Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Jedna dzielnica – jeden czujnik czyli badamy powietrze już w całym mieście

Drukuj stronę
Drukuj

Osiem nowych czujników zanieczyszczenia powietrza zainstalowano dziś w ośmiu dzielnicach Tarnowskich Gór. Razem z trzema zakupionymi przez Urząd Miejski w ubiegłym sezonie jest ich teraz 11, co oznacza, że mieszkańcy każdej z jednastu dzielnic mogą teraz na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. Odczyty wszyskich czujników airly można na bieżąco śledzić online.

Odczyty z wszystkich czujników airly można na bieżąco śledzić na stronie: https://airly.eu/map/pl/ oraz na głównej stronie Urzędu Miejskiego 

Do tej pory czujniki airly, które mierzą także cieśnienie, wilgotność i temperaturę działały w Centrum, Rybnej oraz na Parku Wodnym (w Bobrownikach Śląskich działa zainstalowany przez prywatną firmę czujnik). Dziś (23.11) nowe pojawiły w:

  • Lasowicach (Przedszkolne nr 5, ul. Leśna 6),
  • Osadzie Jana (Przedszkole nr 9, Zaciszna 11),
  • Sowicach (Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Słowackiego 34),
  • Strzybnicy (Tęczowe Przedszkole nr 24, ul. Strzybnicka 1),
  • Pniowcu (Zespół szkolno-Przedszkolny nr 2,ul. Jagodowa 72),
  • Opatowicach (Filia TCK, ul. Pastuszki 9),
  • Starych Tarnowicach (Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Janasa 11)
  • oraz w Reptach Śląskich (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Żeromskiego 64).

Wszystkie lokalizacje wybrano w budynkach miejskich, co ułatwia instalację, poza tym wszystkie znajdują się w centrach dzielnic, co powoduje, że pomiary są wysoce reprezentatywne dla danych miejscowości.

– W ubiegłym roku zainstalowaliśmy pierwsze trzy czujniki i obiecaliśmy dokupić kolejne – właśnie dotrzymujemy słowa – mówi Piotr Korab, naczelnik miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji.

Pierwsze czujniki wraz Eko-Patrolem i badaniem jakości spalin i powietrza za pomocą dronów pojawiły się w naszym mieście przed rokiem w ramach pilotażowego programu „Hajcujymy nie trujymy”. W jego trakcie, dzięki współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa, Eko-Funduszem i WFOŚiGW w Katowicach przez 3 miesiące zebrano za pomocą Eko-Patrolu i dronów w czasie 8 dużych serii pomiarowych około 120 000 danych z wszystkich dzielnic miasta.

Wyniki pokazały, że powietrze w Tarnowskich Górach jest lepszej jakości niż w miastach aglomeracji górnośląskiej, a do pięciu dzielnic trafiły certyfikaty i sadzonki drzewek, będące nagrodą dla najczystszych ulic.

W tym sezonie akcja „Hajcujymy nie Trujymy” będzie miała ciąg dalszy w postaci kolejnych czujników, akcji edukacyjnej dla szkół i przedszkoli i kolejnych badań.

Odczyty z wszystkich czujników airly można na bieżąco śledzić na stronie: https://airly.eu/map/pl/

 

Tarnowskie Góry od lat walczą z niską emisją 

W latach 2006 – 2008 z miejskiej dotacji na termomodernizację i wymianę kotłów  skorzystało 600 gospodarstw. W latach 2009 – 2014, z uwagi na budowę kanalizacji sanitarnej, w mieście udzielanie dotacji wstrzymano. W latach 2016 – 2017 udzielono 243 dotacje.

W ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) od 2018 do 2020 roku do wydania będzie 3,4 mln złotych m.in. na wymianę pieców, zabudowę węzła cieplnego oraz ocieplanie budynków. Z dotacji będzie mogło w tym czasie skorzystać około 400 tarnogórzan. Nabór wniosków do programu ruszy już w lutym tego roku.

Dotacje to nie jedyne miejskie przedsięwzięcia obniżające niską emisję. Gmina korzystając ze środków unijnych wykonała termomodernizację 12 budynków oświatowych, kolejnych siedem już uzyskało dofinansowanie, w najbliższym czasie ruszą prace przy kolejnych budynkach komunalnych (chodzi o termomodernizację i przyłączenie do ciepła systemowego 11 budynków w Sowicach).

Warto też wspomnieć o miejskim ekologicznym transporcie publicznym. Tarnogórskie MZKP ma 43 nowoczesne autobusy i cztery autobusy hybrydowe. Wszystkie pojazdy spełniają normę Euro5 dotyczącą czystości spalin. W planach jest również budowa centrum przesiadkowego wraz z budową dróg rowerowych.

Ograniczenia niskiej emisji to także podłączanie do sieci cieplnej. W tym roku firma Veolia Południe realizuje podłączenia między innymi na ulicach: Niedziałkowskiego, Skrzypczyka, Pogodnej, Czereśniowej, Panoramicznej, Opatowickiej, Miodowej i Gruzełki. Podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej jest obecnie około 200 gospodarstw jednorodzinnych.  W tym roku sieć poprowadzona zostać miała także do Bobrownik Śląskich i Sowic- obecnie trwają prace przyłączeniowe na ul. Repeckiej. Co ważne, właściciel nieruchomości do zakupu węzła cieplnego może skorzystać z dotacji Urzędu Miejskiego.

Gmina Tarnowskie Góry przystąpiła także do projektu, w ramach którego mieszkańcy miasta będą mogli otrzymać dotację do 85% kosztów kwalifikowanych na instalacje fotowoltaiczne, montaż pomp ciepła, paneli solarnych lub kotłów na pelet. Jeśli uda się pozyskać środki Unii Europejskiej (wniosek ma zostać rozpatrzony w grudniu) miasto będzie miało do rozdysponowania na ten cel około 20 mln zł (całość projektu obejmującego w sumie 11 gmin to do 60 mln zł). Projekt pozwoli na modernizację nawet 800 prywatnych gospodarstw domowych.

 

Więcej o akcji Hajcujymy nie Trujymy

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.