Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Europejski Tydzień Mobilności: Na Góry na kole

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnowskie Góry stawiają na rower. Od kilku lat miasto realizuje projekt budowy tras rowerowych. Do końca tego roku powstanie centrum przesiadkowe z mega parkingiem rowerowym i prawie 30 km dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych! 

Twarde inwestycje to jednak nie wszystko. Tarnowskie Góry są w regionie inicjatorem szeregu inicjatyw, których celem jest jest promocja mobilności rowerowej. Od kilku lat odbywa się tu Tarnogórski Kongres Rowerowy, który stał się prawdziwym forum spotkań, wymiany doświadczeń i dyskusji poświęconych szeroko pojętej problematyce rowerowej.

Tarnogórski Kongres Rowerowy odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności już po raz trzeci. Jest on dedykowany w pierwszej linii samorządowcom, nie zabraknie jednak także projektantów infrastruktury rowerowej, animatorów turystyki i aktywistów rowerowych. Do tej pory swój udział w wydarzeniu 21 i 22 września zgłosiło ponad stu przedstawicieli samorządów różnych szczebli z Województwa Śląskiego, a także z Wrocławia, Opola i Krakowa. W roli prelegentów wystąpią eksperci z Polski, Niemiec i Austrii. 

Nieprzypadkowo motto tegorocznego Kongresu brzmi: „Glajzy i beszongi – rewitalizacja” (pol. tory i nasypy kolejowe – rewitalizacja). Zbudowana właśnie w Tarnowskich Górach trasa rowerowa wzdłuż linii kolejki wąskotorowej została przyjęta wręcz entuzjastycznie przez rowerzystów i rowerzystki nie tylko z miasta i okolic. Jest to doskonały przykład zagospodarowania niewykorzystanej infrastruktury, którym miasto chce się pochwalić i zachęcić sąsiednie gminy do podobnych działań.

W drugim dniu kongresu zaplanowana jest studyjna wycieczka rowerowa z Tarnowskich Gór do Zbrosławic, której celem jest pokazanie możliwości rozwoju turystyki rowerowej w oparciu o nieczynne trasy kolejowe.

Organizatorem konferencji jest Miasto Tarnowskie Góry, a wydarzenie wspierają między innymi Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków, Tarnogórskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Rowery dla gości wydarzenia bezpłatnie udostępni firma NextBike Polska.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.