Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Repty Śląskie – Źródełko Młodości odnowione

Drukuj stronę
Drukuj

Wokół źródełka pojawiła się m.in. nowa nawierzchnia, udrożnione zostało zatykające się odwodnienie, naprawiono także murki oporowe, na których pojawiły się ławki.

Ponadto wyremontowane są teraz schody, wymienione ławki i kosze, zaaranżowana na nowo zieleń. Za 200 tysięcy miejskich złotych nową nawierzchnię zyskało też podejście pod znajdujący się w pobliżu kamień graniczny upamiętniający Traktat Wersalski. Obok stoją teraz także stojaki na rowery.
Pierwotnie remont miał rozpocząć się już w ubiegłym roku, ale do dwóch przetargów nie stanął żaden wykonawca.
Źródełko Młodości znajduje się przy ul. Waliski. Znane jest od „niepamiętnych czasów”, przez lata tarnogórzanie napełniali wodą z niego pojemniki. W latach siedemdziesiątych XX w. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uporządkowało wylot Źródełka oraz teren wokół niego. W obudowaniu źródła wykorzystano wówczas kamienie graniczne polsko-niemieckiej granicy z okresu międzywojennego, oraz fragmenty kamieniarki rozebranego pałacu Donnersmarcków z Rept. Na początku XXI w. otoczenie źródełka poddano rewitalizacji, wznosząc nowe zadaszenie oraz ustawiając ławeczki. Niestety woda ze źródełka jest zanieczyszczona i nie nadaje się do picia.

Galeria

Źródełko Młodości w remoncie

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.