Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Mobilny Informator Turystyczny – Tarnogórskie Centrum Kultury

TCK jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Tarnowskich Gór. Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku i oddanej do użytku w 1858 roku siedziby Loży Masońskiej „Silberfels”, w której później mieścił się Dom Ludowy, a następnie Dom Kultury „Kolejarz”. W okresie PRL-u zabytkowy budynek w przeważającej części rozebrano, na jego miejscu stawiając nowoczesny gmach. Pod koniec lat 90. XX wieku DK „Kolejarz” przekształcono w działające do dziś Tarnogórskie Centrum Kultury.

Instytucja w trakcie kilkudziesięciu lat swojego istnienia była wielokrotnie przemianowywana, a jej siedzibę przebudowywano, co miało wpływ na architektoniczny krajobraz naszego miasta.

Tarnogórskie Centrum Kultury to budynek, który stoi minutę drogi pieszo od samego Rynku, znany (przynajmniej z widzenia) chyba wszystkim tarnogórzanom, charakterystyczny, od lat wrośnięty w pejzaż miasta. Jest doskonale skomunikowany – niecałe 10 minut pieszo od Dworca Autobusowego. Dla zmotoryzowanych – łatwy dojazd ze wszystkich kierunków. Dysponujemy niewielkim parkingiem dla naszych gości, ale tuż obok jest bardzo duży parking strzezony w umiarkowanej cenie, a – co ważne – w dni powszednie już od godz. 18.00 parking jest bezpłatny, Bezpłatny jest również w soboty już od godz. 14.00 oraz przez całą niedzielę!

Ale to przecież nie budynek stanowi o istocie rzeczy. TCK to samorządowa instytucja Miasta Tarnowskie Góry i jednocześnie największy ośrodek kultury w powiecie tarnogórskim. W latach 60. wybitny pisarz André Malraux tworzył we Francji domy kultury, które nazywał „domami wyobraźni”. Wierzył, że kultura stanowi najgłębszy, a zarazem najdoskonalszy wyraz twórczego człowieczeństwa. Obcowanie z kulturą nadaje życiu prawdziwy sens.

Tarnogórskie Centrum Kultury to film: Miejskie Kino Olbrzym wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę (także 3D) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy.

Tarnogórskie Centrum Kultury to teatr: Teatr ZL – niezależny, poszukujący własnej poetyki i środków artystycznej ekspresji i młodzieżowa grupa teatralna – Teatr Imaginarium.

Tarnogórskie Centrum Kultury to muzyka: Tarnogórski Big Band (pierwszy big-band w historii miasta), Tarnogórska Orkiestra Dęta i chóry.

Tarnogórskie Centrum Kultury to taniec: grupa baletowa, zespół A-psik, Młodzieżowy Teatr Tańca, grupy TESS – łącznie kilkaset osób na zajęciach!

Tarnogórskie Centrum Kultury to sztuki plastyczne: Galeria Sztuki Współczesnej PRZYTYK, w której odbyło się już ponad 100 wystaw, pracownia ceramiki i małej rzeźby oraz „Punkt Sztuki” czyli warsztaty artystyczne dla wszystkich.

Tarnogórskie Centrum Kultury to także spotkania z Japonią: nauka języka, spotkania z japońską kulturą, mentalnością, stylem życia i hierarchią wartości… To całoroczny cykl Bunka (z jap. kultura) i doroczny Festiwal Matsuri (z jap. święto).

Tarnogórskie Centrum Kultury to stałe, coroczne festiwale i cykle warsztatowe, np.:

– Ogólnopolski Festiwal Tańca Nowoczesnego “Tańcząc w jasnościach”;

– warsztaty literackie, salon poetycki;

– „Alterna(k)tywni” – Dyskusyjny Klub Muzyczny czyli synteza muzyki alternatywnej i aktywności w jej odbiorze.

– Eko Kraina – połączenie „misji” racjonalnej gospodarki odpadami ze… sztuką czyli Art Recycling;

– „Art Doc” – cykl projekcji filmów o sztuce (seanse, wykłady i spotkania);

– “Żyć mocniej” – przegląd filmów o tematyce uzależnień;

Tarnogórskie Centrum Kultury to współpraca ze stowarzyszeniami i animacja inicjatyw lokalnych, m.in.:

– Dzień Sąsiada;

– Festiwal “Muzyka na Plan”;

– Tarnogórski Dzień Rodziny.

W Tarnogórskim Centrum Kultury spotykają się regularnie:

– Sekcja Brydża Sportowego

– Koło Filatelistyczne

– Polski Klub Ekologiczny

– Pszczelarze

– Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tarnogórskie Centrum Kultury prężnie działa również w czterech dzielnicach Tarnowskich Gór: Repty Śl., Strzybnica, Opatowice i Lasowice.

Tarnogórskie Centrum Kultury to także występy znanych i uznanych gwiazd z Polski i świata.

Tarnogórskie Centrum Kultury to współorganizator dorocznych Gwarków – jednego z największych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-historycznych, uznanego za najlepsze święto miasta na Śląsku.

Ale przede wszystkim Tarnogórskie Centrum Kultury to ludzie tu pracujący: artyści, twórcy, animatorzy i organizatorzy – pełni pomysłów, pasji i zaangażowania.

A tak naprawdę… Tarnogórskie Centrum Kultury to setki i tysiące osób, które na dłużej lub krócej przez te wszystkie lata przekroczyły nasze progi. Czym byłoby bez nich Tarnogórskie Centrum Kultury? Bez nich w ogóle by nie istniało!

https://www.tck.net.pl/pl/

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.