Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Opowiadania tarnogórskie 2022 – konkurs rozstrzygnięty

Drukuj stronę
Drukuj

Najlepszym opowiadaniem roku 2022 okazały się „Okno”. Autorem opowiadania jest Piotr Gansiniec.

I nagrodę w wysokości 3.000,00 zł brutto ufundowaną przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha otrzymał Piotr Gansiniec za opowiadanie „Okno”
– „Okno” zwraca uwagę umiejętnością zmiany ukierunkowania uwagi czytelnika. Przeczytajcie, bo warto! – przyznali zgodnie jurorzy.
II nagrodę w wysokości 1.000,00 zł brutto ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach otrzymała Kornelia Tarska za opowiadanie „Cyja”
III nagrodę w wysokości 500,00 zł brutto ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach otrzymał Adam Tobor za opowiadanie „Pan Zdrapka”
Wyróżnienie ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach otrzymał Pan Bartosz Krawiec za opowiadanie „Wyschłe kości”.
—————————————-
Dwa pierwsze miejsca zdobyły zdecydowaną większość głosów Jury. Następne opowiadania trochę podzieliły opinie oceniających.

– Opowiadania konkursowe ujawniają zainteresowanie piszących swoją „małą Ojczyzną”, to bardzo ważne i wartościowe. Zwłaszcza, kiedy ujawnia się nie tylko lokalizacja akcji opowiadania w znanej okolicy, ale także pojawia się tzw. koloryt lokalny, co ważne, autentyczny, objawiający się np. znajomością gwary, czy raczej, jak powiedzieli by zdeklarowani Ślązacy – języka śląskiego – mówi Damian Stadler, zastępca naczelnika miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji, jeden z członków jury dodając, że to, co najważniejsze w nagrodzonych opowiadaniach dotyczy atmosfery, klimatu i wytworzenia specyficznego napięcia emocjonalnego w opowiadaniu.

– Tego nie da się wypracować, to trzeba „mieć”. To jest taki duch, dobry duch pisania, niewymuszona potrzeba duszy, by powiedzieć coś ważnego, by podzielić się przeżyciami, przemyśleniami. No i muszą one mieć także znaczenie nie tylko dla opowiadającego, ale również być istotne dla czytelnika.  Coś, co można by nazwać wspólnotą przeżyć. Nie jest łatwo to osiągnąć. Nagrodzonym się to udało, czego efektem i jednocześnie dowodem są przyznane nagrody – przyznał Stadler. Oprócz niego w jury zasiedli także: prof. Jerzy Paszek, Mieczysław Filak (pomysłodawca konkursu), Janina Pęcherz, Bożena Komenderska i Agnieszka Rudawska.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.