Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Obraz Bouterweka dla Muzeum

Drukuj stronę
Drukuj

Muzeum w Tarnowskich Górach stara się o zakup obrazu Friedricha Augusta Bouteweka, artysty urodzonego w 1806 roku w Strzybnicy. Pieniądze na ten cel przekazała placówce tarnogórska Rada Miejska.

„Leśne święto ku czci Pana” ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu Pana grającego na fletni. Ten grecki bóg lasów, pól i pasterzy, w mitologii rzymskiej znany jako Faun, był również ucieleśnieniem płodności. Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa.
Bouterwek, który szczególne upodobał sobie sceny biblijne i mitologiczne, był synem inspektora Królewskiej Huty Fryderyk, założyciela i skarbnika tarnogórskiej loży wolnomularskiej. Ochrzczony w naszym kościele ewangelickim uczęszczał do miejscowej szkoły protestanckiej, po jej ukończeniu malarskiego fachu uczył się w Berlinie. Jeden jego obraz („Wręczenie kluczy”) znajduje się w ołtarzu kościoła pw. Piotra i Pawła, drugi – widoczny tutaj i zatytułowany „Leśne święto ku czci Pana”, jest do kupienia w wiedeńskim Domu Aukcyjnym „Dorotheum”, jednym z ważniejszych w Europie.
O jego zakup stara się Muzeum w Tarnowskich Górach. 50 tys. zł na ten cel przeznaczyła na ostatniej sesji tarnogórska Rada Miejska. Negocjacje trwają.
Na swoje artystycznej drodze Bouterwek odwiedził m.in. Włochy, Hiszpanię, Szkocję i kraje wschodnie. 25 ostatnich lat życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. O uznaniu jego kunsztu niech świadczy fakt, że strzybniczanina uhonorowano 23 medalami i nagrodami.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.