Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Regionalny System Ostrzegania

Drukuj stronę
Drukuj

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego mając na względzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców zachęca do zainstalowania bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO na telefony komórkowe.

Regionalny System Ostrzegania w skrócie RSO jest usługą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji umożliwiającą powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. RSO obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Komunikaty (ostrzeżenia) generowane przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego (WCZK) trafiają do:

>naziemnej telewizji cyfrowej (do telegazety i w postaci paska na ekranie telewizora),

>aplikacji telefonicznej RSO,

>a także na stronę internetową urzędu wojewódzkiego.

Opcja RSO-SMS zarezerwowana została dla komunikatów o najwyższym priorytecie, czyli np. dotyczących nadchodzącej powodzi, czy innego niebezpiecznego zjawiska, zagrażającego życiu lub zdrowiu. Bezpłatna aplikacja mobilna RSO dostępna jest dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone), w sklepach z aplikacjami na poszczególnych platformach (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Umożliwia ona dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego poszczególnych urzędów wojewódzkich na terenie Polski. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

>ogólne,

>meteorologiczne,

>hydrologiczne,

>stany wód (wodowskazów).

Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.