie kapliczki badał powód i intencję fundatora; w szczególności, gdy chodziło o kapliczkę pokutną.” (T. Seweryn, 1958, s. 15)
Stawiano je z w podzięce za nieoczekiwaną łaskę, wyleczenie z choroby, za uchronienie od pomoru, głodu i innej klęski, również jako ofiarę dziękczynną za wybawienie z niebezpieczeństwa oraz w pokucie za ciężkie grzechy.
W Tarnowskich Górach znajduje się wiele obiektów sakralnych, które pozostawili po sobie katolicy, ewangelicy i żydzi. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc znanych jak i tych, które wkomponowane w tarnogórską przyrodę często są niezauważone.
W nowej TRASIE NA WEEKEND proponujemy Państwu zwrócenie uwagi na:
1. XVII-wieczny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim
2. Kaplica św. Jana Nepomucena ul. Mościckiego
3. Figura św. Jana Nepomucena w budynku przy ul. Strzeleckiej 3
4. XVII-wieczna płyta nagrobna w kościele Ewangelickim, Rynek
5. Epitafium w elewacji kościoła św. Anny, ul Gliwicka
6. Epitafia nagrobne w kościele p.w. świętych Piotra i Pawła
7. Cmentarz Żydowski, ul. Gliwicka
8. Cmentarz wojenny, ul. Wyszyńskiego
9. XVIII-w. figury św. Floriana i św. Jana Nepomucena, ul. Legionów
10. Klasztor oo. Kamilianów, park i Grota Maryjna, ul. Bytomska
11. Galgenberg – wzgórze wisielców
12. XVIII-w. kapliczka, ul. Główna
13. Podziemna kapliczka św. Barbary w Kopalni Zabytkowej Rud Srebra
14. Grota św. Barbary przy byłej Kopalni Dolomitów
15. Krzyż przydrożny z 1909 roku, ul. Gliwicka
16. XIX-wieczny krzyż przydrożny, ul. Niedziałkowskiego
17. Kapliczki Archanioła Michała i św. Jana Nepomucena przy Kościele św. Marcina, ul. Niedziałkowskiego
18. Kamienny, przydrożny krzyż, ul. Pionierska
19. XVIII-wieczna kapliczka, ul. Kombatantów
20. XVI-wieczna drewniany kościół św. Michała w Księżym Lesie

________________________________________
Szlakiem zabytków górniczych
Drogi turysto!
Proponujemy Ci „TRASĘ NA WEEKEND” – Szlakiem zabytków górniczych – która prowadzi przez wkomponowane w przyrodę zabytki przemysłowej historii tej ziemi.
Tarnowskie Góry, to miasto, którego genezą powstania jest odkrycie rud srebra, ołowiu, cynku i żelaza. Wielowiekowa eksploatacja złóż wpłynęła na rozwój miasta oraz na ukształtowanie terenu. Również późniejsza kopalnia dolomitu utworzyła unikalne formy geologiczno-przyrodnicze. Tereny pogórnicze od przeszło dwustu lat objęte są programami rewitalizacji poprzez m.in. zadrzewianie. Tak powstał jedyny w Tarnowskich Górach rezerwat przyrody – „Segiet”, czy utworzony w 1903 r. Park Miejski. W 2006 r. zostały objęte ochroną przyrodniczą kolejne obszary pogórnicze – „Hałda popłuczkowa” z endogeniczną roślinnością – poprzez utworzenie Parku Kulturowego oraz „Doły Piekarskie” w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Tereny historycznej eksploatacji górniczej i znajdujące się na nich obiekty i urządzenia górnicze, które stały się siedliskiem wielu gatunków zwierząt, należą do obszaru ochrony przyrodniczej „Natura 2000”. Zwiedzanie Tarnowskich Gór szlakiem zabytków górniczych daje możliwość poznania piękna unikalnej przyrody chronionej, która jest efektem kształtowania terenu i jego rewitalizacji przez człowieka.
Trasę najlepiej przebyć rowerem.
W IV TRASIE NA WEEKEND proponujemy Państwu zwrócenie uwagi na:
1. „Doły Piekarskie”- teren byłej kopalni rud żelaza z XIX w.
2. Dawny kamieniołom dolomitu przy ul. Korola
3. Wyrobisko po byłej kopalni dolomitu „Bobrowniki” przy ul. Kopalnianej
4. Szyb „Sophia”
5. Hałda po dawnej płuczce rud cynku i ołowiu
6. Rezerwat “Segiet” założony na terenie dawnej kopalni Srebrna Góra
7. Najstarsza część kopalni dolomitu Blachówka
8. Zespół szybów „Comet”, „Bohr” i „Nettelbeck”
9. Kolejka wąskotorowa na pogórniczym szlaku transportowym Bytom-Miasteczko Śląskie (przystanek Kopalnia Zabytkowa)
10. Obszar łąk pogórniczych i śladów wydobycia przy ul. Małej
11. Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych
12. Skansen Maszyn Parowych
13. Szyb „Żmija” i zespół łąk pogórniczych (na drugim planie – Kopalnia Zabytkowa)
14. Zespół szybu „Staszic” (d. „Adolph”) – Szyby „Adolph” i „Maszynowy”
15. Zespół łąk pogórniczych przy ul. Wodociągowej
16. Hałda szybu „Glück”
17. Dawny szyb „Okno III”
18. Sztolnia Czarnego Pstrąga- odcinek Głębokiej Sztolni Fryderyk
19. Okno i roznos Głębokiej Sztolni Fryderyk

________________________________________
Szlakiem fortyfikacji tarnogórskich
Drogi turysto!

Odwiedzając nasze miasto masz niepowtarzalną okazję poznać burzliwą historię II wojny światowej na podstawie przygranicznych fortyfikacji polskich i niemieckich położonych w urokliwym krajobrazie przyrodniczym.

Proponujemy Ci „TRASĘ NA WEEKEND” – Szlakiem fortyfikacji tarnogórskich – która prowadzi przez na co dzień niezauważane, wkomponowane w przyrodę, zabytki architektury obronnej .

Obecny obszar Tarnowskich Gór w okresie kilkunastu lat (1922-1945) był pod administracją polską i niemiecką. W mieście, przed wojną, znajdowały się dwie jednostki wojskowe. Położenie na pograniczu spowodowało wybudowanie w 1939 r. zespołu bunkrów, będących częścią polskich fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk”. Kilka schronów typowych (wg instrukcji saperskiej z 1939 roku) miało ochraniać tarnogórski garnizon – losy wojny potoczyły się jednak inaczej. W 1944 r. została wybudowana niemiecka linia obronna „B2” składająca się tylko na terenie Tarnowskich Gór z ponad 200 „Kochbunkrów” wraz z rowem przeciwczołgowym na ich przedpolu, szeregiem transzei (rowów komunikujących ze sobą stanowiska strzeleckie) oraz pól minowych – na przedpolu. W obu typach umocnień wykorzystano „naturalne” – tzn. pogórnicze ukształtowanie terenu, tj, hałdy, kopce, szyby i szybiki, doły. Zwiedzanie Tarnowskich Gór szlakiem fortyfikacji tarnogórskich da możliwość zrozumienia wartości ukształtowania terenu oraz pozwoli poznać urokliwe tereny przyrodnicze.

Trasę najlepiej przebyć rowerem wczesną wiosną lub jesienią.

W TRASIE NA WEEKEND proponujemy zwrócenie uwagi na:
1. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r. w sadzie przy ul. Radzionkowskiej
2. Polski nietypowy schron na dawnym placu ćwiczeń, w rejonie ul. Stefana Batorego
3. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r. przy ul. Astrów
4. Grupa kochbunkrów i fragment rowu przeciwczołgowego na tzw. Wacmanie (granica Tarnowskich Gór z Radzionkowem)
5. Grupa kochbunkrów i transzeje w tzw. „Dołach Piekarskich”
6. Stanowiska strzeleckie na hałdzie popłuczkowej (w rejonie ul. Małej)
7. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Małej
8. Fragment rowu przeciwczołgowego w lesie koło rezerwatu „Segiet”
9. Grupa stanowisk w pobliżu szybu „Staszic”przy ul. Staszica
10. Grupa kochbunkrów na polach przy Osiedlu Kolejarzy
11. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Nowej
12. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r. przy ul. Gliwickiej
13. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Niedziałkowskiego
14. Grupa kochbunkrów przy ul. Łanowej
15. Stanowiska przy ul. Wyszyńskiego i Fińskiej
16. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Starowapiennej
17. Grupa kochbunkrów w lasku przy ul. Sielanka
18. Pas kochbunkrów na polach przy ul. Sielanka
19. Schron przy ul. Sielanka
20. Grupa stanowisk w pobliżu wysypiska komunalnego
21. Pas kochbunkrów na polach przy ul. Sielanka

________________________________________
Szlaki Turystyczne:

Szlak Husarii Polskiej – z Będzina do Krzanowic – czerwony (156 km)
Przebieg trasy: Będzin (początek trasy) – Kozłowa Góra (34 km) – Orzech (36 km) – Nakło Śl. (40 km) – Tarnowskie Góry, Rynek (44 km) – Repty Stare (48 km)
Szlak biegnie wzdłuż trasy, którą w 1683 r. przemieszczały się wojska polskie Jana III Sobieskiego w kierunku Wiednia.

Szlak Stulecia Turystyki – z Rybnika do Tarnowskich Gór – zielony (138 km)
Przebieg trasy: Rybnik (początek trasy) – Tworóg (111 km) – Brynek, Hanusek (114 km) – Boruszowice (118km) – Miasteczko Śląskie (129 km) – Miasteczko Śląskie, Rynek (134 km) – Chechło, Nakło (134 km) – Tarnowskie Góry (138 km)
Trasa biegnie pośród kompleksów leśnych

Szlak Powstańców Śląskich – z Bytomia do Gliwic – niebieski (184 km)
Przebieg trasy: Bytom (początek trasy) – rezerwat Segiet (19 km) – „Segiet” (szlak czarny) (20 km) – Repty Nowe (21 km) – Sztolnia Czarnego Pstrąga (szlak żółty) – Laryszów (26 km) – Wilkowice (30 km), Zbrosławice – Kępczowice (33) – Góra św. Anny (121 km) – Sierakowice (184 km)

Szlak Gwarków – ze Sztolni „Czarnego Pstrąga” do Koloni Woźnickiej – żółty (27 km)
Przebieg trasy: Sztolnia „Czarnego Pstrąga” (początek trasy) – Stare Tarnowice Kościół (5 km) – Tarnowskie Góry, Rynek (6 km) – Tarnowskie Góry PKP (8 km) – Lasowice (11 km) – Chechło, Nakło (12km) – Żyglin, Kościół (18 km) – Leśniczówka, Mieczysko (25 km) – Kolonia Woźnicka (27 km)

Szlak Segiecki – czarny (12 km)
Przebieg trasy: Segiet (początek trasy) – Kopalnia Zabytkowa (2 km) – Tarnowskie Góry, Rynek (5 km) – Tarnowskie Góry PKP (9 km) – Puferki (12 km) – Pniowiec (12km)

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.