Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Lawetom reklamowym mówimy STOP!

Drukuj stronę
Drukuj

Przyczepy z umieszczonymi na nich tablicami reklamowymi psują estetykę, zabierają miejsca parkingowe i mogą tworzyć sytuacje niebezpieczne. Do ich usunięcia niepotrzebna jest zmiana prawa, a jedynie zmiana … oznakowania.

Starannym przestudiowaniem przepisów w tym temacie zajęła się tarnogórska Straż Miejska, która do tej pory – podobnie jak policja – nie mogła karać za parkowanie w różnych miejscach przyczep reklamowych. – Okazuje się, że dodanie do jednego znaku – jak uzupełnienie – drugiego mocno zmienia sytuację – mówi Andrzej Hudy, komendant tarnogórskiej Straży Miejskiej, który proponuje do znaku oznaczającego parking (granatowy z białym „P” czyli znak D-18) dodać tabliczkę pod znak parkingu pokazujący sposób, w jaki ma zostać postawiony samochód (np. na ukos lub prostopadle do krawędzi jezdni). Powinno to wyeliminować parkowanie samochodów z przyczepami oraz zostawianie na parkingach samych przyczep, które nie mogą parkowane w tym miejscu – informuje Lucyna Nowicka, zastępca kierownika Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach.

Aby wprowadzić uzupełnienie istniejącego oznakowania miejsc postojowych, MZUiM wystąpił do Starostwa Powiatowego o zatwierdzenie projektów zmiany organizacji ruchu. Na początek chodzi o kilka ulic, gdzie przyczepy reklamowe pojawiają się najczęściej tj. ulice: Okrzei, Włoska i Słoneczników oraz Łotewska i Litewska (na ostatniej z nich przewrócona przez wiatr reklama na przyczepie uszkodziła sąsiednie auto). – Już dostaliśmy zgodę na uzupełnienie oznakowania, nowe znaki pojawią się w tych miejscach do końca kwietnia tego roku – zapowiada Nowicka.

Przypominamy, że parkowanie w niedozwolonym miejscu można dostać mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny. Przyczepy, które zasłaniają widoczność drogi i stwarzają przez to zagrożenie bezpieczeństwa, mogą być usuwane z mocy prawa przez policję i straż miejską już dziś.

W temacie porządkowania reklam w mieście warto wspomnieć, że jesienią tego roku powinna być w Tarnowskich Górach gotowa tzw. uchwała krajobrazowa.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.