Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Mobilny Informator Turystyczny – II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, dawne gimnazjum realne

II Liceum ogólnokształcące im. Stanisława Staszica – publiczna szkoła średnia w Tarnowskich Górach – dawne gimnazjum realne

Zaczątkiem obecnego II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach było założenie przez Niemców w 1870 roku gimnazjum realnego, którego celem było kształcenie przyszłych urzędników, adwokatów, lekarzy i nauczycieli. Uczniami gimnazjum byli głównie Żydzi, katolicy byli mniejszością. Szkoła pozostała w rękach pruskich aż do I wojny światowej, podczas której często nie funkcjonowała, ponieważ stacjonowały w niej oddziały wojskowe. W czasie powstań śląskich budynek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Po przyłączeniu Tarnowskich Gór do Polski, co nastąpiło w roku 1922, otwarto w tym budynku gimnazjum męskie. Od 1929 roku nadano szkole nową nazwę: „Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana I Opolskiego w Tarnowskich Górach”. Od początku swojego istnienia szkoła organizowała naukę we wszystkich klasach. W 1932 roku nastąpiła reorganizacja szkoły: przekształciła się ona w czteroletnie gimnazjum ogólnokształcące i dwuletnie liceum typu humanistycznego i matematycznego. W czasie II wojny światowej w budynku szkoły mieściła się komenda policji niemieckiej, zniszczeniu uległy wtedy wszystkie pomoce naukowe i zbiory biblioteczne. Po wojnie naukę w szkole wznowiono 17 marca 1945 roku. W 1960 roku liceum otrzymało nową nazwę – Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. W 1963 roku szkoła została liceum koedukacyjnym. 7 grudnia 2011 budynek szkoły został wpisany do Rejestru Zabytków.

/źródło: wikipedia.org

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.