SIM Śląsk powołana do życia! – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

SIM Śląsk powołana do życia!

Drukuj stronę
Drukuj

Dzisiaj w Chorzowie przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości w obecności wicepremiera Jarosława Gowina podpisali akt notarialny spółki #SIM Śląsk. Wśród nich znalazł się burmistrz Arkadiusz Czech, bo spółkę Tarnowskie Góry wejdą wspólnie z Chorzowem, Świętochłowicami i Zabrzem. To oznacza, że wkrótce czterech wymienionych gminach ruszy budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Według planu w sumie ma ich powstać ponad półtora tysiąca.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe Śląsk powołane do życia. Zdjęcie członków spółki

 

– Tarnowskie Góry nie ulegają procesowi depopulacji, mamy w całej gminie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i ludzie chętnie się u nas budują – mówił w czasie konferencji burmistrz wskazując, że miasto próbuje wspierać budowę mieszkań od dawna. – W latach 90-tych powstał u nas – jako jeden pierwszych w kraju MTBS, jako gmina przed kilkoma laty wybudowaliśmy 72 mieszkań komunalnych, więc mamy w tym doświadczenie – wskazał dodając, że miasto przekazuje na rzecz SIM-u działkę, na której ma powstać do 120 kolejnych mieszkań.
– Opcja wykupu tych mieszkań jest w tym pomysłem, bo daje młodym szansę na stabilizację. Cieszę się, że się wspieramy – komentował burmistrz Czech dziękując obecnemu na konferencji ministrowi Gowinowi za stworzenie przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii programu “Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”. To w jego ramach gminy otrzymają po 3 mln złotych na wkład do spółki.

Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z gminami w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej ma zamiar budować mieszkania zarówno w Chorzowie, Zabrzu, Tarnowskich Górach, jak i Świętochłowicach. Porozumienia o współpracy z wyżej wymienionymi miastami zostały podpisane w 2020 roku. Teraz przyszedł czas na realizację.

W pierwszym etapie KZN wniesie do tworzonego SIM Śląsk część nieruchomości położonej w Chorzowie o powierzchni około 3,5 ha, na której szacowana jest budowa co najmniej 265 mieszkań, docelowo może być ich około 1120 . W Zabrzu planowane jest powstanie około 90 mieszkań, w Świętochłowicach – 110, natomiast w Tarnowskich Górach – 120.

W naszej gminie powstaną one na działce o powierzchni 1,3 hektara przy ul. Andersa w dzielnicy Lasowice. Będą one budowane w sąsiedztwie wybudowanych niedawno bloków z 72 mieszkaniami komunalnymi.

W maju powołany ma zostać zarząd spółki, w międzyczasie zostanie ona wpisana do KRS. Według ostrożnych prognoz Spółka SIM Śląsk rozpocznie budowę inwestycji mieszkaniowych już w drugiej połowie 2022 roku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.