Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Sprawy obronne – szkolenia

Drukuj stronę
Drukuj

Planowanie i realizacja szkolenia obronnego

Szkolenie obronne jest istotnym elementem przygotowań obronnych państwa, pozostaje w ścisłej korelacji m.in. z planowaniem operacyjnym, programowaniem obronnym oraz systemem kierowania bezpieczeństwem narodowym.

Szkolenie prowadzone jest w formie zajęć teoretycznych i praktycznych, które prowadzi się według metodycznych zasad szkolenia, w ustalonym miejscu i czasie, zgodnie z dokumentami sporządzanymi na potrzeby realizacji szkolenia.

Szkolenie obronne obejmuje:

  1. Wyższe kursy obronne obejmujące kursy obronne i zajęcia praktyczne prowadzone w formie mieszanej: asynchronicznego e-learningu (analogicznie jak KO) oraz stacjonarnej m.in. konwersatoriów, ćwiczeń, warsztatów. Skierowane są do osób odpowiedzialnych za kierowanie i organizowanie zadań obronnych.
    Ukończenie kursu daje możliwość poznania w szerszym zakresie poznania niż na poziomie KO spektrum zagadnień, co pozwala na formułowanie opinii i wniosków, nabycie praktycznych umiejętności współpracy (na różnych poziomach) oraz zastosowanie teoretycznych modeli rozwiązań w praktyce.
  1. Kursy obronne (KO) – prowadzone jako zajęcia teoretyczne, w formie asynchronicznego e-learningu na platformie „szkolenie obronne”, skierowane jest do kierujących wykonywaniem zadań obronnych, bezpośrednio odpowiedzialnych za ich realizację, a także faktycznie je realizujących.

Wprowadzono regułę uczestnictwa w KO w szczególności pracowników zatrudnionych na stanowiskach do spraw obronnych, co umożliwia zapoznanie się z zagadnieniami pozamilitarnych przygotowań obronnych na poziomie zgodnym z zajmowanym stanowiskiem.

Udział w KO pozwala na zapoznanie uczestnika z ogólnymi uwarunkowaniami środowiska bezpieczeństwa państwa, w tym obronności, organizacją funkcjonowania systemu obronnego państwa oraz sposobem realizacji zadań obronnych, w tym wynikających z zobowiązań sojuszniczych, ustalonych stosownie do roli uczestników w systemie obronnym państwa.

  1. Ćwiczenia obronne – organizowane adekwatnie do poziomu w strukturze administracji publicznej z ustalonym odpowiednio do przyjętego podziału hierarchicznym systemem ich koordynacji. Prowadzonych w formie zajęć praktycznych, mają na celu zgrywanie wybranych elementów systemu obronnego na poszczególnych szczeblach administracji publicznej, w tym nabywaniu przez ćwiczących praktycznych umiejętności realizacji zadań obronnych oraz kształtowaniu zdolności współdziałania.

Rolę organizatora szkolenia teoretycznego prowadzonego w ramach KO oraz szkolenia w ramach WKO pełni Minister Obrony Narodowej. W umowie zawartej z uczelnią wojskową określa m.in. sposób i formę prowadzenia kursów, w tym podział na grupy szkoleniowe oraz tematy dostosowane do zakresu przedmiotowego kursów, a także roli uczestników w systemie obronnym.

Ćwiczenia obronne powinny być dostosowane są do zakresu zadań obronnych wykonywanych na poziomie komórek i jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego.

W przedmiotowej sprawie wprowadzona została regulacja w formie „Zaleceń Wojewody Śląskiego do ćwiczeń obronnych  organizowanych na terenie województwa śląskiego przez wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast organizowanych na terenie województwa śląskiego”,  umożliwia  prowadzenie ćwiczeń w oparciu o, podległe organizatorowi ćwiczeń, komórkę organizacyjną Urzędu, właściwą w sprawach obronnych, działającą we współpracy z innymi komórkami i jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez – Burmistrza Miasta.

Ponadto wskazano możliwość udziału w szkoleniu podmiotom niepodlegających organizatorowi ćwiczenia na poziomie gminy, w tym przedsiębiorcom, na których Wojewoda Śląski nałożył obowiązek realizacji zadań obronnych.

Koordynator ćwiczeń wydał zalecenia dotyczące tematyki i sposobu prowadzenia ćwiczeń (pismo nr ZKV.657.2.2023), które jest udostępnione na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w zakładce: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Sprawy obronne – Materiały do pobrania.

Rolę koordynatora ćwiczeń pełni Wojewoda Śląski w odniesieniu do ćwiczeń organizowanych przez Burmistrza Miasta.

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji prowadzonych ćwiczeń organizator ćwiczenia jest zobowiązany przesłać do koordynatora informacje, dotyczące: planowanych do przeprowadzenia ćwiczeń w formie „Rocznego wykazu planowanych ćwiczeń w gminie . . . . . na dany rok” oraz wniosków z ćwiczeń zrealizowanych w poprzednim okresie planistycznym wraz z omówieniem sposobu ich wdrożenia.

Ćwiczenia organizowane przez marszałków województwa, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast finansowane będą z części budżetu państwa, w formie dotacji, której dysponentem jest Wojewoda Śląski .

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie RM  z dn. 31 października 2022r. (Dz.U. poz. 2348)

Opracował:
H.O.
07.09.2023r.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.