Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Miasto dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Drukuj stronę
Drukuj

1,25 zł na mieszkańca czyli około 75 tys. zł planuje przekazać Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej gmina Tarnowskie Góry. Kwota ta ma być składką jako członka wspierającego Stowarzyszenia.

Tarnowskie Góry dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi tarnogórskiej - infografika

Nie jest tajemnicą, że decyzja o przystąpieniu do niego miasta spowodowana jest trudną sytuacją #SMZT z powodu pandemii #COVID19 i zamknięcia Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa Unesco oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco dla zwiedzających. Stowarzyszenie jest zarządcą obu obiektów utrzymując się tylko i wyłącznie z dochodów z turystyki, a w ramach rządowych programów dla obiektów zabytkowych nie otrzymało jak na razie żadnego wsparcia.

Przypominamy, że to dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiejw 2017 roku tarnogórskie podziemia wraz z systemem odprowadzania wód podziemnych zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa #UNESCO. Koszt utrzymania kopalni oraz sztolni to około 200 tys. zł miesięcznie. Składka będzie kolejną formą pomocy miasta dla Stowarzyszenia.

Pomoc w postaci przystąpienia do niego jako członka wspierającego zadeklarowały już władze Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Ostateczną decyzję o przystąpieniu podejmą na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.