Z przedsiębiorcami o sprawach miasta – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Z przedsiębiorcami o sprawach miasta

Drukuj stronę
Drukuj

O planowanych w mieście przedsięwzięciach, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w mieszkalnictwo, budownictwo i infrastrukturę miejską rozmawiał dziś z przedsiębiorcami zastępca burmistrza ds. gospodarczych Piotr Skrabaczewski. Spotkanie w formule on-line zorganizowała tarnogórska Izba Przemysłowo – Handlowa.

Burmistrz Piotr Skrabaczewski w czasie telekonferencji

Mowa była m.in. o finansach miasta, planowanych remontach dróg, szkół i budynków komunalnych, o ulgach dla przedsiębiorców w czasie pandemii, wymogach dla restauratorów w kontekście ogródków letnich, terenach pod inwestycje oraz programach dotyczących poprawy stanu powietrza.

– Budżet udało się spiąć na poziomie prawie 400 mln zł, mimo pandemii – przypomniał Piotr Skrabaczewski, podkreślając, że rosnące dochody to zasługa wzrostu udziału w podatkach (ok. 83 mln zł), dużych dotacji z budżetu państwa, podatków od nieruchomości (ponad 40 mln zł), dużych środków zewnętrznych pozyskanych dzięki różnym projektom (58,6 mln zł). – Zwiększenie wydatków inwestycyjnych przekłada się na jakość życia. W tym roku mamy aż 68 mln zł na wydatki majątkowe – to rekordowy poziom. Ludzie chcą się do Tarnowskich Gór przeprowadzać – powoduje to jednak także wydatki. Na 200 mln zł  opiewa program przebudowy i remontów dróg i ulic miejskich – to ok. 15 mln zł rocznie – dodał burmistrz.

Podczas spotkania rozmawiano także o planowanej budowie dróg rowerowych i centrum przesiadkowego. Trwają prace projektowe dotyczące tej inwestycji. W tym roku powinny rozpocząć się pierwsze prace budowlane.

– Nasza koncepcja budowy dróg rowerowych opiewa na 120 mln zł i znacząco wykracza poza 56 mln zł, które już mamy przy udziale unijnej dotacji – poinformował Piotr Skrabaczewski, przypominając, że dołączyliśmy także do projektu Metropolii dotyczącego stworzenia sieci wypożyczalni miejskich rowerów.  

Przedsiębiorców interesowało także ograniczenie niskiej emisji w mieście. Burmistrz przypomniał, że gmina w swoim zasobie ma 160 budynków komunalnych, z czego większość to architektura przedwojenna. W minionym roku udało się w zlikwidować w budynkach komunalnych 500 kopciuchów.

– Zadanie to będzie oczywiście kontynuować. Mamy wytypowanych 50 budynków do termomodernizacji – na pierwszy rzut pójdzie 20. Przygotowujemy dokumentację – mówił burmistrz.

W powyższym temacie pytanie m.in. o dofinansowanie instalacji elektrycznych służących ogrzewaniu gospodarstw domowych. Wiceburmistrz zapewnił, że przyjrzy się tej kwestii, choć w tym temacie w dużej mierze zależni jesteśmy od ukierunkowania dofinansowań, jakie na ten cel gmina otrzymuje.  

12 mln zł dotąd wydaliśmy na Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który służy indywidualnym gospodarstwom domowym. Kontynuacja przewidziana jest na lata 2021 – 2025 – co roku 250 kotłów węglowych ulega wymianie. 

W trakcie realizacji jest także program OZE, gdzie 22 mln zł wydane zostaną na ekologiczne źródła ciepła. Odbył się już przetarg, który wyłonił wykonawców prac – wkrótce będą podpisywane umowy.  Jak zapowiedział Piotr Skrabaczewski – w kwietniu będziemy ubiegać się o 2,5 mln zł w ramach programu Czyste Powietrze, co pozwoli wymienić 250 – 300 kotłów na ekologiczne źródła ciepła. 

Wspomniano również o planowanej modernizacji terenów sportowo – rekreacyjnych (w tym o budowie dwóch nowych boisk na terenie TS Gwarek wraz z zapleczem szatniowym oraz kolejnym psim parkiem), budowie kolejnych 3 placów zabaw (św. Wojciecha, Rozpłochowskiej, Pl. Hutnika) oraz kończących się pracach na Rynku (poprawa zieleni, wodozdrój, ławki)

– Pod Halą Targową chcemy jeszcze w tym roku przystąpić do budowy szefy relaksu – jest dopracowany projekt zgodnie z uwagami mieszkańców. Projektujemy też Plac Wolności. Chcielibyśmy również zrobić nowy plac zabaw na Palcu TPD wraz z nowoczesną kompaktową toaletą – wymienił burmistrz, przypominając, że wszystkie prowadzone przez gminę prace to szansa dla przedsiębiorców do startowania w przetargach. 

Mowa była także o budowie drogi S11, która daje nadzieję w kwestiach inwestycyjnych. Burmistrz przypomniał, że gmina ma tylko 11% gruntów na terenie miasta i to głównie pod drogami i szkołami. Jako, że przedsiębiorcy pytali o możliwość zakupu terenów inwestycyjnych w mieście, wiceburmistrz przypomniał o strefie w rejonie ul. Polnej, gdzie siedzibę znalazły 3 firmy – powstaną tam głównie obiekty magazynowe. 

– Została nam jeszcze ostatnia działka przy ul. Kopalnianej, działki przy ul. Wodnej pod cele gospodarcze oraz działka w rejonie Polnej, która wymaga przygotowania. Jeżeli zostanie ustalony łącznik między Zagórską a planowaną drogą S-11 do dyspozycji będzie 40 ha ziemi pomiędzy Fazosem a Towarową – poinformował Piotr Skrabaczewski, przypominając, że tarnogórscy przedsiębiorcy korzystają już z ulg w ramach programu „Cała Polska strefą inwestycji” – co oznacza, że nie trzeba już być w strefie gospodarczej, by uzyskać wsparcie.

Przedstawicieli biznesu interesowało także przejmowanie przez gminę dróg na dynamicznie rozwijających się osiedlach deweloperskich.

– To już nie koncepcja lecz praktyka. Teraz robimy połączenie ul. Sobieskiego i ul. Skowronków w Reptach. Planujemy przedłużenie ul. Sielanka w stronę Laryszowa oraz zrobienie wyjazdu z Sielanki w kierunku ul. Pyskowickiej, wytyczenie dróg do ul. Wiśniowej. Nie będziemy jednak przejmować wewnętrznych dróg dojazdowych – zapowiedział wiceburmistrz. 

Restauratorzy pytali z kolei o zmiany dotyczące ogródków gastronomicznych, które w ich ocenie powodują koszty dla przedsiębiorców, którzy aktualnie z powodu pandemii mają bardzo trudną sytuację. 

– To te same zapisy, które już obowiązywały. Odnoszą się one do kwestii kolorów, stosowanych materiałów. Jeżeli chodzi o nowości – wytyczono jedynie drogi pożarowe i graficznie pokazano obszary, gdzie można stawiać ogródki, a gdzie nie można tego robić.- wyjaśnił Piotr Skrabaczewski, dodając, że najemcy lokali gminnych mogą skorzystać ze zwolnienia z czynszu oraz z opłaty koncesyjnej. – Chcemy także obniżyć opłaty za zajęcie pasa drogowego aż trzykrotnie – do symbolicznych 10 gr za metr kw. Zależy nam na gastronomii – to pobudza nasze miasto – zapowiedział burmistrz.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.