Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Trzeci gwarek Alojza stanie w Bobrownikach Śląskich

Drukuj stronę
Drukuj

Trzeci gwarek Alojza
Wszystkie postaci stanowią odlewy rzeźb tarnogórskiego twórcy Alojzego Niedbały. Jako pierwszy dwa lata temu na Kaczyńcu pojawił się gwarek opierający się o nieckę i trzymający w ręce kaganek. Drugi niosący w koszu górniczy urobek posadowiony został rok temu u zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli. Trzeci z gwarków stanie niebawem w przy ulicy Głównej w Bobrownikach Śląskich – dzielnicy, w której nieżyjący już artysta mieszkał i tworzył. U stóp tejże figury warują psy, postać trzyma w jednej ręce lampkę górniczą, a w drugiej kulę. Uroczyste odsłonięcie bobrownickiego gwarka nastąpi w Barbórkę – 4 grudnia o godz. 8.30. Figura stanie na świeżo wyremontowanym przez miasto skwerze. Na godz. 10.00 zaplanowano msze świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

Alojzy Niedbała (1905 – 1987) pochodził z tarnogórskich Bobrownik Śląskich. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Już od 16 roku życia pracował w kopalni, a rzeźbiarskiej pasji poświęcił się bez reszty po przejściu na emeryturę. Swój warsztat miał w domu odziedziczonym po rodzicach, gdzie w małej szopie pracował od rana do wieczora. Tworzywem było zwykle drewno lipowe lub topolowe. Rzeźbił to, co było mu najbliższe. Tradycja górnicza, stare kopalnie, gwarkowie, to tematyka, która pojawiała się najczęściej. Jego rzeźby miały wielu nabywców i kupowali je liczni kolekcjonerzy sztuki ludowej z całego kraju.

Przypomnijmy, z koncepcją uhonorowania Alojzego Niedbały – twórcy amatora z Bobrownik Śląskich wyszli przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz środowisk kulturalnych z naszego miasta.

Bogata kolekcja oryginalnych rzeźb Alojzego Niedbały stanowi obecnie własność tarnogórskiego Muzeum. Została instytucji przekazana przez tarnogórskich kolekcjonerów sztuki intuicyjnej Annę i Teodora Segietów.

Poprzednie trzy gwarki stojące w naszym mieście: przy ulicy Krakowskiej, przy dworcu oraz na Rynku są dziełem artysty plastyka Norberta Jastalskiego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.