Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Mamy nowe pomniki przyrody!

Drukuj stronę
Drukuj

Dęby, wiązy, kasztanowce i i buki. 16 drzew i jedną ich grupę wpisano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w rejestr pomników przyrody na terenie Tarnowskich Gór. W sumie jest ich teraz blisko 120.

Nowe pomniki to wynik akcji pt. „Twój pomnik przyrody”, w czasie której mieszkańcy Tarnowskich Gór mogli zgłosić swoje propozycje drzew wymagających szczególnej opieki.

– W akcji  zgłoszono nam w sumie 52 drzewa, z których nasi pracownicy ocenili i wyłonili nadające się do nadania im takiego właśnie statusu – mówi Adam Mrugacz, Naczelnik miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska wyjaśniając, że wybrane do objęcia ochroną spełniają kryteria odnoszące się do obwodów pni dla poszczególnych gatunków.

– Drzewa te wyróżniają się wśród innych drzew ładnymi pokrojami, są w dobrym stanie zdrowotnym, rosną pojedynczo, w większości są ładnie wyeksponowane, posiadają walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne i kulturowe – wylicza Mrugacz.

Dzięki wczorajszej decyzji radnych na mapie Tarnowskich Gór ochroną objęto grupę drzew gatunku buk pospolity, która wyróżnia się na tle innych drzew tego samego gatunku w mieście, ze względu na występowanie w większym skupisku. Łącznie jest to 12 pni. Drzewa rosną w parku Repeckim, podobnie jak 4 pojedyncze buki pospolite.

Pomnikami przyrody zostało też 7 wiązów szypułkowych oraz kasztanowiec biały i dąb szypułkowy.

Trzy spośród zgłoszonych drzew rosną na terenach Lasów Państwowych – dwa buki pospolite w otulinie rezerwatu Segiet i dąb szypułkowy w Leśnictwie Pniowiecczęści Nadleśnictwa Świerklaniec.

Jaka ochrona przysługuje pomnikom przyrody? 

– obowiązek monitorowania oznakowania i uzupełnianie jego braków;
–  obowiązek monitorowania stanu zdrowotnego pomników przyrody oraz wykonywania prac konserwatorskich i pielęgnacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników nieruchomości na których rosną, bądź nieruchomości sąsiednich;
– wykonywanie działań w celu utrzymania właściwego stanu pomników przyrody i realizacji celów ochrony.
Przy tej okazji zakazuje się:
– niszczenia, uszkadzania lub przekształcania pomnika przyrody;
– uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
– umieszczania tablic reklamowych

Obecnie na terenie miasta mamy w sumie 117 pomników przyrody – 1 nieożywionej, 3 grupy drzew i 113 drzew.

Jakie i gdzie znajdują się wspomniane drzewa?

1) 1 drzewo gatunku dąb szypułkowy (Quercus robur) w oddziale leśnym 553a, na terenie Leśnictwa Pniowiec Nadleśnictwa Świerklaniec;
2) 1 drzewo gatunku dąb szypułkowy (Quercus robur) na terenie posesji przy ul. Janasa 9;
3) 1 drzewo gatunku kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum) w pasie drogowym na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Nowej;
4) 2 drzewa gatunku buk pospolity (Fagus sylvatica) w oddziałach leśnych 601d i 601f, w otulinie rezerwatu Segiet, na terenie Leśnictwa Stolarzowice Nadleśnictwa Brynek;
5) 6 drzew gatunku wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) w pasie drogowym ul. Długiej;
6) 1 drzewo gatunku wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) w pasie drogowym ul. Małej;
7) 4 drzewa gatunku buk pospolity (Fagus sylvatica) na terenie Parku w Reptach przy ul. Śniadeckiego 1;
8) grupa 4 drzew gatunku buk pospolity (Fagus sylvatica) na terenie Parku w Reptach przy ul. Śniadeckiego 1.

Galeria

Szukamy nowych pomników przyrody

 

 

Twój pomnik przyrody: trwa weryfikacja zgłoszeń

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.