Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Tarnogórzanie przepłyną Kanał La Manche!

Drukuj stronę
Drukuj

34 kilometry w linii prostej, kilkanaście godzin płynięcia, woda w temperaturze 16-18 stopni, wielki fale, zwierzęta morskie, nieprzewidywalne do końca prądy oraz zmęczenie czekają na siódemkę młodych pływaków – i jedną pływaczkę! – z MKS-u Park Wodny Tarnowskie Góry w wyzwaniu polegającym na przepłynięciu wpław Kanału La Manche.

Sztafetę zaplanowano pomiędzy 18 a 25 sierpnia. Dziś w Park Wodny Tarnowskie Góry zaprezentowano plan i skład ekipy, wręczono też nominacje do udziału w tym niezwykłym wyzwaniu.
– Kiedyś królowie powoływali na wojnę swoich rycerzy. Dziś, choć nie na wojnę, ale walkę z falami i własnymi ograniczeniami jako reprezentantów Tarnowskich Gór powołaliście się wielkim zapałem sami – powiedział pływakom Burmistrz Arkadiusz Czech życząc im powodzenia w przygotowaniach i sztafecie.
– Płynąć Wam nie pomożemy, ale kciuki trzymać będziemy – przyznał.
Pływacy MKS-u do tego niezwykłego wyzwania trenują m.in. morsując na Zalewie Nakło- Chechło i w
Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. W oceanicznych wodach będą czekały na nich – poza zimnem – ciemność, fale i zwierzęta morskie takie jak m.in. meduzy.
– Dodatkowe ryby, poza pstrągami, możemy wam do Sztolni wpuścić, ale z meduzami może być gorzej – śmiał się Zbigniew Pawlak, prezes SMZT wskazują, że młodzi tarnogórzanie na swojej drodze spotkają wody wypływające z tarnogórskich podziemi. – Te, wypływając ze sztolni i płynąc Odrą do Bałtyku na koniec trafiają przecież do Atlantyku – wyjaśniał Pawlak.
Wyzwania, po przepłynięciu wcześniej jezior mazurskich i Zatoki Gdańskiej, podejmie się ekipa w składzie: Natalia Nikiel, Erik Major, Jakub I Grzegorz Rybakowie, Igor Kowolik, Adam Filozof oraz Paweł Proszowski. Asystować na łodzi będą im trenerzy Paweł Rybak i Tomasz Pąchalski.
– Przed nami 31 tygodni ciężkiej pracy: ponad tysiąc kilometrów w wodzie, starty kontrolne, ponad 50 treningów lodowych i pływanie na wodach otwartych, ale damy radę – wyliczał Pąchalski posiłkując się mottem Matthewa Webba, pierwszego człowieka, który przepłynął Kanał La Manche – Powiedział on, że „Nic, co wielkie, nie jest łatwe”. Wy o tym dobrze wiecie – przyznał trener.
Skład ekipy:
👉 Natalia Nikiel – m.in. złota i brązowa medalistka Mistrzostw
Polski w pływaniu na wodach otwartych
👉 Erik Major – m.in. złoty medalista Mistrzostw Polski w
pływaniu i pływaniu na wodach otwartych
👉 Jakub Rybak – m.in. zwycięzca cyklu Grand Prix Polski w
pływaniu na wodach otwartych
👉 Adam Filozof – m.in. drugi zawodnik cyklu Grand Prix Polski
w pływaniu na wodach otwartych
👉 Igor Kowolik – m.in. finalista Mistrzostw Polski w pływaniu i
pływaniu na wodach otwartych
👉 Grzegorz Rybak – m.in. srebrny medalista Mistrzostw Polski w
pływaniu na wodach otwartych
👉 Paweł Proszowski – m.in. medalista Mistrzostw Polski w Pływaniu i Pływaniu na wodach otwartych
oraz
👉 Paweł Rybak – m.in. Prezes Stowarzyszenia MKS Park Wodny Tarnowskie Góry
👉 Tomasz Pąchalski – m.in Trener klasy Mistrzowskiej, trener główny MKS Park Wodny Tarnowskie Góry

Galeria

W związku w sztafetę na kanale La Manche Park Wodny i MKS Park Wodny zaprasza do zabawy z nagrodami i podjęcia wyzwanie pod hasłem #TGLaManche2024.

Szczegóły w linku poniżej.

 

Tarnowskie Góry płyną przez Kanał La Manche – Ty też możesz!

Wyzwanie potrwa 31 tygodni, tj. od 18 stycznia do 18 sierpnia 2024 r. wystarczy, że w aplikacji STRAVA zapiszesz się na challange Tarnowskie Góry- La Manche 2024.

Dystans 33 kilometrów, który do pokonania mają nasi pływacy z Dover w Wielkiej Brytanii do Calais we Francji, możesz pokonać również Ty, w naszym Parku Wodnym.

Wyzwanie potrwa 31 tygodni, tj. od 18 stycznia do 18 sierpnia 2024 r. wystarczy, że udostępnisz swoje wyniki w poście na Facebook z oznaczeniem Park Wodny Tarnowskie Góry i #TGLaManche2024

Jak dołączyć do wyzwania?

Po zapisaniu się rejestrujesz każdy dystans pokonany przez siebie na pływalni w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach w dowolnej aplikacji sportowej (m.in. STRAVA, SHEALTH, POLAR BEAT, GARMIN CONNECT), odbywa się to w oparciu o zegarek sportowy wyposażony w funkcję pomiaru długości, następnie publikujesz osiągnięcia na swoim profilu Facebook z oznaczeniem @Park Wodny Tarnowskie Góry i #TGLaManche2024.

Każda osoba, która pokona dystans 33 km lub więcej we wskazanym okresie i opublikuje przedmiotowe dane z aplikacji na swoim profilu Facebook z oznaczeniem Parku Wodnego i hasztagiem, otrzyma od nas certyfikat oraz upominek.

Trzy osoby, które w ramach wydarzenia pokonają największy dystans, zostaną zaproszone we wrześniu 2024 roku na galę 20-lecia MKS Park Wodny Tarnowskie Góry, gdzie otrzymają specjalne wyróżnienie.

Ogólne założenia projektu:

W ramach projektu dążymy do zachęcenia jak największej grupy osób do przepłynięcia dystansu 33 km (równego szerokości Kanału La Manche) w okresie 31 tygodni, tj. od 18 stycznia do 18 sierpnia 2024 r.

Cel projektu:

 • promocja aktywnej formy spędzania czasu wolnego
 • promocja wydarzenia Tarnowskie Góry- La Manche Sztafeta Pływacka
 • budowanie relacji z klientem w oparciu o aktywność fizyczną

Organizatorami wydarzenia są:

 • Park Wodny Tarnowskie Góry
 • Międzyszkolny Klub Sportowy Park Wodny Tarnowskie Góry

Partnerami wydarzenia są:

 • Miasta Gwarków- Lokalna Organizacja Turystyczna
 • Urząd Miasta Tarnowskie Góry

Zasady:

 • udział w wydarzeniu jest dobrowolny
 • każdy uczestnik bierze udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność
 • w celu uzyskania certyfikatu i upominku, należy pokonać we wskazanym okresie dystans 33,0 km lub więcej
 • ilość podejść jest nie ograniczona, liczy się tylko dystans łączny
 • liczone są tylko te kilometry, które zostały opublikowane w poście na swoim profilu Facebook z oznaczeniem Parku Wodnego Tarnowskie Góry
 • każdy opublikowany dystans musi być oznaczony hasztagiem: #TGLaManche2024
 • bilet wstępu  należy zakupić we własnym zakresie
 • projekt należy realizować w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach
 • osoby biorące udział w projekcie wyrażają zgodę na opublikowanie wizerunku w ramach wydarzenia Tarnowskie Góry- La Manche 2024

W dotychczasowej historii Polski pokonało ten dystans tylko 12 Polaków indywidualnie oraz 5 zespołów sztafetowych. Najlepszy dotychczas czas Polaka to 8 godzin 48 minut indywidualnie (Sebastian Karaś) a w sztafecie to 9 godzin i 48 minut (Wielkopolanki 92).

Akcja stanowi naturalną kontynuację dotychczasowych działań w zakresie pływania długodystansowego takich jak „Tarnowskie Góry płyną przez morze”- zrealizowanej w 2021 roku oraz „Tarnowskie Góry płyną przez Mazury”- zrealizowanej w 2023 roku. Dodatkowo jest ona również zwieńczeniem obchodów 20-lecia istnienia Międzyszkolnego Klubu Sportowego Park Wodny Tarnowskie Góry.

 


 

 

Tarnowskie Góry płyną przez Mazury

17,57 km wpław z Helu do Gdyni. Sztafeta zakończona sukcesem!

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.