Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Wiedza o mieście gwarków zawsze w cenie

Drukuj stronę
Drukuj

Szkoła Podstawowa nr 15, jak na placówkę imienia Gwarków Tarnogórskich przystało, zorganizowała Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej pt. „Między nami gwarkami”. Znajomość faktów z tego zakresu zarówno maluchów, jak i starszych uczniów, okazała się imponująca.

Konkurs odbywał się w dniach 26 i 27 marca i zorganizowano go w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i IV-VII. W szranki stanęło aż 14 ekip, które pytano m.in. o zamki i pałace, najstarsze kościoły oraz inne zabytki znajdujące się w powiecie tarnogórskim. „Na dokładkę” sprawdzono wiedzę nt. tarnogórskich podań i legend oraz szczegóły takie jak geneza nazwy Sztolni Czarnego Pstrąga.

Po wypełnieniu testu, a przedtem wysłuchaniu wykładu przedstawiciela Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) pana Sławomira Ziemianka, a później oddzieleniu odpowiedzi na pytania ustne w kategorii młodszej wygrała drużyna SP nr 9 w składzie: Lena Kornak i Piotr Pelikan.

Drugie miejsce zajęła SP nr 15 w składzie Łukasz Drobos i Jan Ciekański, trzecie miejsce zajęła natomiast drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Tarnowskich Górach w składzie: Daria Stach i Piotr Nokielski. Wyróżnienie otrzymała drużyna SP nr 8 w Tarnowskich Górach w składzie Eryk Haba i Jan Pogoda. W kategorii młodszej udział wzięły cztery szkoły: SP nr 9, w SP nr 8, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 oraz SP nr 15 w Tarnowskich Górach.

W starszej kategorii wiekowej do konkursu stanęło 10 drużyn z tarnogórskiej SP nr 5, SP nr 10, SP nr 3, SP nr 9, Zespół Szkolno –Przedszkolny nr 1, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 13, SP nr 8, SP nr 15 oraz szkoła podstawowa z Tworoga.

Starsi uczniowie, podobnie jak ich młodsi koledzy, mieli do napisania test wiedzy, odpowiedzi ustne oraz zadane przez wiceprzewodniczącego SMZT pana Stanisława Wyciszczaka zadanie.

Po bardzo zaciętej rywalizacji wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 10 w składzie: Iga Gawliczek i Kacper Matyja. Drugie miejsce zajęła drużyna SP nr 9 w składzie Olga Sowa i Jessica Aniśkiewicz, trzecie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tworogu w składzie Natalia Strzelczyk i Mateusz Swoboda.

– Był to pierwszy tego typu konkurs, ale będzie odbywał się co roku. Mamy nadzieję, że wpłynie on na lepsze poznanie przez uczniów historii naszego miasta i całego dziedzictwa gwarków – mówią organizatorzy z SP nr 15.

W trakcie konkursu uczniowie z kółka teatralnego SP 15, które prowadzi pani Danuta Wowro, przypomnieli historię powstania Tarnowskich Gór i wpisania na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczestnicy konkursu za wysiłek włożony w przygotowania otrzymali zestawy smart fit, głośniki bezprzewodowe, słuchawki, a główną nagrodą były ufundowane przez firmę Chemet tablety.

Wyniki organizowanego pod tym samym hasłem konkursu plastycznego znajdują się na stronie internetowej szkoły sp15tg.edupage.org.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.