Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Srebrne skrzydła 2018 dla zasłużonych

Drukuj stronę
Drukuj

Jan Cofałka i Tadeusz Torbus otrzymali dziś w Pałacu w Rybnej Srebrne Skrzydła. To nagroda burmistrza Tarnowskich Gór dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. – Ktoś powiedział, że talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Dziś spotykamy się z osobami, które sumienną pracą i staranną pilnością przeprowadziły obróbkę surowego metalu nadając mu wielką wartość – mówił na wstępie uroczystości burmistrz Arkadiusz Czech.

Pierwszy z laureatów – Jan Cofałka urodził się w Rybnej, od 1970 roku mieszka w Warszawie. To politolog, publicysta, od 1997 r. współpracownik miesięcznika „Śląsk”; były wiceprezes i sekretarz generalny Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, a także pracownik Kancelarii Sejmu i redaktor w Wydawnictwie Sejmowym. Jest autorem biograficznych publikacji o dziejach Śląska i Ślązaków: Ślązacy w Warszawie (2008); Księga Ślązaków (2009); Ślązacy i Kresowiacy (2011); Ślązacy w świecie (2015); Legendy sportu śląskiego (2017). W swoich publikacjach ukazuje, że region, z którego się wywodzi jest pełen ciekawych, zdolnych i osiągających sukcesy i sławę, ludzi. Są to zarówno artyści, sportowcy, ludzie mediów, jak też i politycy oraz duchowni, słowem cały przekrój społeczeństwa. Wśród tego grona Ślązaków jest także grupa tarnogórzan. Ale najważniejsze jest to, że publikacje Jana Cofałki przełamują ciągle jeszcze funkcjonujący w wielu środowiskach stereotyp Śląska i Ślązaków. 

– Chcę solennie zapewnić, że Tarnowskie Góry zawsze były mi bardzo bliskie i takimi już na zawsze pozostaną – mówił odbierając Srebrne Skrzydło Jan Cofałka. Laureat przypomniał jednocześnie zawiłą historię swej rodziny, która z Rybnej zawiodła go aż do Warszawy. – Działając w Towarzystwie Przyjaciół Ślaska w Warszawie poznawałem wielu wspaniałych ludzi, wywodzących się ze Śląska. Zacząłem ich pogmatwane losy zapisywać, aby je ocalić od zapomnienia. Najwięcej tych opowieści opublikowałem w miesięczniku „Śląsk”, a po przejściu na emeryturę w wydawanych od 2008 roku książkach – mówił Cofałka. 

Jan Cofałka otrzymał Srebrne Skrzydło 2018 za promocję Ślązaków, Tarnogórzan w Polsce i na świecie, a wnioskodawcami nagrody byli tarnogórzanie.

Drugi laureat – Tadeusz Torbus oprócz spraw zawodowych w znacznej mierze poświęca się działalności społecznej i charytatywnej. Jest osobą bardzo cenioną w środowisku tarnogórskich lekarzy, o czym świadczy m.in. powierzanie mu funkcji ordynatora szpitali w Tarnowskich Górach, jako specjaliście chorób dziecięcych i neonatologowi. Jest propagatorem inicjatyw prozdrowotnych, m.in. akcji powszechnych szczepień przeciwko wirusowi wywołującemu wiele chorób, w tym także raka szyjki macicy. Zainicjował również powszechną akcję badania słuchu u dzieci w Tarnowskich Górach. Wielkie znaczenie dla Tadeusza Torbusa ma działalność w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Od 2014 roku, jako przewodniczący Kręgu Tarnogórskiego tego stowarzyszenia podejmuje wiele działań, mających na celu utrwalenie pamięci o harcerzach sprzed lat. Jest to np. fundowanie pamiątkowych tablic ku ich czci. Ale jego zaangażowanie harcerskie nie odnosi się jedynie do przeszłości. Tadeusz Torbus stale pomaga tarnogórskim harcerzom, szczególnie podczas akcji letnich, służąc opieką medyczną w Borowianach. Angażuje się także w nawiązywanie kontaktów międzypokoleniowych, zwłaszcza w środowisku harcerskim. Sam będąc radnym wskazywał wielokrotnie osoby godne do nagrodzenia ich czy to tytułem Srebrnego Skrzydła czy też Honorowego Obywatela Miasta.

– Cieszy mnie to wyróżnienie bowiem sam jestem ojcem chrzestnym 32 laureatów Srebrnego Skrzydła i 7 honorowych obywateli – żartował Tadeusz Torbus. 

Srebrne Skrzydło 2018 Tadeusz Torbus otrzymał za działalność na rzecz społeczeństwa Tarnowskich Gór, wnioskodawcą nagrody było stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego. 

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił znakomity występ zespołu Avocado.

Galeria

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.