Emilia Opieka – edukatorka ekologiczna, skupiająca się na odbudowywaniu połączenia człowieka za naturą, pełna empatii wobec wszystkich stworzeń ekolożka, absolwentka kierunku ochrona środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Działaczka na rzecz zwiększania bioróżnorodności na terenach miejskich. Miłośniczka dzikiej przyrody, traktująca naturę jako źródło inspiracji oraz wiedzy.
Opis wykładu:
Dzięki temu, że na planecie Ziemia żyją niezliczone ilości gatunków, możemy istnieć na niej również my ludzie. Wiemy już, że świat bez pszczół i innych zapylaczy nie przetrwa, a czy świat bez bakterii, wirusów, czy komarów mógłby istnieć? Przekonacie się o tym 28 listopada w Tarnogórskim Centrum Kultury podczas interaktywnej prezentacji w ramach kolejnej edycji EkoKrainy. Wyruszymy w niezwykłą przygodę, będziemy zwiedzać sieć życia, w której jako ludzie jesteśmy jedną z niezliczonych ilości nici. Odpowiemy sobie też na pytanie co właściwie oznacza tak trudne słowo jak bioróżnorodność i jakie ma ona znaczenie dla przetrwania życia na Ziemi.
Opis filmu „Mavka i strażnicy lasu”:
Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka. Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej, że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat. Niestety sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi niszczyć wszystko co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca wróżkę i człowieka ma szansę przetrwać?
Wiek: 7-10 lat.
Wykład o godz. 10:00, film o godz. 10:45, zapisy dla dzieci klas 1-4 pod numerem telefonu: 32 285 27 34 (w. 15 i 21).
Koordynator: Barbara Kompała.