Kolędy Pospieszalskich w Opatowicach – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolędy Pospieszalskich w Opatowicach

Drukuj stronę
Drukuj

29 grudnia o godz. 19.00 zapraszamy do kościoła w Opatowicach na koncert kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich. Pospieszalscy to znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą muzykę filmową, aranżują i komponują orkiestracje widowisk muzycznych. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Dwa pokolenia muzyków, tworzą orkiestrę złożoną z 15 osób o tym samym nazwisku. Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz, nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków obecnej orkiestry nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu zrejestrowała TVP, a kolędy ich weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych 

Wśród artystów z którymi współpracują Pospieszalscy są: Michał Urbaniak, O.S.T.R., Voo Voo, Zakopower, Daga Dana, 2TM,23, Arka Noego, New Life M, Anna Maria Jopek, Janusz Prusinowski, Tęgie Chłopy, Wojciech Mazolewski i wielu innych.

Większość członków zespołu opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to spektakularne zmiany sytuacji na scenie i bogate aranżacje, od brzmień klasycznych – fortepian, kwartet smyczkowy, instr dęte drewniane, do monumentalnych big bandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie pojawiają się też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina, czy Szymanowskiego. Jest też taniec, chór a’capella i orkiestra dęta. Autorskie opracowania, są okazją do wirtuozerskuch popisów solowych. 

Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji  jest rodzina. Koncert jest przykładem, że w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, można wyrazić uniwersalne treści. W czasach kryzysu wartości, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania. Zespół koncertował ostatnio w Paryżu, Lyonie, Londynie, Brukseli, Hanowerze, Wiedniu, w krajach bałtyckich oraz na Ukrainie i Białorusi. 

Pospieszalscy:
Basia – skrzypce, śpiew (studentka Akademii Muztcznej w Gdańsku)
Lidia – śpiew, bebenek (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach)
Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) – flet, śpiew (absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej)
Paulina (Pola) – flet, śpiew
Barbara-Ewa – fortepian, śpiew (dyplomantka UMFC w klasie Janusza Olejniczaka)
Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew (absolwent konserwatorium w Kopenhadze i w Katowicach)
Janek – gitara, kontrabas, śpiew (ex Czerwone Gitary)
Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew (lider orkiestr dętych: Gidle, Pławno)
Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew (absolwent Akademii Muz Wrocław)
Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew (aranżer)
Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew, (aranżer)
Marek – saksofon, klarnet, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie, Kwintet Wojciecha Mazolewskiego)
Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie,)
Nikodem – perkusja, śpiew
Szczepan – trąbka, śpiew 

Kolędy Pospieszalskich

Pospieszalscy - trasa koncertowa

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.