Powstania śląskie i plebiscyt na Rynku – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Powstania śląskie i plebiscyt na Rynku

Drukuj stronę
Drukuj

Msza, składanie, kwiatów, piknik i otwarcie wystawy historyczna to mające dziś miejsce wydarzenia związane z setną rocznicą III powstania śląskiego oraz plebiscytu górnośląskiego.

Powstania śląskie i plebiscyt wystawa na Rynku
Na Rynku można już oglądać szesnaście plansz, na których znalazło się wiele unikalnych, rzadko pokazywanych pamiątek związanych z okresem okołoplebiscytowym. Wszystkie pokazują Tarnowskie Góry lub tarnogórzan, którzy mieli swój udział w powstaniach (po obu stronach), pamiątki po nich, miejsca związane z działaniami politycznymi oraz wojskowymi, a także dokumenty.
– Dzięki tej wystawie wielu tarnogórzan zobaczy osoby, których nazwiska noszą nasze ulice, kilka zdjęć nie widziały chyba jeszcze – poza biurkami historyków – światła dziennego – mówił Krzysztof Gwóźdź, współautor wystawy z ramienia tarnogórskiego Muzeum i jednocześnie wicehetman Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowskich Górach, które jest głównym organizatorem obchodów stulecia pod nazwą „Rozegraj powstanie”. W ramach akcji odbyła się już kilkudniowa mgra miejska, dziś przyszedł na jej finał. Po mszy i składaniu kwiatów oraz koncercie orkiestry Power of Winds na Rynku w planie jest jeszcze piknik strzelecki na terenie strzelnicy Bractwa.
– Bractwa kurkowe powstawały na początku by bronić miast i mieszkańców, cieszę się, że Wy bronicie dziś naszego dziedzictwa i historii – powiedział podczas otwarcia wystawy burmistrz Arkadiusz Czech.
Wystawę będzie można oglądać do połowy lipca. Chętni do jej zwiedzania z przewodnikiem mogą kontaktować w tej sprawie z Muzeum w Tarnowskich Górach.
OBCHODY SETNEJ ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO: „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”. Jest to zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach otwartego konkursu ofert „WDZIĘCZNI BOHATEROM POWSTAŃ ŚLĄSKICH”.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.