Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Śląskie Smaki smakują najlepiej w TG!

Drukuj stronę
Drukuj

XVIII Festiwal Śląskie Smaki okazał się sukcesem nie tylko ze względu na smakowite dania i zabawę, ale i konkursowe gotowanie prawie wszystkie główne nagrody trafiły do tarnogórzan!

Dokładnie w momencie rozpoczęcia konkursu oraz występów na scenie w ramach Festiwal na tarnogórskim Rynkiem wyszło słońce. A pod piecami rozbłysł ogień. Śląskie Smaki oznaczają, że tarnogórzanie i ich goście częstują się w tej chwili daniami z grilla, napojami i innymi smakołykami nie tylko ze Śląska, ale i zagranicy.

W konkursowe szranki stanęło 17 drużyn, wśród których są aż cztery tarnogórskie.
Lista dań w konkursie zawodowców przygotowana przez Restauracja Tesoro Pizza&Pasta to: 1. Czarna szpajza, kopalnioki, rabarbar, cukier fiołkowy, 2. Krem z oberiby, piana z mleka wiejskiego, rzeżucha, olej z czosnku niedźwiedziego 3. Bułka Pampuch, rolada śląska, piana z modrej, pikle

Wśród amatorów Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku szykuje kopę tarnogórską, zieloną zupę z młodego groszku i królika w śmietanie z młodymi warzywami i kolorowymi kluseczkami.

W kategorii uczniów szkół gastronomicznych nasz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach wystawił dwie ekipy: Kinga Bartyzel warzyła inkszo szpajza na kruchym kołoczu, zielono zupa i hazoka filowany wieprzkiem, z kolei Julia Mielcarska i Maja Jonecko szykowały rabarbar z ogródka w kruchym towarzystwie, nasz kapuśniok oraz świonioka w kapeluszu na panczkraucie.

Wybory tarnogórzan okazały się celne, bo pierwsze miejsce wśród profesjonalistów zajęła restauracja Restauracja , drugie i trzecie miejsce w kategorii uczniów szkół gastronomicznych przypadło reprezentantkom Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach,  a zwycięstwo wśród amatorów odniosło Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku!
– Niestety, nie okazaliśmy się zbyt gościnni – żartował Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór wręczając nagrody w konkursach.
– Poziom wszystkich dań był naprawdę znakomity – mówili jurorzy.

Motywem wszystkich prawie dań był – co nie powinno być  zaskoczeniem, bo to to mięso niezwykle popularne na Śląsku z racji wielu hodowli  – królik czyli hazok.

– U mie w doma zawsze jadło się hazoki, modro kapusta i kluski z filungiem grzybowym i zołzom – wyjaśniła Kinga Bartyzel, która uwarzyła tyż inkszo szpajza czyli osobiste wydanie tradycyjnego śląskiego deseru w postaci kremu cytrynowego oraz musu truskawkowego na kruchym kołoczu.

– Nas już chyba nigdzie nie zapiszą do konkursów, bo zawsze przypada nam jakaś nagroda – żartowali przedstawiciele  restauracji Tesoro, której niedawno w konkursie w ramach Wyborów Pięknej z Rept przypadła główna nagroda za najlepszy tarnogórski rarytas wyróżnienie za szarlotkę.

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.