Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Obchody roku Leopolda Tyrmanda: spotkanie online z Marcelem Woźniakiem

Drukuj stronę
Drukuj
Start wydarzenia: 18.00
Darmowe
W 2020 roku przypada 100 rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku jednocześnie minie 35 rocznica jego śmierci. Sejm RP ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Stowarzyszenie Góry Kultury zaplanowało szereg wydarzeń.
Miejscem tarnogórskich Obchodów roku Leopolda Tyrmanda będzie Galeria Sztuki Inny Śląsk, która jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta i wspaniale wpisuje się w klimat zaplanowanego wydarzenia.
***
4 grudnia o 18:00 odbędzie się spotkanie on-line z Marcelem Wożniakiem – autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie: nagradzanej „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” oraz wydanej w tym roku „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”.
Ze względu na obostrzenia związane ze stanem epidemii zaplanowane w ramach obchodów spotkanie autorskie oraz wystawa odbędą się w trybie online. Po otwarciu galerii sztuki będzie możliwość zobaczenia wystawy “Jazz Tyrmanda” na żywo.
“Zły” to tytuł najgłośniejszej książki Leopolda Tyrmanda – powieści łotrzykowskiej napisanej w dobie obowiązywania socrealistycznych kanonów sztuki i literatury. Prozaik, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny był symbolem buntu przeciw odgórnie narzuconym wartościom, nakazom i zakazom. Pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale również arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. W połowie lat 60-tych zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkowa i Wschodnią. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. „Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo” – pisał po jego śmierci prezydent Ronald Regan.
Zadanie dofinansowane ze środków Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.