Teatralne Parkowanie już w piątek! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Teatralne Parkowanie już w piątek!

Drukuj stronę
Drukuj

W najbliższy piątek do Tarnowskich Gór wracają spektakle plenerowe. Wraz ze stowarzyszeniem Góry Kultury zapraszamy na Teatralne Parkowanie. Zobaczymy spektakl Teatru Biuro Podróży – “Eurydyka”. Start o godz. 21.00 pod Muszlą w Parku Miejskim.

4 aktorów na tle płonącego napisu
Najnowszy spektakl Teatru Biura Podróży powstał w czasie pandemii. Jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką, odejściem bliskiej osoby. Niepokój i konieczność mierzenia się
z tym, stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem.
W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. Co jest prawdziwe, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka?
Pandemia stała się naszym pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Wkrótce będziemy odbudowywać nasze życie. Wyjdziemy z domu i tak jak nasi bohaterowie, będziemy potrzebować miłości i odwagi.
reżyseria: Paweł Szkotak
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu 33 lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował 15 autorskich spektakli, w tym dziesięć widowisk plenerowych, pięć spektakli salowych oraz akcje teatralne w specjalnie zaadaptowanych przestrzeniach miejskich tzw. „site-specific”.
Spektakle teatru zaprezentowane zostały w ponad 50 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich). Teatr był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród.
Teatr Biuro Podróży prowadzi aktywność nie tylko artystyczną, ale również edukacyjną z aktorami, grupami teatralnymi oraz osobami nie związanymi z teatrem (z młodzieżą, seniorami, emigrantami itp.) tworząc projekty artystyczne i społeczne.
16 lipca, 21:00 -Teatr Biuro Podróży “Eurydyka”
31 lipca, 21:00 – Teatr Orbis Tertius “Misterium Buffo”
7 sierpnia, 20:00 – AteliercuncheoN “Krysolov” (Italy)
20 sierpnia, 20:00 – Fundacja Sztukmistrze “Spektrum”
28 sierpnia , 14:00 “Ciocia Jadzia” (dla dzieci), 20:00 “Dywidenda”
To już czwarta edycja Teatralnego Parkowania! Przez całe lato zapraszamy na wyjątkowe spektakle w okolice Muszli w Parku Miejskim. „Teatralne Parkowanie” to impreza, która od 2018 wykorzystuje przestrzeń miasta Tarnowskie Góry (Park Miejski) do prezentacji wartościowych plenerowych spektakli teatralnych zarówno z okolic jak i z całej Polski. Zaproszone grupy teatralne będą prezentowały swoje spektakle w letnie weekendy. Inicjatywa ta rozszerza ofertę kulturalną dla mieszkańców miasta Tarnowskie Góry.
Brak jest bowiem podobnych wydarzeń organizowanych przez inne instytucje kulturalne w mieście. Poprzez organizację spektakli teatralnych w przestrzeni Parku Miejskiego, pragniemy nadać temu miejscu kulturalnego charakteru oraz rozszerzyć jego dotychczasowe wykorzystanie (spacery, odpoczynek, sport) o nową propozycją aktywności. Ze względu na brak opłat i wybór miejsca łatwo dostępnego (centrum miasta, brak schodów, duża, otwarta przestrzeń) wydarzenie jest skierowane również do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz do osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Plakat Teatralne Parkowanie
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.