Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

SIM Śląsk w Lasowicach: znamy zasady przyznawania mieszkań

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnogórska Rada Miejska przyjęła dziś zasady oceny punktowej, wysokości obowiązkowej kaucji oraz maksymalnego dochodu dla osób chcących zamieszkać w trzech blokach, które powstaną przy ul. Andersa. Budowa 122 mieszkań w wykonaniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk ma zacząć się latem tego roku.

– Niezmiernie nam miło, że jako pierwsi spośród kilku gmin uczestniczących w tym programie doczekamy się budowy – mówił na dzisiejszej sesji burmistrz Arkadiusz Czech.

– Pozwolenie na budowę już mamy, czekamy tylko na zakończenie składania ofert, rozstrzygnięcie  i początek prac – powiedziała Alina Wadoń, prezeska SIM-u w czasie rozmowy z radnymi. Radni przyjęli zasady, na jakich będzie odbywał się nabór chętnych na mieszkania.

Przypominamy, że w ramach inwestycji prowadzonej przez SIM Śląsk przy ul. ulicy Andersa w Lasowicach powstaną:

 • 3 budynki mieszkalne: jeden 4-kondygnacyjny i dwa 6-kondygnacyjne z 56 garażami podziemnymi (dodatkowy najem).

W każdym segmencie budynku powstanie 13-osobowa winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

 • 122 lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej od ok. 38 m2 do 69 m2
  •   M1 – 32 mieszkania
  •    M2 – 32 mieszkania
  •    M3 – 58 mieszkania

Do każdego mieszkania będzie przynależeć komórka lokatorska.

 • 127 ogólnodostępnych miejsc postojowych naziemnych

Standard lokali: pod klucz.

Wszystkie mieszkania w zasobach SIM Śląsk będą miały m.in.:

·        ściany i sufity zagruntowane i pomalowane na biało

·        panele podłogowe w pokojach

·        płytki ceramiczne w łazienkach i toaletach,

·        energooszczędna stolarka okienna,

·        wysokiej jakości stolarka drzwiowa dostosowana w części lokali dla potrzeb osób niepełnosprawnych,

·        centralne ogrzewanie podłogowe zasilane z sieci miejskiej,

·        wszystkie instalacje: elektryczna, internetowa, telefoniczna, telewizyjna, domofonowa,

·        możliwość dodatkowego przystosowania lokalu mieszkalnego do osób niepełnosprawnych (uchwyty, nakładki, siedziska, podłączenie do systemu monitoringu).

– Lasowicka lokalizacja, wraz z wybudowanymi kilka lat temu przez miasto dwoma blokami komunalnymi, jest szczególnie dobra: w najbliższym czasie planujemy wybudować w dzielnicy żłobek – zapowiedział Bartosz Skawiński, zastępca burmistrz ds. gospodarczych. Przypominamy, że w budynkach komunalnych są 72 nowoczesne i funkcjonalne mieszkania. Obok nich wybudowano ok. 50 miejsc parkingowych, plac zabaw, chodniki, alejki i zieleń, partery bloków zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz wyposażono je w pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce. Podobne standardy będą obowiązywać w nowych budynkach SIM.

W przyjętych dziś przez radnych zasadach określono, kto będzie miał największe szanse na mieszkania:

 • osoby, które są najemcami lokalu mieszkalnego położonego w Tarnowskich Górach wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy albo Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego,
 • osoby, które wcześniej złożyły wniosek o zawarcie umowy najmu mieszkania z gminnego zasobu, jednak nie zawarto umowy najmu z powodu większej liczby najemców posiadających zdolność czynszową niż liczba dostępnych mieszkań, czyli osoby znajdujące się na liście oczekujących na przydział mieszkania,
 • wnioskodawcy mający w rodzinie co najmniej jedną osobę pełnoletnią, która nie przekroczyła 35. roku życia,
 • wnioskodawcy, którzy mają w gospodarstwie domowym osobę do 18. roku życia pozostającą pod władzą rodzicielską, bądź osobę pełnoletnią uczącą się do 26. roku życia.
 • wnioskodawcy, którzy mają w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jedną osobę do 16 lat legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności,
 • wnioskodawcy, którzy mają w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jedną osobę od 16 lat legitymującą się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • wnioskodawcy, którzy mają w swoim gospodarstwie domowym co najmniej jedną osobę od 60. roku życia,
 • osoby samotnie wychowujące dziecko,
 • osoby nieposiadające wystawionych przeciwko nim cywilnoprawnych tytułów egzekucyjnych w zakresie zobowiązań pieniężnych,
 • wnioskodawcy oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania rozliczające się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Tarnowskich Górach,
 • osoby posiadające wkład oszczędnościowy gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe.

Przed podpisaniem umowy najmu każdy najemca podpisze umowę partycypacyjną. Wartość partycypacji nie może przekroczyć 30% kosztów budowy lokalu. Wyniesie od 70 a 130 tys. zł, w zależności od wartości mieszkania.

Kwota partycypacji (zwaloryzowana) w kosztach budowy mieszkania będzie zwrócona, jeśli najemca zrezygnuje z mieszkania SIM, nie później niż 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu.

Wartość czynszu szacowana na 2026 rok wynosi: 20,50 zł/m2.

– To około połowę mniej niż rynkowe ceny wynajmu mieszkań w naszym mieście  – wskazywał dziś burmistrz Arkadiusz Czech dodając, że nowe obiekty będą kolejnymi argumentami na rzecz przeprowadzenia się do Tarnowskich Gór.

Kto można starać się o mieszkania przy Andersa? Osoby spełniające następujące kryteria dochodowe:

DOCHÓD MINIMALNY, czyli  średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie jest niższy niż:

– w gospodarstwie jednoosobowym 200 % najniższej emerytury, czyli 3176,88 zł,
– w gospodarstwie wieloosobowym 150 % najniższej emerytury, czyli 2382,66 zł.

Przykład:

Jeśli w gospodarstwie domowym są 3 osoby, zdolność czynszowa będzie liczona w następujący sposób:
3 osoby x 2382,66 zł = 7 147,98 zł

Średni dochód 3-0sobowego gospodarstwa domowego za 3 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku powinien wynieść najmniej 7 147,98 zł.

DOCHÓD MAKSYMALNY, czyli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekroczyć wysokości, o której mowa w art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 377 t.j.):

 • gospodarstwa 1 osobowe – 5049,77 zł
 • gospodarstwa 2 osobowe – 7069,67 zł
 • gospodarstwa 3 osobowe – 9762,88 zł
 • gospodarstwa 4 osobowe – 11446,13 zł
 • gospodarstwa 5 osobowe – 13802,69 zł
 • gospodarstwa  6 osobowe – 16159,25 zł

Nabór wniosków powinien rozpocząć się w maju.

Więcej szczegółów pracownicy SIM Śląsk przedstawią wkrótce na spotkaniach informacyjnych. Zaplanowano je na 18 i 24 kwietnia w Tarnogórskim Centrum Kultury.
– 18.04.2023 r. o godzinie 15.00 (mała sala konferencyjna)
– 18.04.2023 r. o godzinie 17.00 (mała sala konferencyjna)
– 24.04.2023 r. o godzinie 17:00 (sala kinowa)

Przetarg na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą przy ul. Andersa – dz. nr 3387/131 oraz 3388/131 ogłoszono 24 lutego. Oferty przyjmowane są – po przedłużeniu terminu – do 6 kwietnia.

Budowa powinna rozpocząć się latem tego roku. Potrwa około 2 lata.

———————

Przypominamy, że inwestycja przy ul. Andersa w Lasowicach będzie realizowana przez SIM Śląsk przy współpracy z Miastem Tarnowskie Góry. Mieszkania będą dostępne na  zasadach umowy najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

SIM Śląsk Sp. z o.o. powstała w maju 2021 z udziałem:
– Skarbu Państwa, którego prawa wykonuje Krajowy Zasób Nieruchomości
– Gminy Tarnowskie Góry
– Miasta Chorzów
– Gminy Świętochłowice
– Miasta Zabrze

Gmina Tarnowskie Góry przekazała na rzecz SIM Śląsk Sp. z o.o., do tej pory 7 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 1,3 ha przy ul. Andersa, w sąsiedztwie wybudowanych niedawno dwóch budynków z 72 miejskimi mieszkaniami.

Poniżej przykładowe wizualizacje układów mieszkań.

Galeria

SIM Śląsk: przetarg na budowę bloków w Lasowicach

 

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.