Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Jak skutecznie chronić zieleń w czasie inwestycji? Mamy wytyczne!

Drukuj stronę
Drukuj

– Chcemy, by dzięki tym wytycznym, rośliny nie były niszczone i by jak najmniej musiało zostać usuniętych z powodu prowadzonych inwestycji – mówi Burmistrz Arkadiusz Czech. Właśnie podpisał zarządzenie wprowadzające wytyczne, jak chronić drzewa, krzewy i tereny zielone w czasie inwestycji w naszym mieście. Wejdą w życie 1 czerwca.

Nie każda miejscowość ma takie wytyczne. Wprowadziły je duże miasta, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice. Teraz mają też Tarnowskie Góry.

Zarządzenie Burmistrza w sprawie ochrony zieleni w czasie inwestycji opiera się na „Standardach ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym” opracowanych w 2021 roku przez ekspertów z Fundacji Ekorozwoju oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

Standardy w naszym mieście wejdą w życie 1 czerwca. Do tego czasu odbędą się m.in. szkolenia dla pracowników. Pierwsze już za nami. Na warsztatach ze współtwórcą Standardów Piotrem Tyszko-Chmielowcem i Zofią Gagoś szkolili się już m.in. pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Straży Miejskiej, Wydziałów: Inwestycji, Urbanistyki, Kultury, Turystyki i Promocji, Zarządu Nieruchomości Tarnogórskich (na zdjęciu).

Dla kogo są Standardy ochrony zieleni?

Przyjęte zarządzenie dotyczy zarówno gminnych inwestycji, jak i robót prowadzonych przez inne podmioty na terenach należących do gminy.

Z wytycznych podanych w zarządzeniu Burmistrza oraz Standardów Fundacji EkoRozwoju i SAK będą korzystać wszyscy, którzy inwestycją na terenach należących do miasta się zajmują:

 • inwestorzy (zarządcy terenów, inspektorzy nadzoru),
 • projektanci (wszystkich branż),
 • wykonawcy (kierownik budowy, kierownik robót wszystkich branż).

Standardy dotyczą obszaru, na którym trwają prace, oraz terenu, na który te prace mają wpływ.

Obowiązki – przestrzegania zasad dbania o zieleń, drzewa, krzewy oraz zachowania jak największej liczby drzew i krzewów na terenach gminnych w ramach inwestycji – będą wpisane w każde warunki zamówienia (Specyfikacja Warunków Zamówienia –  SWZ) publikowane przez Urząd Miejski lub jednostki miejskie.

Co zapisano w Standardach ochrony zieleni?

Publikacja zawiera bardzo szczegółowe opisy chronienia roślin. Wśród nich są takie:

 • Zanim wykonawca rozpocznie prace, powinien wykonać inwentaryzację zieleni. Spis ma uwzględniać m.in. gatunek, wysokość, obwód, stan zdrowia drzew i krzewów. Na tej podstawie powstanie Projekt Ochrony Zieleni (POZ).
 • W POZ należy stosować przede wszystkim takie rozwiązania, by drzewa miały optymalne warunki oraz by drzewom nie szkodzić. Jeśli – pomimo starań – drzewa nie uda się zachować, należy posadzić nowe drzewa. Również wtedy, gdy zezwolenie na usunięcie drzew nie nakłada takiego obowiązku. Nowe drzewa należy sadzić w pierwszej kolejności na terenie, z którego zostały usunięte.
 • W czasie prac należy chronić korzenie drzew – przed uszkodzeniem, przesychaniem i niską temperaturą. Jeżeli wykopy nie zostaną zakryte tego samego dnia, należy korzenie osłonić matami z geowłókniny, juty lub ekranami z desek.
 • W okresie wegetacji rośliny należy podlewać.
 • Nie wolno wycinać tzw. korzeni żywicielskich.
 • Gałęzie, które mogą kolidować z wykonywanymi pracami, należy podwiesić, a nie ścinać.
 • Jeśli to konieczne, pnie należy zabezpieczyć: otoczyć deskami, jutą lub matą słomianą, min. do wysokość 1,5 m.
 • Jeśli korzenie zostaną uszkodzone, należy: uciąć korzeń tam, gdzie zaczyna się część zdrowa (żywa), zabezpieczyć ranę preparatem bakteriobójczym, przysypać korzenie ziemią bardziej zasobną.
 • Po zakończeniu prac należy tren przywrócić do stanu pierwotnego i pielęgnować (wraz z pierwszym koszeniem) wszystkie trawniki, usunąć niepotrzebną ziemię.

Zarządzenie Burmistrza

https://bip.tarnowskiegory.pl/a,94494,zarzadzenie-nr-23232023-burmistrza-miasta-tarnowskie-gory-z-dnia-21022023-roku-w-sprawie-ochrony-zie.html

Tak wyglądają plansze – instrukcje dla prowadzących inwestycje na terenach należących do gminy.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.