Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Tarnowskie Góry – Walia: drugi początek współpracy

Drukuj stronę
Drukuj

– Pięknie tu u Was, na pewno wrócimy tu, ale na znacznie dłuższą wizytę – powiedział Mark Drakeford , premier Walii po po dzisiejszych odwiedzinach w Zabytkowej Kopalnia Srebra. Walijska delegacja przyjechała na Śląsk, aby podpisać z Marszałkiem Województwa Śląskiego umowę o współpracy.

Delegacja z Walii z burmistrzem Arkadiuszem Czechem, prezesem Zbigniewem Pawlakiem i przewodnikiem z kopalni pozuje do pamiątkowego zdjęcia w holu budynku kopalni.
Jej najważniejszym ogniwem będą obiekty wpisane na Listę światowego Dziedzictwa #UNESCO, czyli tarnogórsko-bytomsko-zbrosławickie zabytki pogórnicze po naszej stronie oraz krajobraz przemysłowy Blaenavon w Walii.
– Tarnowskie Góry i Walię łączy wiele – to od Was przypłynęła do nas pierwsza maszyna parowa. Wykonano ją w hucie Penydarren w mieście Merthyr Tydfil w Walii – wskazał Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej witając gości w Kopalni.
– Mam nadzieję, że teraz czas na drugie otwarcie naszej współpracy – dodał Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór.

Po południu w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Województwem Śląskim, a Welsh Government , czyli walijskim rządem.

– Memorandum pomiędzy naszym regionem, a rządem Walii otwiera wiele dróg współpracy, których wspólnym mianownikiem jest proces transformacji, który Walijczycy mają już za sobą, odnosząc przy tym wielki sukces, natomiast Województwo Śląskie jest w centralnym jego punkcie – powiedział przy tej okazji marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Pierwsze tego typu porozumienie podpisano w 2002 roku. Nowa umowa jest odpowiedzią na ewoluujące konteksty polityczne i gospodarcze i ma na celu wykorzystanie wspólnych cech oraz potencjału Województwa Śląskiego i Walii do budowania silnych, wzajemnych relacji.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.