Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Industriada 2018 – rozruch nastąpi w Tarnowskich Górach!

Drukuj stronę
Drukuj

Nocne zwiedzanie trasą VIP, spacer, spektakl, dwa filmy, trzy instalacje, zespół Wilki, Paulina Przybysz i Brodka – rozruch maszyn przed INDUSTRIADĄ jest jak sam festiwal – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Finał INDUSTRIADY, po raz pierwszy organizowany poza aglomeracją, też zapowiada się imponująco. Impreza odbędzie się 9 czerwca, rozruch nastąpi dzień wcześniej w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Informacja o darmowych wejściówkach na rozruch tu: Industriada 2018 – bilety na rozruch już do odebrania

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w 44 obiektach w 25 miastach. Organizacja tak dużego wydarzenia jest możliwa, ponieważ Samorząd Województwa Śląskiego od lat inwestuje w rozwój infrastruktury obiektów poprzemysłowych i w upowszechnianie tego wyróżniającego region dziedzictwa. – Tylko w tym roku Zarząd Województwa Śląskiego przyznał 56,5 miliona złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego obiektom związanym ze Szlakiem Zabytków Techniki. Wśród 9 beneficjentów środków unijnych są też obiekty z Tarnowskich Gór i Rybnika – miast, które w tegorocznej INDUSTRIADZIE odegrają kluczową rolę, w tym jeden wyjątkowy obiekt – Sztolnia Głęboka Fryderyk w Tarnowskich Górach – stanowiąca część kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W wyniku przeprowadzonego już konkursu wyłoniono obiekty zaprzyjaźnione święta Szlaku: Fabrykę Pełną Życia z Dąbrowy Górniczej, Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim. – W ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego „Roku Odry – rzeki pozytywnej energii” szczególną uwagę zwracamy na zabytki hydrotechniczne, dlatego tym bardziej cieszę się, że w INDUSTRIADĘ 2018 włączyła się Przystań Łabędy – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

INDUSTRIADA w kolebce

W tym roku INDUSTRIADA przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalny początek festiwalu odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra. – Inauguracja tegorocznej INDUSTRIADY w Tarnowskich Górach nie powinna dziwić. Jesteśmy z niej – jak i z całego Szlaku Zabytków Techniki – dumni i niezmiernie miło nam będzie gościć wszystkich przybyszów w naszym Srebrnym Mieście, bo Górny Śląsk jaki znamy, ten przemysłowy, wraca po prostu do swojej kolebki – zauważa burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.

Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła bezpłatnie zobaczyć filmy prezentujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz zauroczyć się interaktywną instalacją, która w niekonwencjonalny i zaskakujący sposób przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie także strefy odpoczynku, gastronomii, setów DJ-skich i koncertów, wystąpią Paulina Przybysz i Brodka. Tuż przed koncertem Brodki maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje przygotowane przez Jana Dybałę Jr, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

Siemianowice, Bytom, Chorzów, Zabrze, Łaziska Górne

Koncertowo będzie także w siemianowickim Parku Tradycji, gdzie o godz. 21.00 wystąpią Wilki Roberta Gawlińskiego. Koncert poprzedzi spektakl plenerowy przygotowany przez Lufcik na Korbkę. Warto także pamiętać o wernisażu wystawy prezentującej historie kobiet związanych z siemianowickim przemysłem.

EC Szombierki, jak na przemysłową katedrę przystoi, także zaprasza do kontaktu ze sztuką. W piątek będzie tu można zobaczyć film, opowiadający o historii bytomskiego zakładu z punktu widzenia pracowników oraz dwie wystawy skoncentrowane na kobietach. O 18.30 odbędzie się wernisaż projektu „Bytomskie kobiety – poza strefą cienia”, a pół godziny później otwarta zostanie wystawa „Żyłam już tysiąc razy” prezentująca kobiecą historię widzianą z perspektywy kolejnych pokoleń. Wieczór podsumuje koncert grupy Darkest Birds, któremu towarzyszyć będą wizualizacje.

Muzyka będzie ważna także w chorzowskim Szybie Prezydent, Szybie Maciej w Zabrzu i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. W tym pierwszym, o godzinie 21.00 wystąpi Jola Literska. Jej koncert wzbogaci prezentacja malarstwa Jarosława Krassera. Z kolei w Zabrzu, w muzyczną podróż zabiorą nas Gigi and her boy’s band, a w Łaziskach posłuchamy orkiestry dętej, która uświetni wernisaż wystawy „Nie tylko mężczyźni…”.

Zwiedzanie w Cieszynie i Gliwicach

Rozruch maszyn to także atrakcja dla tych, którzy lubią odkrywać. Przystań na Kanale Gliwickim zaprasza do herstorycznego spaceru po Gliwicach, który pomoże nam poznać wpływ kobiet na rozwój miasta. Zaczynamy o 18.00 przy pomniku Neptuna na rynku. Browar Zamkowy w Cieszynie zaprasza do nocnego zwiedzania trasą VIP. Zobaczymy cały cykl produkcyjny oraz miejsca niedostępne w czasie standardowego zwiedzania: katakumby, gdzie poszukamy skarbu Habsburgów, wejście do „Piekła”, fermentownię z otwartymi kadziami. Na koniec degustacja z foodpairingiem.

Kobiety grają Industrię

Pełny program INDUSTRIADY poznamy 17 maja, już teraz wiemy jednak, że oficjalnym zakończeniem festiwalu będzie – dostępne bezpłatnie – dynamiczne widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję tego monumentalnego widowiska zaangażowano między innymi 3 sceny z nagłośnieniem, projektory, blisko 100 reflektorów i kurtynę wodną.

Do stworzenia muzyki zaproszono artystki występujące solo lub z zespołem. Widowisko oparto o wiersze, które podejmują wątek przemysłu i kobiety, ale proponują inne ujęcie tematu niż to, które znajdujemy w folklorystycznych zbiorach. — Współorganizując finał wydarzenia na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” chcemy podkreślić, że Rybnik jest dumny ze swoich przemysłowych tradycji i stanowi ważny punkt na mapie śląskich zabytków techniki — przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

——————————————–

Inauguracja festiwalu w Tarnowskich Górach
Na początku był… „Ordunek Gorny” – przywilej górniczy wydany w 1528 roku. Niemal 500 lat później, za sprawą INDUSTRIADY, ruszymy do Zabytkowej Kopalni Srebra w poszukiwaniu kobiety. Pomogą nam między innymi warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz Paulina Przybysz i Brodka.

Zabytkowa Kopalnia Srebra do dziś skrywa imponującą historię tarnogórskiego górnictwa. Stanowi jedną z ważniejszych pereł przemysłowego dziedzictwa oraz największych atrakcji turystycznych regionu – jej unikatowe podziemia wraz z kompleksem kilku innych obiektów, wpisane zostały niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W fascynującej scenerii kopalni, będącej niegdyś sercem ojczyzny srebrnego kruszcu, spróbujemy odnaleźć odpowiedź na pytania dotyczące złożoności kobiecej natury. Kobiecość jest labiryntem, w którym, niczym w podziemnych tunelach kopalni, łatwo zabłądzić. Jej istota ukryta została w gęstej sieci meandrów i zapętleń, a próba dotarcia do jasnych i ostatecznych prawd, wciąga nas do zainicjowania nowych poszukiwań.

Dzięki artystkom, które przyjęły zaproszenie, działaniom z pogranicza wielu sztuk, elementom scenografii oraz kobiecym motywom, które towarzyszą prezentacji, być może uda się ukazać bogactwo umownej przestrzeni kobiecości. Drogowskazami owych peregrynacji staną się kobiece oblicza i role, zarówno te przynależne im w sposób naturalny, jak i te narzucone przez społeczne przyzwyczajenia i oczekiwania. Poprzez różnorodność stylistyczną odwołujemy się, więc do kobiecych cech, które dają świadectwo złożoności i niejednoznaczności kobiecej natury.

Wizualną emanacją tego bogactwa kobiecych tradycji będzie wszechobecny motyw kwiatów, pojawiający się tradycyjnie we wzorach sukienek, we włosach czy na kapeluszach. Podczas rozruchu maszyn w Tarnowskich Górach kwiatowe wzory wykorzystywane na wiele sposobów symbolizować będą różnorodne kobiece cechy, a hasło zaczerpnięte z szesnastowiecznej Tragedii hiszpańskiej – „Cóż warta sztuka, w której brak kobiety”, przyświecać będzie wszelkim działaniom na scenie oraz w strefie chilloutu, a najpełniej w świetlnych iluminacjach, bo przecież światło może być kobiece, przenika świat powodując, że ciemność przemienia się w jasność, harmonię i ukojenie.

———————————–

Inauguracja INDUSTRIADY

piątek 8 czerwca,

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Bezpłatne zaproszenia do odebrania od 15 maja w wybranych lokalizacjach, więcej na: industriada.pl

→ 18.00 – 21.00

Strefa Chillout / DJ set, warsztaty artystyczne,

kino, instalacja interaktywna

→ 18.00 – 21.00

QUEENZ OF STEEL – DJ set

Praktyczna Pani & Lazy One

W strefie chilloutu w Skansenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach otworzą cykl muzycznych poszukiwań.

DJ Praktyczna Pani w swoich setach łączy muzykę lat 80-tych i 90-tych z nowoczesną sceną elektroniczną. Jest producentką muzyczną, a prywatnie kolekcjonuje mixery i gramofony. Jako jedyna Polka została finalistką mistrzostw świata Red Bull 3Style. Występowała m.in. w Japonii, Danii, Niemczech, Francji oraz Hiszpanii, a także na Orange Warsaw Festival, supportowała Masta Ace czy Slum Village (razem z Agnieszką Trzeszczak jako WHATTAGIRLZ).

Lazy One jest organizatorką Tłustych Skrecz Sesji. Reprezentuje ekipę TST Karass oraz Warszawski Funk. Na swoim koncie ma skrecze na płytach Ryfa Ri, Kuba Knap, Zetenwupe, Mondry i Gupi, OLL, Molza.

→ 18.00 – 21.00

Kino: „Historia zapisana w kadrach”

W sali kinowej budynku kopalni zaprezentowane zostaną unikatowe filmy opisujące historię Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i kilku innych obiektów, będących elementami dawnej działalności górniczej prowadzonej na terenie Tarnowskich Gór.

→ 18.00 – 21.00

Zaczarowany ogród – warsztaty artystyczne

Dzieci i dorośli, będą mieli okazję wykonać niezwykłe przedmioty oraz instalację inspirowaną światem „Zaczarowanego ogrodu”. Na najmłodszych będą czekały również gry logiczne, łamigłówki oraz mapy do kolorowania.

→ 18.00 – 23.30

Trybuna Kobieca

Instalacja interaktywna w niekonwencjonalny i zaskakujący sposób przybliży wizerunki i postaci kobiet związanych z Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach. Magia drukowanego papieru, potęga wspomnień i zauroczenie historią opowiedzą o miejscu, jego tajemnicach i kobiecych losach.

→ 21.00

Paulina Przybysz – koncert

Od ponad dwóch dekad zachwyca swoim głosem. Razem z siostrą Natalią stworzyła jeden z najbardziej oryginalnych polskich soulowych zespołów – Sistars. Po wielu latach kooperacji z innymi artystami, i po siedmiu płytach, w ubiegłym roku wydała solowy album „Chodź tu”. 
Artystka ciągle nawiązuje do muzyki, od której zaczynała karierę, ale w bardzo współczesnym stylu: ciężka elektronika, trapowe werble przeplatają się z pianinem, wiolonczelą czy dźwiękami natury. Mocne, często bezkompromisowe i bardzo osobiste teksty opowiadają o branży muzycznej, relacjach międzyludzkich, a przede wszystkim o roli kobiety we współczesnym świecie.

→ 22.15

Iluminacje świetlne

Skansen Zabytkowej Kopalni Srebra ożywiony przez iluminacje świetlne przygotowane przez Jana Dybałę Jr. Iluminacji maszyn i budynku będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

→ 22.15

Brodka – koncert

Cykl wydarzeń skupionych wokół hasła „W poszukiwaniu kobiety” zakończy koncert jednej z najciekawszych i najbardziej kreatywnych polskich wokalistek. Karierę Brodki rozpoczęła wygrana w trzeciej edycji telewizyjnego programu Idol. Wydany kilka miesięcy później debiutancki „Album” szybko okrył się złotem. Kolejne płyty potwierdziły pozycję artystki na popowej scenie.

Opublikowana w 2010 roku „Granda” zaskoczyła nie tylko krytyków, ale przede wszystkim publiczność. Czerpiąca z różnych źródeł płyta stała się swoistym objawieniem na polskiej scenie muzycznej. Status bezkompromisowej, poszukującej artystki potwierdził jej ostatni album. Wydane po sześciu latach „Clashes”, to z kolei zwrot w kierunku muzyki alternatywnej.

Uhonorowana licznymi nagrodami i koncertami na najważniejszych światowych festiwalach, Brodka nie spoczywa na laurach, pisząc kolejne rozdziały swojej kariery, a przy okazji rozdając karty na polskiej scenie. Koncert artystki i towarzyszące mu iluminacje świetlne będą wyjątkowym zwieńczeniem kobiecej sceny muzycznej prezentowanej w Tarnowskich Górach.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY ZOSTANIE OGŁOSZONY 17 MAJA

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.