Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnogórskie kolędowanie o Polsce

Drukuj stronę
Drukuj

13 grudnia 2018 r. w Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się Koncert Bożonarodzeniowy, który tradycyjnie organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnogórskiej Jedynki wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 9. W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie nosiło tytuł „Lulajże Jezuniu… na polskiej ziemi” („nie od dziś przecież wiadomo, że historia świata dokonuje się zawsze lokalnie”). Prowadzący i aniołowie (w tej roli absolwenci oraz uczniowie szkoły) zabrali gości w podróż po Tarnowskich Górach, podczas której nie zabrało wspólnych śpiewów, występów, a także… spotkań z historycznymi postaciami.

Koncert rozpoczęło wystąpienie dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9, Krzysztofa Siwca, który powitał zaproszonych gości i zaprosił do wysłuchania tytułowej kolędy. Jej powstanie datuje się na czas zaborów, a wykonał ją zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 9, nauczycieli i rodziców (tradycją jest już bowiem to, że koncert łączy pokolenia). Tegoroczny repertuar wydarzenia był bardzo bogaty. Znalazły się w nim polskie kolędy i pastorałki, a także wymowne sceny nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. Do stajenki przybyli ci, którzy walczyli wspólnie z powstańcami nie tylko o naszą ziemię, ale również o serce i duszę Polaków (ks. Michał Lewek – proboszcz tarnogórzan, ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Krucjaty wyzwolenia Człowieka i Ruchu Oazowego z młodzieżą, Komendant Powstań Śląskich Alfons Zgrzebniok – prywatnie wuj biskupa Gerarda Kusza), zaś aniołowie – prowadzący koncert – spotkali na swojej drodze również Mikołaja Kopernika (patrona szkoły) i króla Jana III Sobieskiego.

Na koncert, który był podsumowaniem działania wspieranego przez Gminę Tarnowskie Góry i Radę Dzielnicy Śródmieście i który koordynowała p. Maria Domańska i p. Ewa Topolska-Sowa – przybyło ponad 200 gości. Ich, opieką duchową otoczył obecny na wydarzeniu ks. Biskup Gerard Kusz, który w ciepłych słowach zwrócił się do zebranych. W koncercie udział wzięli: dzieci z Przedszkola nr 2 w Tarnowskich Górach(…..), uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i 11 (pod opieką p. Doroty Lipińskiej i Barbary Marek) oraz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Orzechu (pod opieką Alicji Czury-Musialik), kwartet smyczkowy ze Szkoły Suzuki (pod opieką p. Barbary Plazy), chór Kolejarz pod dyrekcją pani Izabeli Lysik-Różańskiej oraz absolwenci Publicznego Gimnazjum nr 1. Wydarzenie – jak co roku – było pełen wzruszeń i dowiodło, że muzyka łączy pokolenia oraz otwiera serce. Właśnie za to dziękowała prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogórskiej Jedynki – p. Sonia Myśliwczyk. 

Wszystkim, którzy spędzili z nami ten przedświąteczny czas i brali udział w jego organizacji, bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy również p. Ewie Trojan, dyrektorowi TCK, która użyczyła salę.

Organizatorzy

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.