Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry w czołówce miast najlepiej gospodarujących finansami!

Drukuj stronę
Drukuj

Na 26 miejscu wśród 235 gmin miejskich znalazło się nasze miasto w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok. Ekonomiści wzięli pod lupę finanse lokalnych samorządów i zbadali, jak lokalne władze gospodarują pieniędzmi.

– Cieszy coraz lepsza pozycja Tarnowskich Gór w powyższym opracowaniu. Przypomnę, w minionym roku znaleźliśmy się na pozycji 32. W obydwu przypadkach to bardzo wysokie miejsce świadczące o stabilności finansów naszej gminy – podkreśla burmistrz Arkadiusz Czech. Warto też podkreślić miarodajność badań – powyższy ranking to jedyna naukowa analiza obejmująca wszystkie samorządy. To zestawienie pełne, obiektywne i apolityczne – dodaje.

Na 13 miejscu listy znajdujemy Radzionków (w poprzednim roku na miejscu 146), a na pozycji 80 – Kalety (w roku 2018 na miejscu 81). Wysokie miejsce zajmuje także Lubliniec (50 pozycja, w roku poprzednim 56).

Wśród okolicznych miast na prawach powiatu na 29 miejscu znalazły się Piekary Śląskie (w 2018 roku miejsce 41), a na 50 pozycji Bytom (45 miejsce w roku poprzednim). W tej kategorii ujęto 66 miast. 

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Pracując nad nim, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod lupę wzięli finanse 2 790 polskich gmin, miast i powiatów.

Liczba wskaźników, którymi ekonomiści oceniają sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo duża. W tym przypadku zespół badawczy wybrał siedem wskaźników – najważniejszych i najczęściej omawianych w literaturze fachowej. 

Są to:

  1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
  2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
  3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
  4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
  5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
  6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
  7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem.

http://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking/?_sf_s=ranking+finansowy+samorządu+terytorialnego+w+polsce+za+2019

http://www.forum-ekonomiczne.pl/wp-content/uploads/2020/06/Ranking-finansowy-2019_gminy-miejskie_tabela.pdf

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.