Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry na Europejskim Kongresie Gospodarczym – dzień 2

Drukuj stronę
Drukuj

„Co decyduje o wyborze miejsca do zamieszkania? Miasto i jego atuty to tytuł panelu na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w którym drugiego dnia imprezy wziął udział burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Dyskusja odbyła się z udziałem m.in. prezydentów Zabrza, Opola, Grudziądza, Chorzowa oraz przedstawicieli Łodzi. W trakcie dyskusji rozmawiano o wymaganiach mieszkańców wobec przestrzeni publicznej oraz nieruchomościach poprzemysłowych i wykorzystaniu ich potencjału.

Jednym z pierwszych paneli dyskusyjnych w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego była dyskusja zatytułowana “Miasto atrakcyjne”. Czym jest, jak sprawić żeby zatrzymać wszechobecną depopulację. Czym jest miasto inteligentne? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście, wśród których znaleźli się burmistrz Tarnowskich Gór oraz prezydenci Zabrza, Chorzowa i Opola, a także przedstawiciel Veolia Ciepło.

W rankingu GUS za rok 2017 Tarnowskie Góry mialy pierwsze miejsce na Śląsku jeśli chodzi o dodatnie saldo liczby mieszkańców. – Po prostu nas przybywa. Tarnowskie Góry już dawno zadbały o to, żeby ułatwić osiedlanie się nowym mieszkańcom. Dobra opieka zdrowotna, rekordowa na Ślasku ilość miejsc w żłobkach, przedszkola, placówki kultury i oświaty, aż po opiekę lekarską dla seniorów. Jako miasto stoliczne w powiecie ziemskim zaspokajamy też potrzeby kulturalne mieszkańców okolicznych miejscowości. Stwarzamy możliwości do mieszkania kompleksowo – mówił burmistrz Arkadiusz Czech. – Szczególną wagę przykładamy do monitorowania czystości powietrza, wprowadzania termomodernizacji budynków mieszkalnych, elektromobilności i wykorzystywania adnawialnych źródeł energii – dodał.

Zaznaczono również że wpływ na podniesienie “atrakcyjności” naszych miast może mieć Metropolia, której utworzenie ułatwi nawiązanie rywalizacji o nowych mieszkańców z takimi miastami jak Wrocław czy Warszawa.

Na wystąpieniu burmistrza nie kończy się – poza własnym stanowiskiem Tarnowskich Gór jako partnera samorządowego Kongresu – udział naszego miasta w imprezie. W środę gościem panelu „Fundusze unijne nadal atrakcyjne” będzie Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych, w dyskusji poświęconej Turystyce, gospodarce i rozwojowi będzie Piotr Korab, Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Więcej o udziale Tarnowskich Gór w EKG: tu. 

Więcej o kongresie: http://www.eecpoland.eu/2019/pl/sesje/

O naszym udziale w Kongresie napisali: Portal Samorządowy

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.