Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Święto Pary po raz drugi w Tarnowskich Górach

Drukuj stronę
Drukuj

Siła pary znów powraca do Miast Gwarków! II edycja imprezy odbędzie się w sobotę 24 września w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Zdecydowanie największą atrakcją festiwalu będą pokazy maszyn parowych. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, traktor, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn. mini walec i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do nas z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w czeskim Žamberku.
W programie także warsztaty kreatywne z wykorzystaniem pary, koncerty oraz food trucki z dobrym jedzeniem. Uruchomimy także model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena. Startujemy o godz. 11:00, a kończymy o 20:00. Dodatkowo pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami będzie kursować pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z lokomotywą parową na przedzie.
PROGRAM:
⚒️ 9:00 – 17:00 zwiedzanie podziemi z przewodnikiem
Bilety najlepiej zakupić przez internet na naszej stronie: https://bilety.kopalniasrebra.pl/
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. 32 285 49 96.
🚂🆓🍔 11:00 – 20:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych, strefa chillout, gastronomia
Sprzęt zostanie zaprezentowany w dwóch strefach – większe eksponaty na parkingu Zabytkowej Kopalni Srebra, a mniejsze na terenie Skansenu Maszyn Parowych.
Maszyny drogowe oraz stacjonarne będzie można dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać.
📣 12:00 Oficjalnie rozpoczęcie imprezy
KONCERTY:
✅ 14.00 – 15.00 – Gentlemen’s Harmonica Trio
Trzech facetów, których połączyła pasja grania na harmonijkach ustnych. Grają na różnych harmonijkach, wydobywają z nich przeróżne dźwięki, ale na szczęście, wszystkie łączą się w harmonijną całość, która umila życie słuchaczom.
W programie: największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz ludowej (śląskie).
✅ 15.30 – 16.30 – Wirtuozowski duet – akordeon i skrzypce.
Duet w składzie:
Gabriela Kubarska – skrzypce
Michał Kubarski – akordeon
Gabriela i Michał Kubarscy to młodzi artyści, którzy poznali się w trakcie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zestawienie skrzypiec i akordeonu po krótkim czasie okazało się świetnym połączeniem instrumentalnym pozwalającym stworzyć wyjątkowe kreacje muzyczne.
W programie: podróż dookoła świata przy dźwiękach skrzypiec i akordeonu. Muzyka z różnych stron świata, przez argentyńskie tango, muzykę francuską aż po Bałkany.
✅ 17.00 – 18.00 – Todo Art Trio – flet, klarnet, fagot
Zespół utworzyli w 1994 roku studenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od momentu powstania instrumentaliści wzbogacają swój repertuar zarówno o oryginalne dzieła mistrzów, jak i też o nowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej autorstwa Dawida Smykowskiego.
W programie: polska muzyka filmowa z okresu międzywojennego, przeboje musicalowe, wiązanka melodii z polskich seriali, polki Straussa
✅ 18.30 – 20.00 – Tarnogórski Big Band
To pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór, który powstał pod koniec 2008 roku i działa pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury. Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk. Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje. Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’.
W premierowym programie największe przeboje muzyki rozrywkowej
⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️
#ŚwiętoPary, to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu. Festiwal powraca po trzech latach. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. (w kolejnych latach organizację uniemożliwiła pandemia).
Dlaczego akurat taki festiwal? To właśnie w mieście gwarków po raz pierwszy zabiło industrialne serce regionu. Dzięki pierwszej na Górnym Śląsku maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk oraz kolejnym maszynom zastosowanym również do budowy potężnych systemów odwadniających, Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (zarządca Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, dzięki któremu województwo śląskie może od 2017 r. chwalić się pierwszym obiektem zabytkowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), organizuje II edycję „Święta Pary” , czyli pierwszy w województwie śląskim festiwal łączący technikę parową z działalnością kulturotwórczą i edukacyjną.
Zobaczcie, jak było za pierwszym razem:

Święto Pary 2019: masa atrakcji i tłumy zwiedzających

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.