Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zagłosuj na #TGMural!

Drukuj stronę
Drukuj

Oddajemy dziś w Wasze ręce 5 projektów murali, które napłynęły na konkurs “TG MURAL”. Z 52 ofert wyłoniła je komisja konkursowa. Głosowanie odbywa się na stronie internetowej miasta. Potrwa do 15 maja.

Zagłosuj na TGMURAL- infografika

Przypomnijmy konkurs miał na celu „Opracowanie projektu muralu, nawiązującego do historii miasta Tarnowskie Góry i gwarkowskich plakatów, który zlokalizowany zostanie przy parkingu po Tarmilo w Tarnowskich Górach”.  

28 kwietnia członkowie komisji konkursowej dokonali oceny wszystkich prac konkursowych, przyznając każdemu z projektów punkty w skali od 1 do 5. Komisja zgodnie z regulaminem miała za zadanie wybrać 3 prace, które zostaną poddane pod głosowanie internautów. Z uwagi na fakt, że 3 projekty otrzymały taką samą ilość punktów komisja zdecydowała o przekazaniu mieszkańcom do głosowania pięciu projektów. Głównymi kryteriami oceny były: pomysłowość, estetyka, oryginalność, nawiązanie do tematu przewodniego. W jury zasiadali tarnogórscy artyści: Prof. Werner Lubos, dr Witold Zaręba, Anna Osadnik, a także Celina Maryńczuk – Powiatowy Konserwator Zabytków, Zbigniew Pawlak – przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za promocję i zadania z zakresu urbanistyki. 

Przypomnijmy zapisy regulaminu: mural stworzony docelowo na bazie przedstawionego projektu powinien budzić pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta i gości, intrygować, cieszyć, uruchamiać wyobraźnię, wyrażać genius loci Tarnowskich Gór.

Teraz kolej na Państwa! Pytamy, który z murali podoba Wam się najbardziej? Specjalnie nie piszemy, ile punktów od jury uzyskały konkretne finałowe prace (różnice były bardzo niewielkie). Nie ujawniamy także autorów, byście nie sugerowali się nazwiskami czy znajomościami.

Głosujcie! Poniżej prace z opisami przygotowanymi przez ich autorów.

Link do głosowania: https://tarnowskiegory.pl/zaglosuj-na-tgmural/

Mural na ścianie budynku. Herb, gwarek, podcienia, szyb kopalni, dzwonnica, czapka górnicza, ratusz, kościół ewangelicki - wszystko w tonacji czarnej, szarej, żółtej i czerwonej.

Mural nr 1 – nazwa projektu „Tarnogórscy gwarkowie”

„Przygotowując projekt muralu chciałam nawiązać stylistycznie do gwarkowych plakatów tworzonych w latach 1957-1988, stąd ograniczona paleta barwna, uproszczone formy oraz zdecydowane podziały geometryczne. Mural ma charakter narracyjny – poszczególne kadry ukazują obiekty związane z miastem, jego historią i kulturą. W centrum muralu znajdują się gwarkowie wraz z herbem Tarnowskich Gór. Wokół nich przedstawione zostały najważniejsze zabytki miasta, takie jak Dzwonnica Gwarków, szyb zabytkowej kopalni srebra, ratusz, zabytkowe kamieniczki oraz ewangelicki kościół Zbawiciela. Ponadto umieściłam czako oraz godło górnicze – najbardziej rozpoznawalne symbole górnictwa”. 

Propozycja TGMURALU

Mural nr 2 – nazwa projektu: „Cały nasz świat”

„Mural jest pracą ukazującą miasto i jego historię w kontekście kulturowym, architektonicznym, historycznym i socjalnym poprzez mnogość ukazanych elementów nawiązujących swą różnorodnością do charakteru miasta otwartego, tętniącego życiem, zielonego, osadzonego w historii. Czarno-białe elementy poprzez swoją szczegółowość inspirują do poszukiwań detali, ich identyfikacji – na wielu płaszczyznach dając przyczynek np. do poznawania ich historii. Mural jest pracą otwartą, inspirującą do animacji działań kulturalnych (np. konkursów) mających na celu ciągłe podtrzymywanie zainteresowania jego strukturą. Kolorowanie wybranych elementów na skutek głosowań mieszkańców odbywać się może cyklicznie na przestrzeni lat. Konturowość nie wymaga zatrudniania artystów, wypełnienia są proste w wykonaniu. Poprzez stworzenie fanklubu muralu w mediach społecznościowych i stronie miasta można dyskutować nad kolorami wybranej postaci, budynku, rośliny i łączyć te wybory z wydarzeniami kulturalnymi miasta. Mural żyje”. 

Projekt TGMURALU

Mural nr 3 – nazwa projektu: „… Do skarbu ziemi”

„Rozum i uczciwość, tylko te dwa klucze prowadzą do każdego skarbu, który ziemia kryje” – Goethe. Projekt nawiązuje do przełomowego momentu w historii Tarnowskich Gór – sprowadzenia do miasta maszyny parowej. To bezprecedensowe, pionierskie w Europie, a także na świecie, wydarzenie było punktem zwrotnym w historii miasta i całego Górnego Śląska. Odmieniło pracę tarnogórskich gwarków a tym całe ich życie. Mural ponownie przypomina o wadze tego przedsięwzięcia. Ryciny umieszczone na górze kompozycji przywołują obraz pracy ówczesnych górników. Koło, które z natury się toczy jak bieg historii – tu zatrzymane jak klatka filmu, moment w czasie, który zaraz znowu się potoczy. Zieleń tła to symboliczna zieleń tutejszego górnictwa – motyw przewijający się przez niemal całą estetykę Górnego Śląska, w tym górnośląskich plakatów. W 1790 sam Goethe, po odwiedzeniu miasta, uwiecznił duch tegoż miejsca i czasu skreślając m.in. słowa, które umieściłam jako dopełnienie muralu. Dziękuję za możliwość przedstawienia mojego projektu, za możliwość odniesienia się do tych wydarzeń i do tego przełomowego momentu. Cieszę się, że w ten sposób mogłabym opowiedzieć o jakże zacnym kawałku historii”. 

Propozycja TGMURALU

Mural nr 4 – nazwa projektu „Miasto gwarków”

„Praca powstała w oparciu o najbardziej znane motywy Tarnowskich Gór: naszych Gwarków oraz architekturę miasta (ratusz, kościół ewangelicki, podcienie, Sedlaczek, Dzwonnica Gwarków, Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Park Repecki). Bezpośrednio nawiązuje do historii miasta. Stylistycznie pragnęłam zaproponować coś nowego, równocześnie odnosząc się do gwarkowskich plakatów tworzonych w latach 1957-1988 dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej: w tej kwestii największą inspiracją był plakat z linearnym obszarem miasta z 1960 roku oraz postacie Gwarków z „trzydziestolecia dni Gwarków”. Sylwetki w zabawnych pozach mają kojarzyć się z dobrą zabawą, fetą czy też paradą: niczym innym jak gwarkowskim pochodem. Kolory również nie są przypadkowe: czerń, biel oraz żółty to barwy tarnogórskiej kraty. Całość ma poprawiać samopoczucie, przynosić dobrą energię i uśmiech przechodniów”. 

Propozycja TGMURALU

Mural nr 5 – „Gwarki 2021”

„Projekt przedstawia moją autorską wizję gwarkowskich plakatów tworzonych w latach 1957 – 1988 dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. A także nawiązuje do historii miasta Tarnowskie Góry. Projekt to nowoczesna grafika wektorowa połączona ze starymi rycinami miasta oraz pracą gwarków w kopalni srebra. Inspiracją był plakat z XX wieku dni gwarków, który przypomina mi najlepsze ilustracje Andy’ego Warhola. Tutaj mamy spory dynamizm i nieoczywisty przekaz, który intryguje i zmusza do myślenia osoby, które na pierwszy rzut oka zobaczą tylko geometryczne kształty a gdy przyjrzą się – pojawią się przed ich oczyma delikatne zarysy osobnych historii” 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.