Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Rada Miejska: nowy system nagłośnienia, głosowania i transmisji sesji

Drukuj stronę
Drukuj

Od nowej kadencji Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach radni będą korzystać z nowego oprogramowania i urządzeń służących do obsługi obrad. Dwie ostatnie sesje tej kadencji to czas testów nowego systemu.

„Stary” system nagłośnieniowy miał 11 lat, ale jak urządzenie tego typu był już mocno przestarzały. Nie pozwalał na sprawne i szybkie odłączanie mikrofonów, urządzenia ulegały awariom, na dodatek w tym roku pojawiła się nowa konieczność: zmiany w ustawie o samorządzie wprowadziły obowiązek, aby od nowej kadencji sesje rad były transmitowane z głosem i obrazem w internecie. – Unowocześnienie starego systemu kosztowałoby nas około 40 tys. zł, nowe oprzyrządowanie z oprogramowaniem  kosztowało nas 20 tys. więcej, więc zakup nowego sprzętu wydawał się oczywistością – mówi Aleksandra Gajda, Sekretarz Miasta.

Nowy system do głosowania opiera się na tabletach, za pomocą których radni głosują, zgłaszają udział w dyskusji, mają też podgląd na procedowane na sesji uchwały.  Salę sesyjną obserwują również dwie kamery, które przybliżają obraz radnych, którzy akurat zabierają głos.

– Do wszystkiego nowego trzeba się przyzwyczaić, ale już na początku wszystko wygląda sprawnie i jest znacznie wygodniejsze – komentują radni, którzy po trzech sesjach „testowych” znakomicie radzą sobie z nowym systemem.

Jedną z niewykorzystanych – na razie – funkcji systemu jest użycie tabletów do elektronicznego obrotu dokumentami. Chodzi o to, aby radni wszystkie projekty uchwał otrzymywali nie w papierze, ale jako pliki. – To rozwiązanie ma znaczenie nie tylko w odniesieniu do sprawności, ale i spraw ekonomicznych oraz ekologicznych – zaoszczędzi nam przecież wydatków na zakup papieru, wszystkie uchwały z załącznikami to przecież tysiące kartek miesięcznie – komentuje Aleksandra Gajda.

Koszt  instalacji całego systemu wraz z oprzyrządowaniem to 64 tys. 664 zł. Od nowej kadencji sesje transmitowane będą na stronie Urzędu Miejskiego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.