Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

OZE 2.0 czyli kolejny strumień zielonej energii dla Tarnowskich Gór!

Drukuj stronę
Drukuj

74 mln zł unijnego dofinansowania trafi wkrótce do mieszkańców Tarnowskich Gór w ramach drugiego wielkiego projektu przewidującego zakup i montaż instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii.

Wszystko dzięki unijnemu wsparciu projektu, który obejmie także gminy Świerklaniec i Bobrowniki. W sumie wsparcie wyniesie 109 mln zł, całość projektu, to 128 mln zł. W samych Tarnowskich Górach unijne miliony na OZE przeznaczone będą na wykonanie ekoinstalacji w 606 jednorodzinnych domach. Prawie wszystkie wnioski, które składane i weryfikowane były w ubiegłym roku, przewidują  instalację dwóch, a nawet trzech takich urządzeń, czyli pomp ciepła powiązanych z instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii.

– Wiadomość o wsparciu naszego projektu to znakomita wieść nie tylko dla właścicieli domów, w których instalacje się pojawią, ale dla wszystkich mieszkańców miasta – mówi Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór. – Montaż tylu ekologicznych źródeł energii odczują wszyscy tarnogórzanie, bo dzięki temu z miasta zniknie wiele pieców wykorzystujących paliwa kopalne.

Przypomnimy: 85-procentowe dofinansowanie udzielane będą na zakup i montaż instalacji OZE znajdujących się na terenie Gminy Tarnowskie Góry w postaci:

1) instalacji fotowoltaicznej (moduły fotowoltaiczne) przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej,

2) instalacji solarnej (kolektory słoneczne) przeznaczonej do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania c.w.u.,

3) powietrznej pompy ciepła do c.o. oraz c.w.u. przeznaczonej do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,

4) powietrznej pompy do c.w.u. przeznaczonej do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania c.w.u.,

5)kotła na biomasę (pellet) przeznaczonego do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania,

6) kotła na biomasę (pellet) przeznaczonego do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania wraz z magazynem energii (buforem) do magazynowania produkowanej energii cieplnej,

7) magazynu energii elektrycznej dla nowych lub istniejących instalacji fotowoltaicznych do magazynowania produkowanej energii elektrycznej.

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał do dofinansowania wniosek Miasta Tarnowskie Góry wraz z partnerami – gminami Bobrowniki i Świerklaniec dokładnie dziś (27 marca 2024).

– Konkurencja była ogromna. O dofinansowanie dla swoich mieszkańców starały się praktycznie wszystkie śląskie gminy więc tym bardziej cieszy, że okazaliśmy się skuteczni 0- komentuje Bartosz Skawiński, Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych.

Warto również podkreślić, że program wspiera nie tylko same inwestycje, ale także działania edukacyjno-informacyjne dotyczące korzyści zastosowania OZE oraz magazynowania energii. Jednakże, takie działania stanowią jedynie uzupełniającą część projektu.

W ramach projektu zamontowanych zostanie w trzech gminach 827 pomp ciepła, 831 instalacji PV oraz 836 magazynów energii, do tego systemy zarządzania energią.

– Planujemy też realizację kampanii edukacyjnych, a uczestnicy projektu otrzymają również kompostowniki oraz domki dla owadów – zapowiada Jarosław Wasążnik, naczelnik miejskiego Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych.

W ubiegłym roku w naborze uczestników projektu grantowego pn. „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry” od do Urzędu Miejskiego wpłynęło łącznie 1238 deklaracji zamiaru uczestnictwa . Ocenie merytorycznej poddano 1183 deklaracje. Na liście podstawowej znajduje się 606 deklaracji, a pozostałe 577 deklaracji znajduje się na liście rezerwowej. I to tych 606 tarnogórzan ma teraz dostać wsparcie z projektu.

– Osoby z listy rezerwowej niech nie tracą nadziei, bo ktoś z listy podstawowej na pewno zrezygnuje z udziału – zachęca Jarosław Wasążnik zaznaczając, aby nikt z obu list projektu grantowego na razie na swój rachunek nie zawierał żadnych umów z wykonawcami.

– Jedyne, co można robić już teraz, to rozeznawać rynek i szukać instalatorów, bo to mieszkańcy będą z nimi indywidulanie zawierać umowy na wykonanie prac – wyjaśnia naczelnik.

Podpisywanie umów z mieszkańcami planuje się na lipiec, wkrótce potem powinny być możliwe prace instalatorskie.

O szczegółach będziemy Państwa informowali na bieżąco.


Przypominmy, że niedawno, bo rok temu gmina Tarnowskie Góry wspólnie z 10 gminami zrealizowała projekt partnerski pn. Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg.

Przedmiotem projektu było wykonanie 3615 instalacji OZE, w prywatnych budynkach jednorodzinnych należących do mieszkańców Gmin Partnerskich.

W Gminie Tarnowskie Góry w ramach projektu zamontowano łącznie 1045 instalacji OZE:
634 szt. instalacji fotowoltaicznych
143 szt. instalacji kolektorów słonecznych
71 szt. instalacji pomp ciepła c.w.u.
131 szt. instalacji pomp ciepła c.o. wraz z c.w.u.
66 szt. kotłów na biomasę.

Całkowita wartość wydatków Gminy Tarnowskie Góry: 20 784 406,59 zł, w tym dofinansowanie UE: 13 034 718,88 zł, dofinansowanie z Budżetu Państwa z kontraktu terytorialnego: 2 422 188,28 zł

OZE: wyniki naboru

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.