Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Mobilny Informator Turystyczny – Kamienica pod Białym Aniołem

Kamienica Pod Białym Aniołem – Rynek 5, Dom Cochlera – XVII-wieczny zabytkowy budynek w Tarnowskich Górach, siedziba najstarszej w mieście apteki „Pod Aniołem”. Znajduje się w centrum miasta na rogu Rynku i ulicy Górniczej.

Budynek został najprawdopodobniej wybudowany pod koniec XVII wieku. W 1790 pochodzący z Wrocławia aptekarz i późniejszy burmistrz, Johann Friedrich David Cochler, założył w nim pierwszą w mieście prywatną aptekę „Pod białym aniołem” (niem. Zum weissen Engel). Apteka była w przeszłości utrzymywana w ratuszu jednak przynosiła miastu straty.

W jednym z pokoi, wynajętym przez nadsztygara Rudolfa von Carnalla, powstała w 1839 Górnośląska Szkoła Górnicza. Jednak ze względu na wzrost liczby uczniów (z 14 do ponad 45) w 1855 przeniesiona została do budynku przy ulicy Gliwickiej.

Budynek Cochlera posiada siedmioosiową elewację frontową z figurą Anioła nad wejściem. Na przełomie XIX i XX wieku od strony ulicy Górniczej dobudowano przybudówkę zwieńczoną attyką i ozdobnym szczytem z motywami roślinnymi oraz inicjałem ML pochodzącym od imienia i nazwiska jednego z kolejnych właścicieli budynku – Maxa Löwego. Zachowały się sklepienia krzyżowe i charakterystyczne lukarny oeil-de-boeuf. Obecna elewacja została wykonana w 1994 roku.

Współcześnie na parterze mieści się w dalszym ciągu apteka Pod Aniołem, ponadto kiosk oraz kawiarnia. Na piętrze nad apteką znajduje się mieszkanie jej właścicielki, zaś nad kawiarnią i kioskiem – inne lokale mieszkalne. Przybudówkę zajmuje optyk.

/źródło: wikipedia.org

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.