Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Jak głosować? – przewodnik wyborcy

Drukuj stronę
Drukuj

Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę – 28 czerwca. Głos oddać można osobiście w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie (około 450 tarnogórzan, którzy zgłosili taką chęć, otrzymało już pakiety wyborcze). W lokalach będą obowiązywały zasady reżimu sanitarnego – należy zabrać ze sobą własny długopis, maseczkę oraz oczywiście – dowód osobisty. Podczas głosowania korespondencyjnego należy pamiętać o poprawnym wypełnieniu zaświadczenia o głosowaniu osobistym i tajnym. Pakiet do głosowania należy odesłać lub oddać w odpowiednim terminie.

Głosowanie w lokalu wyborczym

Obowiązuje limit wyborców i dezynfekcja stanowisk do głosowania – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w lokalu wyborczym może przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Członkowie komisji zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, a pomiędzy stanowiskami musi zostać zachowana odległość półtora metra. Wprowadzona zostanie też dezynfekcja klamek, uchwytów, miejsc do głosowania i urn.

Lokale będą czynne w godz. 7-21 (z możliwością przedłużenia ich otwarcia w przypadkach nadzwyczajnych).

Jak oddać ważny głos? 

Jako wyborcy do lokalu powinniśmy wejść w maseczkach lub innych elementach ochronnych, które zasłonią nasze usta oraz nos. Aby pobrać kartę do głosowania musimy się konieczne wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem – dowodem osobistym, prawem jazdy etc.

Kiedy otrzymamy już kartę, co należy potwierdzić własnoręcznym podpisem, musimy udać się w miejsce wyznaczone do głosowania. Głos ważny to taki, gdzie na karcie do głosowania wyborca postawił znak “x” tylko i wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata.

Głos nieważny to taki, gdzie:

  • wyborca umieścił znaki “x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • wyborca nie umieścił na karcie do głosowania znaku “x”

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Mogą zrobić to osoby, które do 26 czerwca pobrały w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument pozwala wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju i zagranicą. Jest on ważny również w przypadku drugiej tury wyborów.

Głosowanie korespondencyjne

Z tego przywileju korzystają osoby, które do 16 czerwca zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego w urzędzie gminy – w Tarnowskich Górach to około 450 osób.

Zasady poprawnego oddania głosu, czyli postawienia znaku “x” są takie same jak w przypadku głosowania w lokalu wyborczym, z tym, że po postawieniu “x” przy odpowiednim kandydacie, należy włożyć kartę do specjalnej koperty, a następnie ją zakleić.

Do tego jako wyborcy musimy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowani, na którym znajdzie się:

  • imię, nazwisko
  • numer PESEL
  • podpis

Kartę oraz oświadczenie należy umieścić w kopercie zwrotnej, którą po wypełnieniu należy wrzucić do skrzynki pocztowej lub złożyć w urzędzie gminy do 26 czerwca. W dniu wyborów można ją także zanieść do lokalu wyborczego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.