Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolejny ranking, w którym Tarnowskie Góry plasują się bardzo wysoko

Drukuj stronę
Drukuj

Pismo Samorządowe „Wspólnota” opublikowało wyniki rankingu pt. „Sukces kadencji” będącego zestawieniem najlepiej rozwijających się gmin i miast w latach 2013-2017. Na 267 miast powiatowych Tarnowskie Góry zajęły 17 miejsce!

– Poziomu życia w gminach nie mierzy się oczywiście rankingami, ale wszystkie te wskaźniki stale u nas rosną, co cieszy – komentuje ranking Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Co ważne,  jest to efekt  wielu lat pracy nie tylko urzędników, ale przede wszystkim mieszkańców – wskazuje burmistrz dodając, że najlepsze być może dopiero przed nami. – Najważniejsze elementy naszego wieloletniego planu wspierania i katalizowania  rozwoju gospodarczego miasta dopiero przed nami – mam nadzieję, że jego realizacja jeszcze bardziej przyspieszy zachodzące już zmiany.

Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników odnoszących się do: sukcesu finansowego ekonomicznego  czyli wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej, infrastrukturalnego oraz społecznego mierzonego przede wszystkim wskaźnikami edukacyjnymi.

Na 38. miejsce w kategorii sukces finansowy złożyła się zmiana wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2013–2017 czyli wszystkie potencjalne dochody oprócz dotacji celowych i po odjęciu przekazywanych przez gminy składek na tzw. podatek janosikowy.

Na 50. miejsce Srebrnego Miasta w dziedzinie „sukces ekonomiczny” wpłynęła m.in. zmiana odsetka zarejestrowanych bezrobotnych, n owe zarejestrowane w  latach 2014–2017 podmioty gospodarcze w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, nowo zarejestrowane w  podmioty gospodarcze działające w sferze wysokiej techniki oraz usług high-tech w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zmiana wielkości dochodów z PIT , CIT oraz zmiana wielkości bazy podatkowej podatku od nieruchomości od osób prawnych.

Na 27. miejsce odnoście sukcesu infrastrukturalnego wpłynęły m.in.: wielkość wydatków finansowanych z  dotacji z  unijnych programów operacyjnych, przyrost odsetka liczby mieszkańców podłączonych do oczyszczalni ścieków i kanalizacji komunalnej, przyrost długości ścieżek rowerowych, wielkość wydatków inwestycyjnych na transport publiczny oraz wydatki związków komunalnych, do których należą gminy, jak również nakłady inwestycyjne spółek komunalnych (u nas takowych nie ma).

Sukces społeczny to miejsce 77. Stolicy Białego Śląska. Złożyły się na niego m.in. wyniki sprawdzianu kończącego edukację w szkołach podstawowych, wskaźnik tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD) w gimnazjach w roku 2016 , zmiana odsetka dzieci objętych opieką przedszkolną , żłobkową oraz  liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. O ile w poszczególnych kategoriach miejsca Tarnowskich Gór – niezmiennie wysokie – różnią się, wynik miasta  w generalnej klasyfikacji jest bardzo wysoki, bo 17. w Polsce (na 267 miast powiatowych). Dla porównania w latach 2009-2013 było to miejsce 28., wcześniej 117.

 

Przypominamy, że w niedawnym rankingu „Wspólnoty” dotyczącym inwestycji miejskich w przeliczeniu na głowę mieszkańca Tarnowskie Góry zajęły po raz kolejny bardzo dobrą lokatę! Na 267 miast powiatowych znaleźliśmy się wysoko, bo na 38 miejscu. Na głowę przypada u nas blisko 700 zł inwestycji w latach 2015-2017.

 https://tarnowskiegory.pl/2018/10/tarnowskie-gory-nadal-w-czolowce/

Z kolei w rankingu tego samego pisma pt. „Bogactwo samorządów” Tarnowskie Góry znalazły się na najwyższej jak dotychczas, bo 53 pozycji.

https://tarnowskiegory.pl/2018/07/bogactwo-samorzadow-tarnowskie-gory-coraz-wyzej-w-rankingu-wspolnoty/

 

WYNIKI I OPIS NAJNOWSZEGO RAPORTU Z RANKINGU WSPÓLNOTY MOŻNA ZNALEŹĆ TU: Ranking Sukces kadencji

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.