Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

LOT Miasta Gwarków ma już plan pracy

Drukuj stronę
Drukuj

Stworzenie logo, strony internetowej, planu zarządzania dziedzictwem UNESCO oraz wspólnego z instytucjami kultury i atrakcjami turystycznymi Bytomia, Zbrosławic i Tarnowskich Gór biletu to podstawowe cele, jakie stawia w najbliższym czasie Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków. Wszystkie ustalono podczas dzisiejszego walnego zebrania członków.

– Ochrona dziedzictwa UNESCO to najważniejsze z naszych zadań, a plan zarządzania wpisanymi na listę obiektami wygasł w 2020 roku, ale z powodu pandemii nie było możliwości stworzenia nowego – wymieniał  dziś Piotr Korab, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach  i prezes LOT-u wskazując, że oprócz opieki i zarządzania zabytkami LOT ma zająć się turystyką.

Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków skupia samorządy, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców branży turystycznej z Bytomia, Tarnowskich Gór, Zbrosławic. To na terenie trzech gmin znajduje się 28 obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

– Wszystkim nam tak samo zależy na chronieniu naszego wspólnego dziedzictwa  i wzajemnej współpracy – mówił Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.

– Kiedyś połączyła nas historii, teraz chcemy współpracować we wzajemnej promocji – dodał Mariusz Wołosz, Prezydent Bytomia.

W skład Stowarzyszenia wchodzą gminy Bytom, Zbrosławice i Tarnowskie Góry, Powiat Tarnogórski oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a także stowarzyszenia Gliwicka 66, Dziedzictwo, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Muzeum w Tarnowskich Górach.

W najbliższym czasie LOT zajmie się identyfikacją wizualną Miasta Gwarków, uruchomieniem własnej strony internetowej oraz profili w portalach społecznościowych.

– Wszystko co chcemy promować jako swojego rodzaju powiązany ze sobą tematycznie pakiet wypracowaliśmy już dawno w czasie wielomiesięcznych warsztatów – informuje Piotr Korab powołując się na „Miasto Gwarków – Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”, stworzony jeszcze w 2019 roku pierwszy tego typu, oparty na zabytkach UNESCO oraz innych historycznych obiektach, szlak turystyczny w Polsce.

Więcej o tarnogórskim UNESCO czytaj na https://unesco.tarnowskiegory.pl/

Do współtworzenia szlaku w najbliższym czasie zaproszeni zostaną  także przedsiębiorcy, w pierwszej kolejności restauratorzy i hotelarze.

– Naszym celem jest szeroka promocja obiektów na liście UNESCO, a także innych atrakcji, by turyści zrozumieli fenomen naszego regionu – zapowiadał przy okazji przyjęcia strategii Zbigniew Pawlak, prezes SMZT. Dziś w działalności LOT-u chodzi także o to, aby przy okazji zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra turyści odwiedzili także centra Tarnowskich Gór, Bytomia czy Zbrosławice wraz ze znajdującymi się tam nie tylko górniczymi atrakcjami.

Galeria

Stało się! LOT Miasta Gwarków startuje!

———————————-

 

Miasto Gwarków – tutaj bije źródło industrialnego Śląska

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.