Industriada 2020: działo się w Sztolni i Kopalni – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Industriada 2020: działo się w Sztolni i Kopalni

Drukuj stronę
Drukuj

To była niezwykle barwna, choć niezwykle trudna Industriada. Z powodu złej pogody większość pokazów i warsztatów odbyła się “pod dachem”. Największym hitem okazała się fabularyzowana podróż do wnętrza ziemi w Kopalni. 

Zgodnie z ograniczeniami jakie nałożył na podobnbe obiekty sanepid, grupy zwiedzających są od czerwca dwa razy mniejsze niż zazwyczaj. Mimo to światowe dziedzictwo #UNESCO i fabularyzowaną trasę z efektami specjalnymi przeszło aż 530 osób.
Fabularyzowana podróż zaczynała się to już w momencie zjazdu windą do podszybia: tam zwiedzających przywitała muzyka i efekty świetlne. Niezwykły klimat wprowadziła mgła, która podążała wraz z wiatrem, a w  komorze Zawałowej znaleźć można było się na dnie wielkiego morza – można było spotkać morskie stwory z głębin i wyrobiska górnicze spowite mgłą. W tej niezwykłej atmosferze słychać było dźwięki z przeszłości i naukowców, którzy wprowadzili goiści w świat baśni i geologii.
Na przystani dla łodzi przy szybie Szczęść Boże zwiedzający pochłaniani byli przez przyrodę. Na miejscu poznać mozna było niesamowicie piękne i delikatne mchy i porosty, które odkrywały przez nami tajemnice natury.
Ostatnim punktem wyprawy była specjalna stacja badawcza Aleksandra von Humboldta, pełna kwiatów, dziwnych akcesoriów, niezwykłych okazów i sprzętu. Na dodatek stacja doświadczalna zmieniała swoje barwy, a w śród kolorów dominował ultrafiolet.
Dla Sztolni Czarnego Pstraga to była pierwsza  Industriada w nowym wydaniu, z nowymi możliwościami.
Po raz pierwszy w historii Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogrskiej zorganizowało wycieczki z przewodnikiem na wylot sztolni, gdzie cała woda z tarnogórskich podziemi wypływa na powierzchnię. Mimo ulewy w wydarzeniu tym wzięło udział ponad 80 osób. Wokół nowego centrum obsługi turysty, a także w jego sercu odbyły się liczne warsztaty, pokazy, spektakl teatralny dla dzieci oraz prelekcja na temat nietoperzy bytujących w podziemiach tarnogórskich.

Oprócz podróży do wnętrza ziemi zwiedzających w Sztolni i Kopalni czekały m.in. przejażdżki kolejką, wystawy, warsztaty kreatywne i pokazy naukowe, nauka pieśni flisaków i sztolniowych gondolierów, spacer z przewodnikiem do wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk, zwiedzanie zabytków UNESCO, teatr uliczny oraz znane ze Święta Pary maszyny parowe.

Więcej zdjęć z imprezy z Kopalni:

🛠To była niezwykle barwna, choć niezwykle trudna INDUSTRIADA🌧☔️. Pod ziemią wprawdzie nie padało, ale na powierzchni…

Opublikowany przez Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco Niedziela, 27 września 2020

 

Więcej zdjęć ze Sztolni:

Pogoda nie rozpieszczała, a nasza nowa baza turystyczna, którą zaprezentowaliśmy turystom po raz pierwszy podczas…

Opublikowany przez Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa Unesco Niedziela, 27 września 2020

 

Razem z Śląskie. Pozytywna energia jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami! 🧡🧡🧡👉 A do zwiedzania Szlaku Zabytków…

Opublikowany przez Szlak Zabytków Techniki Poniedziałek, 28 września 2020

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.