Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Wybory 4 czerwca 1989 – 35 lat później

Drukuj stronę
Drukuj

4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory, które zapoczątkowały przemiany demokratyczne w całej Europie. Przypominamy wystawę poświęconą demokratycznym przemianom w Tarnowskich Górach przygotowaną z okazji 30-lecia wyborów kontaktowych.

Na wystawie “W samo południe” można było zobaczyć archiwalne dokumenty i zdjęcia z wydarzeń poprzedzających i wynikających z ustaleń “Okrągłego stołu”. Na planszach  zmieszczonych na dole strony zobaczyć można ślady wszystkiego, co działo się począwszy od końca 1988 a skończywszy na 1992 roku. To wtedy zakładały się pierwsze, zlikwidowane w stanie wojennym komitety “Solidarności”, doszło do kontraktowych wyborów parlamentarnych, przywrócono samorządy lokalne, organizowano też na nowo życie – nie tylko polityczne – miasta.

– Można było zrobić wiele rzeczy lepiej, ale sam fakt wyborów 30 lat temu dał szansę, że jako kraj ruszyliśmy do przodu i jedziemy dalej – mówił przed pięcioma laty Piotr Hanysek, opozycjonista i pierwszy burmistrz miasta, który brał czynny udział w wydarzeniach sprzed 30 lat.

Nieżyjący już Zenon Pigoń, który wówczas z Piotrem Polmańskim i Adam Michnikiem dostał się do Sejmu z okręgu bytomskiego (należały do niego Tarnowskie Góry) przyznał, że mimo, iż dziś jesteśmy w innym czasie i wiele spraw nie poszło tak, jak powinno od 1989 roku powinniśmy się cieszyć, że wówczas zrobiliśmy pierwszy krok ku wolności. – Tarnowskie Góry wyglądają dziś zupełnie inaczej, dlatego dziękuję tarnogórzanom, że w 1989 głosowali na mnie i na Komitet Obywatelski Solidarność – przyznał.

– Dziś jesteśmy mądrzejsi o te 30 lat, trudno było wtedy przewidzieć, co się dalej wydarzy, ale w wyborach nikt chyba nie miał wątpliwości na kogo głosować – skomentował Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór wskazując, że dziś wszystko może się nam nie podobać, że możemy się różnić w ocenie w ocenie przeszłości i teraźniejszości, ale taka różnica opinii to właśnie jeden z przywilejów wywalczonej wtedy wolności. – Szanujmy to, co zdobyliśmy przed 30 laty szanując tych, którzy wtedy za nas przysłowiowego „tyłka” nadstawiali – skonstatował nieco żartobliwie burmistrz.

Na wystawie znalazły się m.in. reprinty uchwał i artykułów mówiących o usuwaniu komunistycznych patronów ulic i symbolicznym końcu komunizmu w Tarnowskich Górach w postaci zburzenia w lutym 1992 roku pomnika wdzięczności Armii Czerwonej za wyzwolenie, który stał na Placu Wolności . Do tego nawiązał m.in. Krzysztof Kudlek, były opozycjonista: – Dziś cieszę się, że schodząc w Rynku ulicą Strzelecką nie musimy iść ulicą Marchlewskiego – wskazał.

Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycił m.in. Zenon Lis, Joachim Ganszyniec i Tadeusz Ostropolski – działacze opozycji. Plenerowa wystawa będzie  czynna na rynku do końca czerwca.

Galeria

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.