Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Filmowy finał Slaviki 2023/2024: film „KONSTYTUCJA”

Drukuj stronę
Drukuj
Start wydarzenia: godz. 19:00
Płatne

Kolejna seria spotkań poświęconych poznawaniu kultury Bałkanów oraz rzecz jasna nauce języka chorwackiego i serbskiego już prawie za nami. To był owocny sezon! Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów uczestnikom zajęć – czas na chwilę rozluźnienia. Oczywiście oprócz naszych podopiecznych na widownię zapraszamy również osoby spoza Slaviki. Zachęcamy do doświadczenia kultury bałkańskiej od kinematograficznej strony. Proponujemy seans filmu z kategorii czarna komedia. „Dziennik maszynisty” w reżyserii Milosa Radovicia był serbską propozycją do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Pokaz poprzedzony zostanie wprowadzeniem prowadzącej Slavikę Martyny Ecler-Pasku, a po projekcji zapraszamy do dyskusji (a będzie o czym mówić).

Opis filmu:

„Konstytucja” to historia czwórki ludzi, których więcej dzieli niż łączy. Mają inne narodowości, poglądy polityczne, a nawet seksualne. Wspólnym czynnikiem łączącym wszystkich bohaterów  jest pewna kamienica, w której wszyscy zamieszkują.

Vjeko jest podstarzałym nauczycielem w liceum, specjalizującym się w chorwackiej historii i języku.  Po śmierci swojego partnera Bobo, mieszka ze swoim mocno schorowanym ojcem, byłym oficerem Ustasze w chorwackiej faszystowskiej armii. Utrata wieloletniego ukochanego spowodowała, że 60-letni mężczyzna stracił wszelkie chęci do życia. Jego jedyną rozrywką są teraz wieczorne spacery, podczas których prowokacyjnie wędruje po ulicach Zagrzebia w makijażu i kobiecych strojach. Pewnego dnia mężczyzna zostaje pobity  i trafia do szpitala, w którym pracuje jako pielęgniarka jego sąsiadka Maja.

Maja po rozpoznaniu swojego współlokatora z kamienicy postanawia pomóc swojemu sąsiadowi powrócić do pełnych sił. Przy okazji poznaje ojca mężczyzny, któremu także udziela fachowej pomocy. W zamiast za otrzymaną pomoc, Vjeko zgadza się udzielić korepetycji dyslektycznemu mężowi Mai, który na co dzień jest policjantem. Ante jest z pochodzenia Serbem, który aby dostać awans musi zdać egzamin z chorwackiej konstytucji.

Szacowany czas trwania: 90 minut
Koordynator: Bolesław Kowalski
Miejsce:Sala kameralna / DKF „Olbrzym”, TCK w Centrum
Dla kogo: Dorośli, Młodzież, Seniorzy
Bilety: 15/12 PLN Kup bilet

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.