Poznamy poziom aktywności fizycznej tarnogórskich przedszkolaków – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Poznamy poziom aktywności fizycznej tarnogórskich przedszkolaków

Drukuj stronę
Drukuj

We współpracy z Fundacją Veolia Polska Miasto Tarnowskie Góry sprawdzi poziom aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym. Badanie Sportowej Akademii Veolia Junior obejmie również analizę zmiany nawyków ruchowych rodzin w czasie pandemii COVID-19. 

Aktywność fizyczna - infografika

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, nie tylko motoryczny, ale także emocjonalny i społeczny.

Według zaleceń ekspertów z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), dzieci w wieku 3-4 lat powinny być aktywne w ciągu dnia co najmniej 180 minut, z których energiczne zabawy powinny stanowić minimum godzinę. Dzieci od 5 roku życia powinny zaś kumulować w ciągu dnia co najmniej 60 minut od umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej, codziennie.

Ruch na tak wczesnym etapie życia ma ogromny wpływ na jego jakość i zdrowie dzieci w przyszłości, dlatego monitorowanie aktywności fizycznej już u przedszkolaków jest tak istotne. Tymczasem najmniej publikacji pojawia się właśnie dla tej grupy wiekowej.

By poszerzyć wiedzę na temat tego zagadnienia, postanowiliśmy przeprowadzić badanie dotyczące poziomu aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym, z uwzględnieniem pandemii COVID-19 – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes Fundacji Veolia Polska. – Mam nadzieję, że uzyskane dane pomogą nam wspólnie z samorządami lokalnymi opracować skuteczne rozwiązania, które w przyszłości przyczynią się do upowszechnienia nawyku codziennej aktywności fizycznej wśród najmłodszych – dodaje.

Z myślą o dalszym rozwoju Sportowej Akademii Veolia Junior, Fundacja Veolia Polska wystartowała z badaniem pt.: „Aktywność fizyczna przedszkolaków i zmiany nawyków ruchowych rodzin w czasie pandemii COVID-19”.

W badaniu mogą wziąć udział wszyscy rodzice dzieci w wieku 3-6 lat z Chrzanowa, Hrubieszowa, Łodzi, Poznania, Szczytna, Tarnowskich Gór, Warszawy i Zamościa. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Kwestionariusz on-line dostępny jest pod linkiem https://badaniesavjunior.webankieta.pl/ do 7 kwietnia 2021 roku.


Badanie Sportowej Akademii Veolia Junior realizowane jest w Tarnowskich Górach we współpracy Fundacji Veolia Polska i Veolia Południe Sp. z o.o., a prowadzone przez operatora Sportowej Akademii Veolia Junior – Fundację V4Sport.

Badanie prowadzone jest z wykorzystaniem elementów metodologii AHKGA (Globalnego Sojuszu na rzecz Aktywnych i Zdrowych Dzieci). Badania AHKGA w Polsce koordynowane są przez Fundację V4Sport.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.