Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Odnowiona mogiła rozstrzelanych pod Pniowcem

Drukuj stronę
Drukuj

Na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy odsłonięto dziś (2.09.) i poświęcono odnowiony zbiorowy grób kilkunastu Polaków, rozstrzelanych przez Niemców we wrześniu 1939 r. w lesie pod Pniowcem. Wcześniej w strzybnickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej odprawiono mszę świętą w ich intencji.

Przy grobie tych, którzy bohatersko poświęcili życie za Ojczyznę pamiętajmy słowa papieża Jana Pawła II, że wolność nie jest dana na zawsze, musimy każdego dnia o nią dbać – mówił burmistrz Arkadiusz Czech. Rozstrzelani w lesie przy drodze ze Strzybnicy do Pniowca, powstańcy śląscy i harcerze, zostali pogrzebani najpierw w uprzednio wykopanych przez siebie dołach, w miejscu egzekucji. Miejsce to upamiętnia stojący tam pomnik. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy. Z inicjatywy członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Gliwicach – krąg w Tarnowskich Górach dokonano renowacji mogiły. Na płycie nagrobka została zamontowana tablica z nazwiskami zamordowanych patriotów – 13 ofiar hitlerowskiego terroru. W ustaleniu personaliów pomordowanych pomogli krewni rozstrzelanych osób, Instytut Pamięci Narodowej, urzędy stanu cywilnego w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich i Katowicach, Izba Regionalna przy piekarskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także Bogdan Gulba, student prawa Uniwersytetu Śląskiego.

– Podziękowania należą się również wszystkim tym, którzy wsparli przeprowadzenie renowacji: firmom prywatnym, radom dzielnic i mieszkańcom Rybnej oraz Strzybnicy, jak również wielu innym osobom. Jesteśmy też wdzięczni proboszczowi parafii strzybnickiej – dodaje Adrian Wolnik, przewodniczący RD w Rybnej, od początku zaangażowany w sprawę renowacji grobu.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.