Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej – czyli bezpłatne wycieczki kolejowe

Drukuj stronę
Drukuj

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych organizuje cykl wycieczek kolejowych pt.: Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej – władcy, przemysłowcy, gwarkowie, kolejarze.

Wśród domów i zieleni tory i stacja na której zatrzymała się kolejka wąskotorowa. Ma 4 wagony a z lokomotywy wydobywa się ciemny dym.

W ramach rajzy przewidziano: prelekcję w kościele Zbawiciela, spacer po Hałdzie Popłuczkowej i zwiedzanie Dworca Bytom Karb Wąskotorowy. Każdą atrakcję połączy przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie: Tarnowskie Góry – Bytom – Tarnowskie Góry. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wrazidlok. Premierowej rajzie towarzyszyć będzie wydarzenie „Ławkowe myślniki” w ramach którego na ławki w wagonikach trafią aforyzmy Łukasza Zimnocha.

Tarnowskie Góry są bogate wiekami rozwoju przemysłowego. Przeszłość Srebrnego Miasta jest inspirująca, zaskakująca i pouczająca. Staramy się pokazywać nasze atrakcje turystyczne budując w ten sposób markę stolicy Białego Śląska, którą są Tarnowskie Góry. Zapraszamy na wycieczki kolejowe w sierpniu i wrześniu, a do naszego miasta przez okrągły rok. Szczególnie polecam państwu te wydarzenia w trakcie Gwarków, naszych dni miasta, których sława niesie się daleko poza Śląsk – wyjaśnia burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Darmowe wycieczki kolejowe odbędą się: 4,11,18,25 sierpnia i 1,7,8 września br. Każde wydarzenie zacznie się o 16.30 w Kościele Zbawiciela na Tarnogórskim Rynku.

Kolejka wąskotorowa to z jednej strony relikt śląskiej przeszłości, relikt to jednak niezwykły, bo wciąż mający w sobie mnóstwo energii, który świetnie nadaje się do pokazania industrialnych tradycji zasilających wyobraźnię kolejnych pokoleń. Każda rajza będzie okazją do zaprezentowania śląskiego dziedzictwa kolejowego, co jest celem statutowym naszego Stowarzyszenia – przekonuje Kamil Czarnecki prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

WRAZIDLOKI opowiadają o wspaniałości Górnego Śląska. Organizujemy konwentykle, rajzy i peregrynacje. Stworzyliśmy stałe pokazy mappingowe na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu, rozwijamy aktywności, które budują świadomość historyczną Górnego Śląska. Cieszymy się na współpracę z Kolejarzami, mamy nadzieję, że liczba entuzjastów historii regionu dzięki cyklowi rajz kolejowych dynamicznie będzie rosła entuzjazmuje się współpracą z kolejarzami dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Koleje Wąskotorowe działają nieprzerwanie od 1853 r. To rekord świata. Kolejarze obsługują trasę o długości 21 km. Pociągi zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz zalewie Nakło-Chechło. Trasa kończy się w Miasteczku Śląskim. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są jedną z najważniejszych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Przez z górą sto lat kolejka transportowała skarby śląskiej ziemi: węgiel, rudy metali i kamień. Na początku XXI wieku surowce zostały zastąpione rzeszami turystów, a za utrzymanie trasy odpowiadają pasjonaci ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Premierowej wyprawie towarzyszyć będzie wydarzenie dodatkowe. Kolejowe ławki wzbogacą się w aforyzmy autorstwa Łukasza Zimnocha. Tu kilka przykładów refleksji, na jakie natkną się pasażerowie kolejki wąskotorowej:

Program wydarzenia:
16:00 – Kościół Zbawiciela, Rynek w Tarnowskich Górach – prelekcja o ludziach, którzy zbudowali tarnogórski przemysł
16:45 – przejazd koleją wąskotorową do stacji Bytom Karb Wąskotorowy, zwiedzanie stacji z przewodnikiem
18:10 – wyjazd w kierunku Tarnowskich Gór, spacer i opowieść o historii górnictwa rudnego w Tarnowskich Górach (Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk)
19:35 – zakończenie imprezy na stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu muszą się zapisać na stronie http://www.SGKW.EU
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.